Tento počin je považován za vznik institutu královských věnných měst. Postupně se počet královských věnných měst rozrostl na devět. Město Vysoké Mýto uspořádá na počest tohoto významného výročí ve dnech 7. a 8. září městské slavnosti. Letos dochází ke spojení oslav s 8. ročníkem Mezinárodních partnerských dnů Entrevue Vysoké Mýto 2007, ve kterých se každoročně ve Vysokém Mýtě setkávají zástupci partnerských měst, studenti, hudebníci, sportovci, výtvarníci a široká veřejnost.

Program oslav bude pestrý. V pátek 7. září bude na náměstí probíhat koncert kapel a souborů z partnerských měst, v podvečer se v galerii Ve Zvonici slavnostně otevře výstava českého krajináře Jana Honsy a večer se na náměstí uskuteční koncert populární české skupiny. Následovat bude upoutávka skupin historického šermu na celodenní sobotní program.

V sobotu vypukne na náměstí velké středověké divadlo – rytířské souboje, vojenské ležení, stánky s ukázkami řemesel a hudbou. Vyvrcholení nastane příjezdem královny Elišky Rejčky. V podvečer vystoupí na hlavním pódiu skupina Fleret s Jarmilou Šulákovou. Vrcholem oslav bude koncert zpěvačky Jany Kirschner. Na závěr se nad městem rozzáří slavnostní ohňostroj.