Rozhovor s nimi je asi tak bláznivý, jako bývají jejich vystoupení. Mastix je to jediné, co potřebujete, tvrdí svorně David Smečka a Jan Vápeník – herci Klicperova divadla a zároveň kytaristi a zpěváci zábavové a hlavně zábavné kapely pojmenované po lepidle, které jde smýt jen lihem.

Když si chce člověk vyhledat skupinu Mastix na internetu, zjistí většinou jen to, že jde o kapelu herců z Klicperova divadla…
David Smečka: Jsme soubor lidí, kteří jsou každý úplně jiný, co se týká vizáže i směřování. Leč mají společnou vidinu jevištního vystupování a strašně je to spolu baví. Není to jenom o muzice, je i o tom, jak vypadáme. Každý z nás drží nějaký prim. Honza Vápeník je největší herec Klicperova divadla, Isabela Smečková má největší rozsah. Marta Zaoralová má nejmenší prsty, Martin Sedláček má nejmíň vlasů a já jsem zase úplně nejtenčí. Jsme vlastně taková anomální kapela.
Jan Vápeník: Každý náš koncert je jako novoroční večírek, ať už je leden nebo červenec. A máme rádi, když pivo teče proudem a lidi paří a radujou se s náma.
DS: Snažíme se hrát vždy na důležitá data, a když žádný významný den není, tak si něco vymyslíme. Vždy je důvod, proč by se měli lidi sejít. Já osobně dělám Mastix z toho důvodu, že mě to moc baví, i když je to možná marný. Lidi totiž nejsou schopní se sejít za jiným účelem, než pracovně. Nejsou schopní strávit čas ve společnosti.

To zní trochu smutně…
DS: Ono to také smutné je.
JV: Právě proto jsme zábavová a hlavně zábavná kapela. Ale hlavně jsme předkapela, protože většinou hrajeme před někým.

Věčně druzí v pořadí. Nemáte pak pocit otloukánka?
JV: To v žádném případě. Hlavní věc je pobavit sebe a lidi, kteří na nás přišli. Proto se také na koncertech dějou různé nepředloženosti. Punkový pohádkář Honza Bílek tam vypráví své šílené pohádky pro dospělé, a Péťa Vrbický dělá jógu smíchu a jiné klaunské výstupy. Do toho zpívá český chlapecký sbor a všichni máme kostýmy.

Dá se popsat hudební styl kapely?
DS: My hrajeme country, punk, disko, šanson, funky,…  Co si který herec přinese, to se zahraje. Ale není to nic nového pod sluncem, takovouhle kapelu by mělo mít každé divadlo.

Jaké zázemí máte v tom vašem?
JV: Klicperovo divadlo to zaštiťuje takovým servisem, o kterém se obyčejné kapele nemůže ani zdát. Je to obrovská pomoc. Mastix děkuje všem zvukařům, osvětlovačům, vlásenkářům, technickým složkám, kostymérkám i promítačům. Bez nich by Mastix nebyl Mastixem.

Mastix - kapela složená z herců královéhradeckého Klicperova divadla.

Kromě vystupování vás také v nedávné době zaměstnalo nahrávání CD…
DS: CD jsme nahrávali v Klicperáku a nahrál ho božský Viktor, což je náš zvukař. Je na něm deset vlastních věcí Mastixu a bude ke stažení na Google play, protože Mastix je trendy kapela, která se chce za každou cenu prodat.

Kapela Mastix
25 let spolu

Kapela o sobě dala vědět poprvé v roce 1995 na gymnáziu v Příbrami, ale pak se na čas rozešla. Teď čítá na deset instrumentalistů – dvě kytary, dva bubeníci, basa, klavír, fagot, trumpeta, sax, housle, a zpěváků, herců, básníků, performerů, nebřeberně.

Obsazení kapely:
David Smečka
Jan Vápeník
Jan Sklenář
Jakub Tvrdík
Pavlína Štorková
Marta Zaoralová
Magda Pavlíčková
Martin Sedláček
Ctirad Tomis
Matěj Anděl
Isabela Smečková Bencová
herci Klicperova divadla

Takže přiznáváte, že vám jde o peníze?
DS: Jde nám hlavně o peníze! Je to vlastně dvacet korun za písničku a milion pro Mastix. Album se jmenuje Hity 2015 live a ten název je tam jenom proto, že jde o nejvyhledávanější heslo Googlu. Takže příští album se bude jmenovat buď sleva, nebo výprodej.

Desku budete křtít ve velkém stylu v kině Bio Central. Na co se můžeme těšit?
DS: Křtít ji budeme v sobotu 21. března a máme trochu obavy, že nepřijdou lidi. Je to velká výzva. Nicméně kromě křtu tam bude jóga smíchu, punková pohádka, český chlapecký sbor a beninský guru Maxime Mededa. Bude také autogramiáda zbylých plakátů. V jednání je předávání zlaté desky. Koncert bude s projekcí a bude trvat tři hodiny, máme třicet písní. Kratší program nemáme. Zveme každopádně všechny, i děti, které trpí nespavostí nebo hyperaktivitou.

Jak se těšíte na velké pódium?
JV: Hrajeme vždycky tam, kam nás pozvou a podle toho se zařídíme. Moc se těšíme, až si třeba jednou zahrajeme na Strahově.
DS: Na velké stadiony se těšíme, ale to už by na nich taky mohl hrát kdekdo.

Tak třeba se jednou poštěstí…
JV: Myslím, že pro začátek by bylo krásný vyprodat parkoviště u Flošny.
DS: Pokud chce nějaká kapela, aby se o ní v Hradci vědělo, musí vzít ceduli a jít na hokej, nebo na fotbal, nebo když přijede cirkus. Tam všude ta kapela může na chodníku hrát a udělat si promo a být slavná.

Mastix - kapela složená z herců královéhradeckého Klicperova divadla.

Vám se to na místní poměry už docela daří, ne?
DS: Nedaří. Máme krásné ženy na jevišti, máme Jana Sklenáře, ale slavní zatím nejsme.

Asi není zrovna jednoduché kapelu o deseti členech udržet pohromadě?
DS: Vůbec to není jednoduchý, každý z nás je jinak vytížený. Ale ty ohlasy diváků na naši vlastní tvorbu jsou pro nás natolik překvapivý, že nás to prostě baví. Přitom neumíme hrát…
JV: Tak jsou tam světlé výjimky…
DS: Ono to jenom vypadá dobře, ale ve skutečnosti je to strašný. Když je nás deset, tak se spousta věcí skryje za šramot. My jsme jediná kapela v České republice, která hraje z notovýho pultíku, i když někteří ty noty ani neumí.

To pak máte asi dost veselé zkoušky
JV: Sejdeme se, dáme si cigáro, pak kafe, a pak se odebereme do naší maličký zkušebny, kde jsme nahňahňaný jeden vedle druhého a skládáme dohromady všechno, co se nám líbí a co si myslíme, že by tam mohlo bejt.
DS: Hudebně už bylo vše napsáno, takže když potřebujeme píseň, tak nic neděláme dýl než hodinu. Příliš mnoho akordů, kapely smrt. Skládáme všichni společně. Donese se mustr od jednoho člověka, a ten  se dál rozvíjí. Je dobrý mít v běhu padesát písní a s lehkým srdcem tutam nějakou vypustit.

Jaké je hradecké publikum?
JV: Zaplaťpánbů většina lidí s námi paří. Návštěvníci koncertu stárnou s kapelou. Když se podíváte z jeviště do prostoru, tak vám ti lidé přijdou starší, než byste čekali.
DS: Jak to tak u legend bývá, a my už legendou jsme, protože hrajeme 25 let, tak začneme publiku chybět teprve až tu nebudeme. Takže bejt lidma, tak na nás zajdu, dokud tu jsme. Je to na nich, jestli tady budeme hrát nebo ne. Není problém Mastix přesunout do Českých Budějovic.

Kdo na vás hlavně chodí?
JV: My to máme rozdělený. Na Vápeníka chodí babičky, Tvrdík je takový faun pro lidi třicet a vejš, Sklenář je pro všechny. Dámy naše překrásné jsou tam proto, aby se i chlapi měli na co dívat.
DS: Ale hlavně vlastně hrajeme pro lidi, co nepřijdou. Je jedno, jestli lístek na koncert stojí 50 nebo 150 korun. Lidi nechtěj platit.

Mastix - kapela složená z herců královéhradeckého Klicperova divadla.

Vyplatí se vám to pak vůbec?
DS: Kapela Mastix se nám zásadně finančně nevyplácí.

Takže to všechno děláte vlastně hlavně z lásky k hudbě.
JV: My to všechno děláme jen pro peníze, ale bohužel se nám to nedaří.
DS: Ale třeba náš bubeník Ctirad je fyzioterapeut a je hodně bohatej, tak nám občas něco dá, trochu nás dotuje.

Na jaký koncert rádi vzpomínáte?
JV: Jeden z největších zážitků byl letošní 17. listopad. Hráli jsme večer před Klicperovým divadlem, pršelo, bylo hnusně a zima a přesto    lidi přišli a tu hodinu a půl tam s náma vydrželi a hlavně bylo vidět, že to s náma chtějí vydržet.
DS: Mastix je možná taková kapela do nepohody.

Když porovnáte situace, kdy na pódiu stojíte jako herec a kdy jako muzikant. Co je lepší?
JV: To záleží na tom, co chcete. Důležitý je to nezaměňovat. Na koncertě ve vteřině nevíte, co se bude dít, je to jedna velká improvizace. V divadle je všechno dopředu naplánovaný.

V improvizace se občas stane, že se něco nepodaří. Je to i váš případ?
JV: To se stává často. A to se stane pravděpodobně teď v sobotu na křtu CD. Ale když už je to strašný, tak to skončí a řekneme si: no a? My máme pokusů dost. Jak já často na koncertech říkám: Takže ještě jednou dobrý večer. Začít se dá totiž vždycky znovu. S každým dalším koncertem se navíc pokoušíme získat větší sebevědomí. Když ho může mít třeba takovej Sámer Issa, kterej je fakt děsnej, proč ho nemůže mít kapela Mastix? Možná je to naše prokletí. Mastix zkrátka není Sámer Issa. Ale i když neumíme hrát, umíme se u toho krásně tvářit. I v té nejistotě jsme si jistí. Neznáš – li akord, hlavně hýbej rukou. Elektrickou kytaru netřeba slyšet, hlavně že je vidět. To by si měla kapela vždycky pamatovat.
JV: Tím se řídím zejména já.
DS: Čím víc lidí na jevišti, tím víc bordelu a tím míň jsou pak slyšet ty chyby. Vždycky Vápnovi říkám: Hrej s chybama, ať nejsou slyšet ty moje.
JV: Ale to já přece dělám! To mi není třeba připomínat.
DS: Ale když už se nám na jevišti fakt něco nepovede, tak jsme zrcadlem lidem, kteří se na nás dívají. Oni vidí, že se nám něco nepovedlo a hned si řeknou: vždyť mně taky každý den nedaří! Na co chodit na kapelu, která hraje bezvadně. Když budu chodit na Mastix, kterej hraje evidentně blbě a nestydí se za to, nepůjdu domů s mindrákem. My vlastně dáváme posluchačům šanci nabrat druhý dech.

Koncertní tour začíná v sobotu v kině Bio Central
Kapela Mastix složená z herců Klicperova divadla vydává své CD Hity 2015 live (25 let spolu tour), které bude ke stažení od pátku 20. března od 24 hodin na Google play, a míří na turné po Hradci Králové. Jaké koncerty jsou na programu?

Mastix - kapela složená z herců královéhradeckého Klicperova divadla.21. 3. Bio Central – Křest elektronického CD ve 20 hodin spolu s velkým koncertem, velkou projekcí a zábavnými hosty
27. 3. Club La Fabrique – koncert Noční mazec Králové od 19 hodin
28. 3. Klicperovo divadlo – koncert od 19 hodin v rámci Galavečera divadla
25. 4. Klub Čtyřka – ve 20 hodin na Velkém náměstí