Bývalá ředitelka Zita Zemanová odešla z funkce na vlastní žádost ke konci července, do prvního kola výběrového řízení se však přihlásil jediný kandidát a radnice se rozhodla vypsat druhé kolo. Uvedl to starosta Třebechovic pod Orebem Jiří Němec.

"Druhé kolo vypíšeme v nejbližších dnech, uzávěrka přihlášek bude zřejmě do 5. října, nového ředitele se budeme snažit vybrat do konce letošního roku," řekl Němec. Řízením muzea je pověřena jedna z pracovnic. Zájemci o funkci ředitele musí městu například předložit vizi o fungování a provozu třebechovického muzea.

Radnice v Třebechovicích usiluje v posledních letech o peníze z evropských strukturálních fondů na stavbu nového betlémářského centra, protože stávající budovy nevyhovují potřebám muzea.

Podle projektů by nová budova měla stát přes 110 milionů korun, nový objekt nabídne lepší zázemí pro celé muzeum, jeho součástí bude i informační centrum a také sál na unikátní Proboštův betlém.

Muzeum má ve svých depozitářích přibližně 130 lidových betlémů z různých materiálů, nejcennějším exponátem je mechanický Proboštův betlém. Více než 100 let starý unikát má 2000 vyřezávaných dílů a 350 figurek, z nichž se 51 pohybuje jako lidé při práci a dalších 120 jezdí na pohyblivých pásech.