Hradec Králové

Středa 1. dubna

17:30 Druhý báječný hotel Marigold, USA/GB

Film je pokračováním komedie Báječný hotel Marigold (The Best Exotic Marigold Hotel, 2011), ve kterém skupina bohatých britských seniorů naletěla na reklamu slibující přepychový život v exotickém hotelu sídlícím v Indii. Namísto komfortu je čekala chátrající budova bez vody a elektřiny. Herecké obsazení z prvního dílu bylo zachováno, své role si zopakovali například Judi Dench, Maggie Smith, Bill Nighy nebo Dev Patel. Ansámbl byl doplněn o dalšího slavného herce, Richarda Gera.

17:30 Nalezenec, USA

Celovečerně debutující scenárista a režisér Vuk Ršumović bez zbytečných emočních výlevů předkládá de facto uzavřenou epizodu ze života chlapce, jenž vyrostl mezi lesní zvěří. Snaha o proměnu divocha v civilizovaného tvora selže v momentě, kdy „vyspělá" společnost vytáhne do barbarského boje na život a na smrt. Snímek získal řadu festivalových ocenění včetně Ceny FIPRESCI na MFF v Benátkách.

20:00 Pořád jsem to já, drama USA/ Francie

Život světově uznávané lingvistky Alice se radikálně změní poté, co je u ní nečekaně diagnostikována Alzheimerova choroba. I přes podporu manžela a tří již dospělých dětí se tak díky rychle se zhoršujícím příznakům nemoci začíná bortit jak její dosavadní životní styl, tak akademická kariéra. V hlavní roli ženy, která pádem základních pilířů své existence podléhá zničující chorobě, se představuje Julianne Moore, jež byla za svůj výkon oceněna Oscarem.

20:00 Manglehorn, USA

A. J. Manglehorn (Al Pacino) pracuje v malém zámečnictví, kolem kterého se křižují bizarní osudy několika obyvatel texaského Austinu. Drobnokresba obskurních figur v nejlepší tradici amerických indies se odehrává v barevných kulisách, které maluje stylizovaná kamera. Nese lidský příběh o možnosti znovunalezení naděje a okouzluje civilními hereckými výkony, včetně kontroverzního miláčka nezávislého filmu Harmony Korinea jako Manglehornova nezdařeného chráněnce.

22:00 Pokojská Lynn, DE

Stydlivou Lynn Zapatek baví její práce hotelové pokojské. Má silný strach ze skutečné mezilidské komunikace, takže jí vyhovuje uklidňující stereotyp pečlivého úklidu. Přesto ji však fascinují soukromé životy druhých. Znamenité, byť výstřední komorní drama Ingo Haeba se opírá o dokonalé režijní tempo, hravý důraz na detaily a neobyčejně přesvědčivý výkon Vicky Krieps v hlavní roli.

Čtvrtek 2. dubna

17:30 S tváří anděla, GB/IT/ES

Obvinění a soudní proces s mladou Američankou Amandou Knox, obviněné z vraždy své britské spolubydlící v Itálii, způsobil v roce 2007 mezinárodní mediální šílenství. Do rámce této události je zasazen příběh filmaře Thomase (Daniel Brühl) a novinářky Simone (Kate Beckinsale).

17:30 Rudá mašina, USA/RU

Když na olympiádě v roce 1980 vyhrál americký hokejový tým nad sovětským, mluvilo se o tzv. zázraku na ledě. Američané dokázali porazit legendární sovětské hokejisty, kteří si za svůj unikátní způsob hry vysloužili uznání a obdiv po celém světě. Režisér Gabe Polsky se ve svém dokumentárním portrétu zaměřuje na pět hráčů sovětského týmu a nechává diváky nahlédnout do zákulisí přípravy a filozofie, která za jejich úspěchem stála. Snímek získal cenu diváků na MFF v Chicagu.

20:00 Králova zahradnice, GB

Alan Rickman je jeden z nejoblíbenějších britských charakterních herců, známý z Lásky nebeské či série Harry Potter. Ve svém druhém režijním zářezu sám hraje francouzského krále Ludvíka XIV., který zrovna dokončuje budování zámku ve Versailles a především jeho legendárních okolních zahrad. Intriky u dvoru, břitké dialogy, neotřelé pojetí výpravy kostýmního filmu i historie společensky nepřijatelných citů a ambicí.

20:00 Táhni do pekel, FR

Režisér Jean-Charles Hue se dlouhodobě věnuje natáčení romské kočovné rodiny Dorkelů z jihu Francie. Předchozí film The Lord´s Ride vznikl na základě velkého množství dokumentárního materiálu, který natočil. Do svého třetího snímku opět obsadil některé osvědčené představitele, ale rozehrál s nimi žánrový mix akčního thrilleru se stylovými prvky noir.

Pardubice

Středa 1. dubna

10:00 Město 44 (rezervováno pro školy)

Varšavské povstání z roku 1944 patří mezi nejpohnutější kapitoly druhé světové války. Režisér Jan Komasa o něm natočil snímek současným filmovým jazykem, s využitím vizuálních efektů.

19:00 Králova zahradnice (zadáno)

Čtvrtek 2. dubna

17:30 Pořád jsem to já, drama USA/FR

17:30 Krev odvážných, IS

Island tak, jak ho neznáme. Tamnímu organizovanému zločinu dominuje obchod s drogami. A státní policie se řídí vlastními pravidly a neváhá s podsvětím obchodovat. Pulzující kriminální drama, které je volným pokračováním filmu Město mafie (2011), upoutá nejen propracovaným příběhem, ale také pečlivě načasovanou akcí a prokresleným charakterem postav i jejich motivacemi.

20:00 1001 gramů, NO/DE/FR

Marii je přes třicet, je čerstvě rozvedená a zajímá se jen o kilogramy. Nicméně ne svojí vlastní váhy, jak by se mohlo zdát. Pracuje ve vědeckém ústavu, jehož největší pýchou je vzor dokonalého kilogramu, který je teď Marie pověřena odvézt na vědeckou konferenci do Paříže. Komedie norského režiséra Benta Hamera o střetu zdánlivě neslučitelných protikladů a čirém okouzlení životními náhodami.

20:00 Mé jméno je láska, IT

Ruská emigrantka Emma Recchi (Tilda Swinton) je manželkou bohatého dědice textilního impéria. Obklopena luxusem a společenskými povinnostmi už téměř zapomněla, jaké to je někoho milovat nebo po někom toužit. Až do chvíle, než potkává na rodinné večeři mladého kuchaře Antonia. Vášnivá aférka, která mezi nimi vznikne, ale nepromění jen Emmu, tragicky ovlivní i celou dynastii Recchiů, která nerovné svazky neodpouští. Skvěle obsazený (ve vedlejších rolích A. Rohrwacher, G. Ferzetti) melancholický milostný příběh režiséra Luky Guadagnina se odehrává na přelomu století, přičemž ale vznikal téměř 11 let a na jeho produkci se podílela i T. Swinton.

Pátek 3. dubna

17:30 Pořád jsem to já, USA/FR

17:30 Rudá mašina, USA/RU

20:00 Mr. Turner, GB/FR/DE

„Malíř světla" Joseph M. W. Turner se nechává přivázat na lodní stožár, aby mohl co nejlépe namalovat bouři na moři. Film Mika Leigha, který za svou kariéru nasbíral celkově sedm nominací na Oscara (za scénář i režii), je horkým kandidátem na nejvyšší filmová ocenění. Kontroverze kolem toho, jak byla přijímána jeho díla současníky, se setkávají s těmi osobními, vyplývajícími z jeho excentrické, komplikované povahy, v příběhu posledního čtvrtstoletí jeho života.

20:00 Čarovný les, USA

Muzikálové zpracování pohádek propojuje známé příběhy Popelky, Červené Karkulky, Jacka a fazolového stonku a Lociky do jednoho vyprávění. Pekař s manželkou touží po dítěti, ale jejich rod je proklet čarodějnicí (Meryl Streep). Dokud nebude kletba zrušena, nemůže pekařova žena otěhotnět. Čarodějnice jim proto dá za úkol získat kouzelné předměty, které známe z jednotlivých příběhů Popelčin střevíček, plášť Červené Karkulky, bílou krávu, kterou prodává Jack… Čarovný les je adaptací úspěšného broadwayského muzikálu, v jehož filmové verzi byla do role čarodějnice obsazena Meryl Streep a do role vlka Johnny Depp.   (pad)