Ve čtvrtek 31. ledna od 20 hodin vystoupí v Divadle Drak na večeru, který je součástí cyklu Jazz na Draka. Na „dračím“ pódiu se představí současná sestava Jazz Q složená ze špičkových muzikantů.
 
Martin Kratochvíl, Jazz Q a hudba, kterou stvořili, patří k vrcholům, jimiž se může pochlubit česká kultura již od 60. let. Jejich jazzrockové novátorství v sedmdesátých letech se včlenilo do širšího kontextu tehdejší evropské i světové scény.
 
Martin Kratochvíl již v sedm〜desátých letech patřil k respektovaným tvůrcům filmové a scénické hudby. V závěru osmdesátých let s ostravským klávesistou Borisem Urbánkem v projektu nazvaném Jazz IQ využíval možnosti nejmodernější techniky a nových typů klávesových nástrojů.
Zároveň však hrával na klavír jazz a blues v akustickém duu s americkým kytaristou a zpěvákem Tonym Ackermanem. V roce 2001 se kapela Jazz Q vrátila na pódium v souvislosti s vydáním reedice alba Pozorovatelna.
 
Vloni se Kratochvíl objevil v Draku v polovině ledna. Posluchači se tehdy mohli přesvědčit, že kompoziční košatost a aranžérská nápaditost, podpořená hráčskou technikou, nemůže zplanět, přestože se hudba Jazz Q vrací ke zvuku starému tři desítky let.
 
Martina Kratochvíla lidé znají jako podnikatele, za minulého režimu však byly jeho doménou elektronické klávesy a jazz.
„Jeho hudba množstvím neočekávaných proměn tvoří možná nejpříznačnější komentář 'vedlejších cest' našeho jazzu, jakýchsi alternativ k ose jeho mainstreamového vývoje,“ napsal o Kratochvílově hudební kariéře v knize „Český jazz mezi tanky a klíči (1968 až 1989)“ Lubomír Dorůžka. (sk)