Jaký program nabízí dnešní závěrečný den prestižní filmové přehlídky Febiofest v Pardubicích, která se utábořila v multikině CineStar v prostorách Obchodní ho centra Grand?

17.30 - Šiška Deluxe

Absurdní komedie se odehrává v lublaňské čtvrti Šiška. Hlavní postavy jsou Chytrolín a rozumbrada Mile, který ještě ve čtyřiceti stále žije u své matky, jeho stejně staří kamarádi Fedr, kdysi skinhead a nyní rozvedený otec, a bývalý pankáč a sirotek Zekir. Šance na změnu jejich katastrofálních životů má přijít se společným plánem na otevření pizzerie. Protože se však nedokážou přestat chovat jako břídilové, zákazníci se nehrnou.

V tu chvíli se objeví tajemná Jana, která jim vnukne nápad nabízet společně s pizzou unikátní službu „Šiška Deluxe". Objednejte si pizzu a spolu s ní cokoliv, co vám udělá radost, a my to zařídíme!

Hrají: Žiga Födransperg, David Furlan, Marko Miladinović, Petre Arsovski, Jana Prepeluh, Aleksandar Rusić.

17.30 - Kolonie

Lena přilétá v roce 1973 do chilského Santiaga za svým přítelem Danielem, talentovaným grafikem, který svým uměním podporuje progresivního prezidenta Allendeho. Vojenský převrat generála Pinocheta ale v zemi rozpoutá hon na Allendeho příznivce. Daniel je spolu s dalšími disidenty zatčen a převezen do Colonia Dignidad, za misii maskovaného trestaneckého tábora s brutálním režimem. Jeho jedinou nadějí na záchranu se stává Lena, která se pod záminkou k misii přidá. Z tábora se ale dosud nikdo živý nedostal. Hvězdně obsazený mrazivý thriller oscarového režiséra Floriana Gallenbergera vychází ze skutečných událostí.

Hrají: Emma Watson, Daniel Brühl, Michael Nyqvist, Richenda Carey, Vicky Krieps, Jeanne Werner.

20.00 - Prach

V třech dnech a dvou nocích se odehrává kontemplativní a až na dřeň vypreparované rodinné drama, kterým celovečerně debutuje čerstvý absolvent FAMU Vít Zapletal. Otcova mrtvice je katalyzátorem pro zkoumání vztahů jeho nejbližších, k otci, mezi sebou i k sobě samým. Nenápadně plynoucí a soustředěné vyprávění se noří do nitra postav, opírá se o detaily světa venkovského domku, v improvizovaném nemocničním pokoji a přilehlém sadu a otevírá otázky spirituality, rodiny a mezilidské odpovědnosti.

Hrají: Radek Valenta, Hana Jagošová, Vojtěch Poláček, Eliška Stejskalová, Filip Truksa, Hilda Novotná.

20.00 - Noc bez moci

Politický thriller se odehrává v průběhu jediné intenzivní noci ve Skopje počátkem 90. let minulého století. Makedonie slaví svátek čerstvě získané nezávislosti a politik Nikola se svou ženou Annou desáté výročí svého manželství.

Po návratu z oficiálního večírku honorace kulminuje krize jejich vztahu, která je zároveň intimní i pevně provázaná s veřejnou politikou a skandálem na Nikolově ministerstvu. A jejich dům, ve kterém se hraje manželská bitva vleklé války, je odposloucháván. Ivo Trajkov se inspiroval povídkou Jana Procházky Ucho (podle které vznikl stejnojmenný film Karla Kachyni).

Hrají: Nikola Ristanovski, Verica Nedeska, Igor Angelov, Boris Damovski, Nina Jankovic, Sabina Ajrula.   (mm)