Co rok, to jedinečné místo, unikátní příběh i sdělení, které nejen hudbou předávají stále rostoucímu počtu diváků. Spojují hudbu, zpěv, tanec i prvky divadla a akrobacie, v čemž jim pomáhají jak profesionálové, tak nadšenci, které si na akce zvou. Výtěžek z dobrovolného vstupu každoročně věnují Nadačnímu fondu Hospital Broumov na nákup toho, co pacientům právě chybí.

Čísla mluví za vše - díky PSO se spojilo již 327 účinkujících a 8000 diváků pro čtyři koncerty, které doposud vynesly více než 360 000 korun pro dobrou věc!

Na zemi, na nebi i mezi tím

Panta rhei, vše plyne, vše je pohyblivé – a pohyb je znamení života! Děj se bude odehrávat jak na zemi, tak i na nebi. Dvanáct sólistů Baletu Národního divadla v čele s primabalerínou Alinou Nanu zatančí v choreografii Veaceslava Burlaca. Spatříte akrobatické prvky nového cirkusu v podání slovenských akrobatu s cyr wheel, pod rukama Michala Grombiříka se rozezní cimbál, zazpívá Jan Sklenář s Vendulou Příhodovou, a celou živoucí scénu dokreslí několik tanečních souborů ZUŠ z okolí a Divadelní spolek Vrchlický, Jaroměř. Tomu všemu dodá rytmus 16 skladeb šitých na míru tomuto večeru v podání 65 muzikantů Police Symphony Orchestra.

„Panta rhei ~ Když Klučanka přihlíží…“ je název letošního, již pátého, benefičního večera, který se uskuteční poslední prázdninový pátek 31. srpna od 20:00 na louce U Klučanky za Policí nad Metují. Nahlédnete do všedních příběhů štěstí, naděje, ale i utrpení a zklamání, jež se mnohdy odehrávají na pozadí nevšední doby.

„Ten večer budete svědky několika příběhů – příběhů nás všech, účinkujících i diváků, které jsou v různých okamžicích našich životů zcela identické, ale díky plynoucímu času zároveň naprosto rozdílné. Uvidíte, nakolik je minulost nesmrtelná a že jen současnost nám všem dává stejnou šanci činit činy nesmrtelnými.“ přibližuje myšlenku benefičního večera autor scénáře David Ostružár.

Benefice pro nemocnici

Letos chce orchestr pro NF Hospital Broumov vybavit celé oddělení Lůžka následné péče devíti čističkami vzduchu v hodnotě 386 487 Kč.

„Spojí-li se dohromady zhruba čtyři tisíce lidí, z nichž každý přispěje necelou stokorunou, tak to není úplně nereálné,“ říká Petra Soukupová, zakladatelka orchestru a pokračuje: „Letošní výzvou je doposud ta nejvýpravnější dramaturgie i fakt, že stavíme tak obrovskou akci na zelené louce. Sháníme dobrovolníky, protože logistika a doprava na akci nebude jednoduchá.“

Píší pátou kapitolu

Tradice koncertů začala hudebním večerem na Hvězdě u Police nad Metují, kde s orchestrem vystoupil Ondřej Ruml. O rok později orchestr oslovil zpěvačku Dashu a dirigenta Martina Kumžáka, s nimiž si zahráli v nově revitalizované zahradě broumovského kláštera. Zlomovým rokem, co se provedení koncertů týče, byl rok 2016. Náměstí v Polici nad Metují se při akci zvané „Když se v Polici setmí…“ stalo jedním velkým jevištěm pro spojení hudby, zpěvu, světel, tance, divadla a cirkusu. Děj se odehrával v orchestru, na střeše radnice nebo na silnici vedoucí náměstím.

Loňský rok vzdalo v Adršpachu hold přírodě přes 100 účinkujících na jednom pódiu – dialogu Země a člověka, jež vedl herec Klicperova divadla Jan Sklenář, naslouchalo přes tři tisíce návštěvníků.

Už jste určitě postřehli, že páteční benefiční večer se koná "na zelené louce". A to doslova. Proto si prosím přineste buď skládací židličky, nebo karimatky na sezení, teple se oblékněte a přibalte i baterku, ta se cestou zpátky šikne.

31. srpna bude od 17 hodin silnice mezi Pěkovem a Lachovem (kolem Klučanky) uzavřena, až na místo konání se autem nedostanete!

JAK TAM? Z Police nad Metují vás na Klučanku zavezou speciální PSO busy, které budou vyjíždět každých cca 5 minut z autobusového nádraží. Můžete do nich přisednout na určených zastávkách. První PSO bus jede v 18:15, poslední vyrazí v 19:45.

Prosíme všechny návštěvníky, aby přijeli s předstihem.

Tak jako tak nepodceňujte také řádnou výbavu. Obujte vhodnou obuv, teplý oděv a promyslete i posez na přírodním povrchu! Přibalte záhodný pokrm a dostatek tekutin - na místě nebude občerstvení!

A JAK ZPÁTKY? Po skončení akce pojedou naše PSO busy směr Police nad Metují a primárně odvezou zpět k parkovištím ty z vás, kteří přijeli autem. A věřte, že vás na louce nenecháme - PSO busy se budou vracet, dokud vás všechny nerozvezou. Na závěr busy povezou z Klučanky ty, kteří přijeli na koncert hromadnou dopravou a rozvezou vás až domů po trasách:

Teplice nad Metují – Meziměstí – Broumov, Police nad Metují - Hronov - Náchod.

Petra Šotolová