Tentokrát se usmálo štěstí na milovickou základní školu. Děti tak ve čtvrtek prožijí jedinečné dopoledne plné sportu a zábavy s Ivetou Vacenovskou, naši nejúspěšnější hráčkou stolního tenisu. Představí žákům svůj sport a ukáže jim cviky, které provádí při svých trénincích. Školáci si jednotlivé cviky sami vyzkouší v rámci doprovodného soutěžního programu, kterým je provede kouzelník a iluzionista Pavel Dolejška.

Urbář poodhaluje jak vypadaly obce

Broumov - V Kreslírně klášterního gymnázia ve čtvrtek od 18 hodin seznámí Vladimír Waage posluchače s vydáním českého překladu Hesseliova broumovského urbáře. Ten je výsledkem inventury veškerého majetku kláštera, kterou provedl správce panství Johann Georg Hesselius v letech 1676 - 1677. Originál je v současné době uložen ve Státním archivu v Zámrsku. Zájemci se dozví, co jsou urbáře, jaký je jejich význam pro regionální dějiny, kolik bylo urbářů na Policku a Broumovsku. Zcela unikátním prvkem urbáře je 24 pohledových map, které Hesselius sám namaloval. Díky těmto reprodukcím se posluchači mohou zúčastnit virtuálního výletu Broumovskem po třicetileté válce.

Kronikářka uvede císaře Zikmunda

Trutnov - Trutnovská kronikářka Alena Křivská v Muzeu Podkrkonoší od 17 hodin povypráví o Zikmundu Lucemburském. Křivská v přednášce představí osobnost římského císaře, který žil v letech 1368-1437, syna Karla IV. a posledního českého krále z rodu Lucemburků. Byl Zikmund skutečně šelmou ryšavou, nepřítelem husitů a pro Čechy nepřijatelným králem, nebo se jednalo o neprávem osočovaného a ve skutečnosti důstojného nástupce Václava IV.? Římský císař mluvil sedmi jazyky. Byl jednou z nejdůležitějších postav kostnického koncilu, který sice ukončil papežské schizma, ale také vedl k husitským válkám. Je mu připisován také podíl na upálení Jana Husa.