Pod malebným hradem Kunětická hora se v pátek od devatenácti hodin rozlehly první tóny festivalu České hrady CZ.

Samotné akci předcházel karneval a přehlídka kostýmů. Přítomné návštěvníky nejvíce zaujala maska mrtvé nevěsty, která vypadala jak z filmu Tima Burtona. Dokonce sebou měla i mrtvého ženicha… Jako další se pak představily vězeňkyně, nebo dvě slečny, které připomínaly skupinu Tatu.

Zahájil to Klus

První na pódiu vystoupil Tomáš Klus. Následovala skupina Chinaski. Původně zde sice měla hrát anděly oceněná kapela Nightwork, která by byla na tomto festivalu poprvé, ale ze zdravotních důvodů svoje vystoupení zrušila. Adekvátní náhradou se stali právě Chinaski. Na pódiu předvedla Malátného parta skvělou šou a i přes nepřízeň počasí byla účast fanoušků hojná. Zazněly známé songy jako Kompy, Vedoucí, 1970, 1. signální a také písnička Duše z gumy, která je nejhranější českou písní v rádiích. Není na žádném albu, nýbrž je z animovaného filmu pro děti.

Jako poslední účinkující pátečního večera vystoupil komik a bavič Jiří Schmitzer.

Mezi přestávkami si návštěvníci festivalu mohli prohlédnout a také něco koupit. K dispozici jim bylo nepřeberné množství stánků. Kromě jídla a pití si návštěvníci mohli pořídit nejrůznější upomínkové předměty, klobouky, sombrera, masky, náhrdelníky a další. Netypickým stánkem festivalu byl ten se žvýkačkami Five, kde si mohli dobrovolníci zkusit, jaké je to žvýkat v silném proudu vzduchu…

Zájem o Kuňku

V sobotu otevřel své brány festival již v jedenáct hodin. Už v tuto dobu začali proudit na Kunětickou horu zájemci o prohlídku, kterou měli účastníci s platnou vstupenkou Hrady CZ zcela zdarma. Podívat se tak mohli na celé Pardubice a okolí z vyhlídkové věže a k vidění byl pochopitelně i kunětický drak.

Krajčo nezklamal

Jako první vystoupila v sobotu na pódium skupina Discoballs. Hned po nich následovala kapela Kryštof, která rozskákala natěšené publikum. Mezi první písničky, které Krajčo a spol zahráli, patřil Atentát, Obchodník s deštěm a další. Hrálo se střídavě na dvou pódiích, a tak mezi jednotlivými kapelami nebyly téměř žádné přestávky.

Bohužel ani v sobotu příznivcům festivalu počasí nepřálo a většinu dne propršelo. Návštěvnost však stále byla velice důstojná. A tak není divu, že na skupinu Support Lesbiens bylo naprosto přeplněno. Způsobil to i netradiční způsob jak poděkovat fanouškům. Osm slečen bylo pozváno na pódium, aby si užily koncert přímo z první řady. Navíc dostaly od kapely vínkem i pár písniček, mezi nimiž nechyběla Sweet Little Something.

Nechyběl ani Bill

Mezi další kapely, které byly o víkendu pod Kunětickou horou k vidění a ke slyšení, a které rovněž sklidily potlesk, patřily například Gipsy.CZ, Prague Conspiracy, Vypsaná fixa nebo Divokej Bill, který jako již tradičně zakončil koncert písní Plakala.

(mm)