Letos Nasavrky hostí 38. ročník Nasavrcké palety. Nese název „Pavol Kráľ: Stretnutie s hudbou“. Umělec, který se narodil v roce 1953 v Žilině, svou tvorbu již představil na desítkách autorských a více než stovce kolektivních výstav na Slovensku a v zahraničí. Nyní žije a tvoří v Bratislavě. Pavol Kráľ je rovněž předsedou Výtvarné unie Slovenské republiky.

Jeho tvorba je zastoupena také v zahraničních sbírkách, například v Belgii, Kanadě, Německu, Norsku, Polsku, Spojených státech či ve Švýcarsku.
Nasavrcká výstava je otevřena do 7. září denně mimo pondělí od 9 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin.

V minulosti na Nasavrcké paletě již byla vystavena díla českých mistrů – Vojtěcha Sedláčka, Julia Mařáka, Václava Špály, Václava Rabase, Jaroslava Gruse, Jiřího Škop〜ka, Vladimíra Komárka, Josefa Jíry, Jindřicha Hegra a dalších.

Vedle renesančního zámku, kde se koná Nasavrcká paleta a v němž je rovněž umístěna celoroční expozice „Po stopách Keltů”, si turisté mohou prohlédnout třeba půvabnou Kaštanku. To je nejvýše položený sad jedlých kaštanů ve střední Evropě, který byl založen v roce 1776.
Další památkou obce je kostel sv. Jiljí původně postavený v gotickém slohu.

I okolí Nasavrk je velmi malebné. Slavická obora, která je přístupná v červenci a v srpnu, byla založena v druhé polovině 18. století. Pyšní se bohatou květenou, parkovou úpravou, rybníky a nádhernými stromy. Žije v ní jelení, mufloní a černá zvěř. (zr)
. . .