Celkem deset muzeí se letos v regionu zapojilo do republikové akce s názvem Muzejní noc. V Hradci byly největšími tahouny akce Muzeum východních Čech, divadlo Drak a Galerie moderního umění nejen svým rozsahem, ale i pestrostí programu. Velkým kladem pátečního večera byla skutečnost, že veškerá otevřená muzea nevybírala vstupné. A protože se nejednalo o pilotní ročník, měla akce již dost pří– znivců z minulých let a do různých institucí proudily doslova davy.
Muzejní noc je skutečně populární a dobře koncipovaná myšlenka, která se těší již řadu let oblibě i v jiných zahraničních zemích. „Chtěla jsem se podívat do Muzea východních Čech, aby také moje dcera viděla expozici a zároveň se přesvědčit, jestli jí z té nepřeberné nabídky něco zaujalo. Poprvé jsem byla předloni a vždy akci ráda využiji a navštívím,“ uvedla hradecká návštěvnice Ivana Klápková.

Zatímco do Muzea východních Čech proudily především rodiny, protože organizátoři připravili takový program, aby si na své přišli jak rodiče, tak i děti, do Galerie moderního umění zavítali zejména milovníci a znalci výtvarna. Po deváté hodině se tam udála zpestřující událost, kdy jakýsi performer vypouštět do vesmíru konvici na zalévání květin. V divadle Drak, respektive jeho Labyrintu, kde se nachází vyvedená laboratoř, si užili atmosféru vedle dětí i jejich rodiče.

„Přijeli jsme z Náchoda a nejsme zde poprvé. Muzejní noc se líbí mně, manželovi i našim dvěma dětem. V divadle Drak je unikátní hravá atmosféra. Moji kluci se tady vyřádí. Můžou si zkoušet různé divadelní atrakce a trenažéry,“ řekla Lenka Nováková. Někteří otcové, protože táta má vědět všechno, horlivě odpovídali na všetečné otázky svých dětí a zasvěceně vysvětlovali různé vystavené předměty.

„Akce se nám líbí, jsme tu především kvůli dětem, protože vzít je na noc do muzea je pro ně netradiční zážitek. Letos jsme tu poprvé,“ uzavřel Vladimír Mertlík ze Dvora Králové.

Očima autora

Když jsem si prošel několik otevřených muzeí, napadlo mě, že takové akce mají skutečně nepopíratelný smysl. Rozzářené oči dětí a spokojení rodičové hovořili jasně. Program jednotlivých institucí byl proporčně vyvážený, a tak se v každé budově potkávali jiní lidé podle vnitřního založení. A protože nabídka byla tak velkolepá přišel si na své každý, kdo se rozhodl strávit páteční večer ve společnosti Muzejní noci.