Město letos opět požádá o dotaci na chystanou výstavbu nového objektu Třebechovického muzea betlémů. Je přesvědčeno, že po nezdarech v předchozích letech bude úspěšné.
„Věřím, že napotřetí už to vyjde,“ vyjadřuje optimismus starosta města pod Orebem Jiří Němec. Rozpočet na letošní rok schválený koncem ledna už proto počítá s řádově statisíci korun na projektovou přípravu, nutnou k podání žádosti o dotaci. Podle radnice je výstavba nového objektu pro muzeum, jehož součástí je i světoznámý Proboštův betlém, nutností. „Stávající objekt je ve špatném technickém stavu a nevyhovuje ani funkčně. Počítáme s jeho demolicí a výstavbou nového a většího na stejném místě. Chceme, aby areál vyhovoval současným potřebám na umístění národní kulturní památky, Proboštova betlému.,“ uvedl Jiří Němec. Dodal, že vystavení unikátního díla v nové budově by kromě jiného umožnilo vidět zajímavý pohybový mechanismus v zadní části více než sto let starého betlému. O tento pohled jsou návštěvníci muzea ve stávající budově z prostorových důvodů ochuzeni. Jedná se přitom o největší turistické lákadlo města pod Orebem, které ročně přitahuje desetitisíce návštěvníků. Dílo lidových řezbářů, Josefa Probošta a Josefa Kapuciána i tvůrce mechanismu Josefa Frimla získalo celosvětový věhlas na výstavě EXPO 1967 v kanadském Montrealu.
Výstavba nového objektu muzea betlémů by měla přijít na více než 30 milionů korun, ovšem kdy vlastní práce začnou, zatím představitelé Třebechovic nevědí. „Záleží na úspěšnosti žádosti o dotaci,“ prohlásil starosta.
Podobně je na tom i připravovaná kompletní rekonstrukce třebechovického kulturního domu, kde radnice předpokládá podání žádosti o dotaci už do konce března. Rovněž kulturní stánek neodpovídá současným nárokům, například v zimě je vzhledem k velkým tepelným ztrátám jeho provoz drahý. Odhadované náklady na přestavbu a modernizaci objektu spojenou s vybudováním parkoviště mají činit zhruba 32 milionů korun.