Tak jako si v českých zemích neumíme představit Vánoce bez „Rybovky“, stejně nahlížejí obyvatelé německy mluvících zemí na vánoční dětskou pohádkovou operu Perníková chaloupka, kterou se královéhradecká filharmonie rozhodla uvést v letošním předvánočním čase.

A není sama, kdo má podobné smýšlení, neboť v polovině prosince má toto operní dílko skladatele Humperdincka premiéru i ve Slezském divadle Opava.

Hradecké publikum ji může poprvé vidět a slyšet ve čtvrtek od osmnácti hodin v sále Filharmonie.

Z historie

K pohádkové opeře Perníková chaloupka přivedla skladatele náhoda. Jeho sestra napsala podle bratří Grimmů text pro domácí divadlo a Humperdinck složil hudbu.

Známá pohádka o perníkové chaloupce je podbarvena sociálně a spojena s ovzduším Vánoc. Některé melodie této opery (především) pro děti zlidověly. Opera, původní podobou ovšem melodram, dosáhla mezinárodního úspěchu. V ojedinělé hudební dramaturgii svěřil skladatel hlavní role hercům doprovázeným orchestrem a vedlejší role zpěvákům. Hercům předepsal ve zvláštní notaci přesně rytmus a přibližný melodický spád mluvy pomocí křížků, jež nahradily notové hlavičky.

Příběh

Jeník a Mařenka vyrůstají v chudé rodině košťaře Petra a jeho ženy Kačenky. Jednou rozzlobí matku tak, že je vyžene do lesa na jahody. Když se otec vrátí později domů, shání se po dětech v obavách, aby nepadly do rukou zlé čarodějnice Klapzuby, která láká děti a pak je jí.

Proto se je vydávají hledat. Jeník a Mařenka jsou unavení, ale bojí se vrátit domů, protože snědly nasbírané jahody. Po setmění potkají skřítka uspávače, který jim zazpívá ukolébavku. Děti, chráněné anděly, tvrdě usnou pod stromem. Ráno je probudí Denice. Sotva otevřou oči, uvidí roztomilou chaloupku z perníku. Hladově se vrhnou na perník, ale čarodějnice je při tom chytí. Zatímco Mařenka musí babě sloužit, Jeníček je v chlívku důkladně vykrmován. Čarodějnice pak roztopí pec a chce Jeníčka upéct. Mařenka ji však chytře obelstí a v peci nakonec skončí baba. Chytrá dívka v závěru kouzlem osvobodí i ostatní děti, které předtím čarodějnice pochytala. Z ní zbyl jen velký koláč, o který se Jeník a Mařenka podělí s ostatními. A přicházejí jejich šťastní rodiče.

V opeře účinkují:

Filharmonie Hradec Králové, Ivana Bílková vypravěč, Jana Wallingerová mezzosoprán (Jeníček), Dana Burešová soprán (Mařenka), Zdeněk Hlávka baryton (Tatínek), Adriana Hlavsová mezzosoprán (Maminka), Petr Strnad tenor (Ježibaba), Hana Medková soprán (Uspáváček), Carmina Rychnov nad Kněžnou, Karel Štrégl sbormistr, Andreas Sebastian Weiser dirigent.

(zf)