Galerie 123 na Slezském Předměstí v Hradci Králové připravila od čtvrtka 1. prosince pro své návštěvníky výstavu nazvanou Hradec Králové - křižovatka umění. Jejím prostřednictvím chce Galerie 123 připomenout početnou a pestrou „výtvarnickou“ společnost, která se v Hradci Králové vždy scházela.

Mařákova škola

Setkají se tady díla více než pětadvaceti umělců, kteří se v tomto městě narodili, prožili na místních školách svá studentská léta nebo se sem vraceli - jak za přáteli, tak proto, aby tady pořádali výstavy.

Expozice bude věnována především význačným krajinářům. Pokud zapátráme mezi žáky proslulé Mařákovy školy, nemůžeme přehlédnout Františka Kavána, který v letech 1880 – 1886 studoval na hradeckém reálném gymnáziu a ačkoliv jej pak životní pouť zavedla na Vysočinu a do Českého ráje, v Muzeu východních Čech mu k sedmdesátým narozeninám uspořádali výstavu.

Hned několika obrazy bude na výstavě zastoupen Jan Honsa, proslulý svými krajinami z oblasti Vysokého Mýta, Chocně a Litomyšle.

Malíř mrazivých zim

Porozhlédneme-li se dále po tradici české krajinomalby, setkáme se na výstavě s plátny Gustava Porše – malíře „mrazivých zim“. Jeho hlavním působištěm bylo Skutečsko, a ačkoliv tedy nešlo o umělce, který by přímo využíval výhod pražského centra, jeho obrazy byly velmi žádané – nakupovaly je i různé instituce, blízké vazby měl Porš za první republiky i například na hradeckou spořitelnu.

K dalším význačným osobnostem náleží Gustav Macoun, žák Antonína Slavíčka, nebo malíř Podorlicka Josef Vondráček.

Od Malého růžku

Pokud máme vzpomenout alespoň některé umělce, kteří v Hradci Králové přímo působili, nesmíme přehlédnout dílo od Bohumila Líznera V ateliéru, jež nás uvítá v úvodu výstavy. Tento autor, který měl v Hradci ateliér nad pověstným hostincem Malý růžek, své hlavní pole působnosti nalezl v reprezentativních portrétech a obrazech většinou určených pro veřejné interiéry. Na zmíněném plátně zachycuje společnost královéhradeckých výtvarníků – na příklad Adolfa Doležala, Karla Mahrlu a Josefa Mrvu. Mladší generace je na výstavě zastoupena dílem krajináře, rodáka z Hradce Králové Bedřicha Horálka, akvarelem podzimní krajiny Břetislava Jünglinga nebo raným obrazem z cest Jiřího Ščerbakova.

Komorní atmosféru výstavy doplní busty bratří Čapků od hořické sochařky Ellen Jilemnické.

Vernisáž výstavy se koná ve čtvrtek 1. prosince v sedmnáct hodin v Galerii 123 na Slezském Předměstí. Výstava potrvá do 31. března příštího roku.

(šaf)