Několik premiér

„Letošní ročník přehlídky bude ve znamení tohoto světově proslulého autora, několika premiér a hledání cest k ,pramenům’,“ uvedl dramaturg festivalu Jiří Kopecký.

Vůbec první akcí Mladého pódia bude pouliční divadlo na chůdách scénografa Matěje Němečka, kterému budou vydatně pomáhat také studenti pražské DAMU.

„Na pardubické třídě Míru bude tento program k vidění v pondělí od čtrnácti do sedmnácti hodin,“ konstatoval Jiří Kopecký, podle něhož bude zároveň netradiční pozvánkou na slavnostní zahájení festivalu. „To se uskuteční také v pondělí, a to od devatenácti hodin v Domě hudby,“ pravil.

„Sedmnáctiletá Kristina Stepasjuková zahraje s Komorní filharmonií Pardubice 1. klavírní koncert e moll, op. 11 Fryderyka Chopina. Na dirigenta Ondřeje Vrabce, laureáta soutěže Pražské jaro 2007, pak bude kromě Beethoveny Symfonie č. 4 čekat premiéra Rhapsodie pro orchestr Proč ne 4? brněnského skladatele Leoše Kuby,“ upřesnil dramaturg festivalu, podle něhož si autor na objednávku Mladého pódia „pohrál“ s Janáčkovým oblíbeným intervalem kvarty. „Tato skladba bude mít v Pardubicích dokonce světovou premiéru,“ doplnil Jiří Kopecký.

Hned v úterý se ve Společenském sálu pardubické radnice koná další festivalová akce. „Od devatenácti hodin to bude pořad s názvem Ozvěny Pražského jara, na němž se objeví hned dva letošní laureáti této prestižní a mezinárodně ceněné soutěže,“ vyjádřil se dramaturg.

„Klarinetista Irvin Venyš, který dosáhl na druhé místo, a hobojista Jan Souček, jenž skončil na třetí příčce, společně s klavíristou Danielem Wiesnerem přednesou francouzsko–český repertoár, v němž přijdou na řadu díla od Henriho Dutilleuxe, Pavla Haase, Bohuslava Martinů a dalších skladatelů,“ poznamenal Jiří Kopecký.

Ve čtvrtek 11. září se Mladé pódium přesune do Východočeského divadla. Od devatenácti hodin tu čeká na návštěvníky balet a opera.

„V tomto programu se přihlásíme k odvážné myšlence renesančních tvůrců ,ad fontes’ neboli ,k pramenům’, jež úspěšně rozkládala středověká dogmata. Zároveň vystihuje i tvrdošíjný Janáčkův boj s ,romantickou lží’ a jeho nevyčerpatelné inspirační zdroje – lidovou píseň a zvukové projevy okolního světa (nápěvky mluvy),“ shrnul dramaturg.

„Na Janáčkovu Symfonii Dunaj a Suitu z opery Příhody lišky Bystroušky zatančí pardubický baletní soubor Konsonance, který působí při Základní umělecké škole v Havlíčkově ulici. Jde o původní choreografii Lenky Demlové,“ informoval náš Deník Jiří Kopecký.

„Janáčkova instrumentální díla byla již několikrát roztančena například legendárním Pavlem Šmokem nebo Jiřím Kyliánem, ale na Janáčkův Dunaj zatím ještě nedošlo. A tak pardubické představení bude nést punc mimořádnosti už jenom díky odvaze převést živelnou Janáčkovu hudbu na baletní scénu s vědomím světové konkurence,“ domnívá se dramaturg Mladého pódia.

Operní studio pardubické konzervatoře pod vedením Josefa Picka doplní divadelní večer vtipnou Veselohrou na mostě Bohuslava Martinů.

„Povídání o Leoši Janáčkovi s kurátorem janáčkovských sbírek při Moravském zemském muzeu v Brně a editorem Janáčkových oper a korespondence Jiřím Zahrádkou oživí klavírní vystoupení posluchačky pardubické konzervatoře Marie Erlebachové. Ta zahraje Janáčkův klavírní cyklus V mlhách, a to v pondělí 15. září od šestnácti hodin v malém sále pardubického Domu hudby,“ prozradil Jiří Kopecký.

O den později se v Rytířském sále pardubického zámku odehraje od devatenácti hodin Komorní koncert.

„Na něm ansámbl Barocco sempre giovane neuvede pouze díla autorů osmnáctého století, ale vsadí i na repertoár století minulého. Vedle Georga Fridricha Händla a Josepha Haydna zazní jazzová Suita na paměť Jaroslava Ježka jubilujícího Luboše Sluky a Koncert pro flétnu, cembalo a smyčce Tomáše Hanzlíka. Ten jako jeden z mála mladých skladatelů dokáže zaplnit sály pražského Národního divadla,“ nechal se slyšet dramaturg přehlídky. „Sólistou tohoto koncertu bude violoncellista Ivan Vokáč, který se díky své technické bravuře a muzikálnosti dostal mezi ,ty, o nichž se mluví’,“ řekl Jiří Kopecký.

Závěr přehlídky

Posluchačsky přístupný a zároveň umělecky hodnotný „barokní minimalismus“ bude přítomen i na závěr festivalu, který budou ve čtvrtek 18. září od 19 hodin hostit Rytířský sál zámku. Mužské vokální seskupení Gentleman Singers uvede mimo děl Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka či Bohuslava Martinů také světovou premiéru skladby Víta Zouhara,“ dodal dramaturg přehlídky, která i tentokrát má za cíl do města perníku přivést ty nejtalentovanější sólisty i soubory ze všech koutů republiky. (td)