Oslavy zahájí v pátek 7. září koncerty hudebních souborů partnerských měst Pyrzyce v Polsku a Korbach v Německu na náměstí Přemysla Otakara II. V 18:00 začne v Šemberově divadle divácky atraktivní volba královny devíti královských věnných měst. Vítězka se pak za doprovodu královského herolda a rytířů přemístí na hlavní náměstí, kde první den oslav zakončí koncert Kamila Střihavky a skupiny Leaders.

Hlavním dnem 700. výročí je sobota. Během středověkého dne návštěvníci budou moci vidět rytíře, mušketýry, kejklíře, katovskou dílnu, sokolníky, vojenské ležení a střelnici nebo si prohlédnout výstavu chladných zbraní a zbroje. Bude hrát gotická hudba, připraveny jsou soutěže pro děti i dospělé a středověký jarmark. Ve 14:00 projde náměstím Přemysla Otakara II. historický průvod a uskuteční se slavnostní ceremonie přijetí královny Elišky Rejčky a její družiny představiteli města.

Večer jsou na náměstí na programu dva koncerty. Nejdříve vystoupí skupina Fleret se zpěvačkou lidových písní Jarmilou Šulákovou, od 20:30 čeká diváky slovenská zpěvačka Jana Kirschner. Rozpočet oslav dosáhne zhruba jeden milion korun včetně doprovodných akcí v průběhu roku, například výstav, přehlídky dětských dechových hudeb Čermákovo Vysoké Mýto nebo Týdne hudby.

Vysoké Mýto bylo založeno Přemyslem Otakarem II. pravděpodobně v roce 1262, roku 1265 mělo již hradby. Město bylo vystavěno velice promyšleně a původní šachovnicový půdorys s velkým náměstím - tržnicí uprostřed zůstal prakticky zachován do dneška. Celé město bylo obklopeno opevněním, nejprve jen dřevěným, jehož obvod měřil zhruba 800 metrů, kamenné byly pouze brány a některé bašty. Rozkvět a hospodářský růst nastává na počátku 14. století, když roku 1307 český král Rudolf I. Habsburský udělil důchody z města jako věno své polské manželce a vdově po Přemyslovci Václavu II. Elišce Rejčce spolu s výnosy z Chrudimi, Jaroměře, Hradce Králové a Poličky. Město se tak stává součástí věnných měst českých královen, později k nim přibyly ještě Trutnov, Dvůr Králové nad Labem, Nový Bydžov a Mělník.