Pátý ročník královéhradeckého krajského masopustu v úterý přilákal na Masarykovo náměstí stovky lidí.

Tradiční akce byla zaměřena na podporu českých zvyků a regionálních potravinářů. Návštěvníkům přiblížila svátek masopustu a počátek postního, předvelikonočního období.

Letošní účast více než padesáti stánků byla rekordní. Mimo masopustních dobrot, jako jsou jitrnice, zabijačkový guláš, tlačenka, prejt či kroupy, organizátoři připravili sladké občerstvení, nápoje na zahřátí a tradiční zboží lidových umělců.

Masky žádaly primátora o povolení

Vyvrcholením slavnosti byl odpolední masopustní průvod masek v podání folklorních souborů Dupák a Červánek. Masky požádaly primátora města o povolení k masopustnímu reji.

K dobré náladě hrála harmonika a Puzzle Band. Děti si nechávaly na obličej malovat různé obrázky a také se soutěžilo o nejhezčí masopustní masku.

Po masopustu musí maso pryč

O masopustních radovánkách se zmiňují písemné prameny již z 13. století. Masopust je období od Tří králů do Popeleční středy, kterou začíná postní období před Velikonocemi. Masopust je synonymum slova karneval, které pochází z italštiny a znamená „maso pryč“. Při slavnosti bylo nutné právě kvůli nadcházejícímu půstu se do sytosti najíst.

Téměř vždy končila masopustní zábava přesně o půlnoci. Tehdy zatroubil ponocný na roh a rychtář či někdo z radních všechny vyzval, aby se v klidu rozešli domů. Druhý den, na Popeleční středu, se mohou k snídaní naposledy jíst mastné rohlíky.