S podtitulem Hudba, vtip a extravagance! slibuje od čtvrtka do neděle originální koncertní a jevištní projekty, řekl Pavel Smrkovský, předseda sdružení Hudební mládež, které spolu s městem Litomyšl tradiční festival pořádá.

"Vtip patří i k vážné hudbě. Chceme klasickou hudbu zbavit nálepky něčeho nepříjemného a nezábavného," uvedl Smrkovský. Podle pořadatele je festival v Litomyšli Rolls-Roycem mezi českými hudebními festivaly mládeže. V Litomyšli se již koná 34. rokem.

Diváky například v pátek od 19:00 čeká vystoupení The Fortyfingers a Ireny Fürbachové. Koncertní série připomenou hudbu ze slavných grotesek a účinkující se převléknou do kostýmů hvězd němého filmu.

O dvě hodiny později mladí hudebníci vzdají na Smetanově náměstí hold Bedřichu Smetanovi. "Smetana byl vtipálek a my pojmeme jedno jeho dílo tak, že by se určitě pobavil," řekl Smrkovský.

V pátek ještě čeká diváky koncertní představení Malá vodní hudba aneb co je žertem, která slibuje netradiční hříčku pro vodu a netradiční nástroje. V sobotu se diváci mohou pobavit novým pojetí opery Carmen v podání divadla Drak z Hradce Králové. V neděli v 10:30 završí program jazzový trumpetista Laco Deczi s formací Cellula New York. Bližší podrobnosti k programu jsou na stránkách www.hudebnimladez.cz.