V rámci celorepublikového turné zavítá do Hradce Králové koncertní verze lyrikálu Kudykam přímo ze Státní opery Praha.

„Kudykam - písně z lyrikálu, tak se koncert jmenuje, nabízí posluchačům jedinečnou možnost vychutnat si písně těchto dvou hudebních géniů od samého začátku jejich tvorby až po písně staré několik málo měsíců,” řekl organizátor představení Martin Svoboda. Večerem zazní 16 nejpopulárnějších písní lyrikálu, mezi kterými nechybí skladby jako Rozeznávám, kterou posluchači znají v podání Richarda Müllera, nebo Penzión svět.

Zazní písně i verše

Koncertem provází autor projektu Michal Horáček. „Posluchače nečeká pouze klasický koncert, zazní také šest stěžejních veršovaných dialogů lyrikálu Kudykam, které bude recitovat Michal Horáček,” prozradila Anna Pragrová, organizátorka představení.

Písním dal nové hudební aranžmá Ondřej Brzobohatý, jehož komorní orchestr bude doprovázet všech 7 vystupujících interpretů, kteří se hradeckým divákům představí. „Diváci se mají opravdu na co těšit, na koncertě vystoupí skutečné hudební osobnosti,” upřesnil Martin Svoboda.

Zůstat a nebo jít

Kudykam je lyrikál, tedy divadelní hra ve verších, které se dílem zpívají a dílem mluví. S trochou nadsázky „divadlo jedna báseň”. Děj je duchovní cestou hrdiny (Martina), kterého na počátku potkáváme v jeho pokojíku „Penziónu Svět”. Má se spokojit se svým „jistým”, anebo se vyklonit do nejistoty a do víru příležitostí i hrozeb, který správně tuší za dveřmi svého pokoje? Má následovat strýce, který se na takovou cestu kdysi údajně vydal a prý dospěl z pátého suterénu až kamsi nezměrně vysoko, možná až do přízemí? A má-li se k tomu odhodlat, bude vědět kudy kam?

Jakmile si Martin tuto otázku položí, ocitne se tváří v tvář svému zhmotněnému přání v podobě Kudykama - ten se mu nabídne jako průvodce. Slíbí, že Martinovi bude podávat návrhy dalšího postupu, volbu konkrétních kroků nicméně ponechá na něm. Martin souhlasí, a tak se stává žákem bizarního Mistra. Na cestě ho čeká mnoho překážek, největší boj ale musí svést sám se sebou.

(jo, ms)