Letos si skočilo přes májku dvanáct děvčat. Ač by se taková dívka měla do roka vdát, nestane se tak vždycky, a muzikanti vyhrávají u některých domů už několik let.

Dávnou tradici se rozhodla obnovit parta mladíků. „Slovo dalo slovo , letos jsme s kočárem vyjeli už popáté. Je to zábava, pro dívku jdou vždycky tři chlapci, pak se posedí na dvoře a rodina nás všechny pohostí. Než všechny obejdeme, trvá to několik hodin,“ vylíčil průběh oslav Dušan Šustr, jeden z pořadatelů akce.

Večer před vyváděním mladíci postaví májku, kterou musí celou noc hlídat, zatím se nestalo, aby Nepolisům symbol oslav ukradli. Novinkou byl letos jarmark pořádaný v tradičním stylu.

JAK TO VIDÍ
Radek Šprinc:
Znovuzrozené tradice

Před pěti lety se omladina v Nepolisech rozhodla, že oživí tradici stavění máje a vyvádění děvčat. Těžko říct, jaký podíl v jejich nápadu měla myšlenka, že se zadarmo najedí a napijí. Za to bych je však vůbec nezatracoval. Povedlo se jim vzkřísit součást naší minulosti, na kterou, bohužel, tak často zapomínáme.

Český národ je hrdý pouze v dobách, kdy se daří našim sportovcům. Měli bychom být ale hrdí také na to, co se podařilo vybudovat našim předkům. Lidové tradice nevyjímaje. Z našich životů se, bohužel, vytrácejí i ty nejzákladnější. Že se mladí lidé neberou kvůli penězům, se dá ještě pochopit. Ale spousta lidí z podobných důvodů odmítá pochovat příbuzné, a to už je trochu silná káva. Já osobně nechci skončit někde na polici ve skříni.