Pátou studentskou oslavu, Hradecký majáles, si v pátek v Šimkových sadech užili mladí lidé z místních škol. A nejen oni. „Přesná čísla budeme vědět zítra. Ale vypadá to, že přišlo šest až devět tisíc lidí. Jsme velmi spokojení,“ uvedla za organizátory Alžběta Pavlínová. Další stovky lidí „kempovali“ v sadech. Kromě vlídného počasí studenty jistě přilákal nabitý playlist s hvězdami Vypsaná fiXa, Horkýže Slíže a Kryštof. Poprvé došlo také na volbu krále majálesu.

„Máme tři kandidáty. Motivací byly zřejmě ceny pro vítěze. Jde o bečku piva, binární hodinky a pět tisíc korun,“ řekla Alžběta Pavlínová.

Kandidáti na krále se návštěvníkům majálesu představili mezi jednotlivými kapelami. V silové disciplíně, přetahování na laně, uspěl Jan Funda alias Fuňas III. řečený Šílený z Gymnázia Boženy Němcové. Ve volebním programu propagoval zrovnoprávnění šmoulů.

Ve volné disciplíně zase publikum zaujal Kuba Lapacholek Klouzek vlastním jménem Jakub Klozek ze střední uměleckoprůmyslové školy hudebních nástrojů a nábytku, který lidem rozdával pardubický perník. „Chci ukončit spor mezi Hradcem a Pardubicemi. Všichni víme, že Hradec je nejlepší. S tím perníkem si dělejte, co chcete,“ vzkázal davu před sebou.

Bulwa, tedy Veronika Semeráková z VOŠ v Kostelci nad Orlicí, pojala svůj volební program jako kampaň za záchranu přírodní památky Na Plachtě. Pod petici, kterou dala dohromady, se podepsaly stovky lidí. „Nejkrásnější na Pardubicích je cesta do Hradce,“ neopomněla si rýpnout.

Za Pardubice to kandidátům zřejmě nechtěně vrátil zpěvák Vypsané fiXy Michal Mareda. „Včera naše město vyhrálo titul v extralize. Slavili jsme až do rána a jsme teď všichni tak trochu v dezolátním stavu,“ řekl hudebník s přezdívkou Márdí.

Králem Hradeckého majálesu 2010 se nakonec stal Fuňas, který získal od návštěvníků 496 hlasů.

Po koncertě majáles pokračoval do rána after party v klubech. „Měli jsme tu jen dva podvrtnuté kotníky, to je úspěch,“ dodala Pavlínová.