Bassekou Kouyate je vynikajícím hráčem na tradiční loutnu ngoni z Mali. Patří mezi nejvýznamnější africké umělce současnosti.
Letos v dubnu na vyhlašování výsledků ankety BBC World Music získal titul Nejlepší africký umělec roku i ocenění za nejlepší album. Královéhradecký festival Na jednom břehu tak přivítá skutečnou hvězdu africké hudby.

Recenze jeho vystoupení jsou většinou plné slov mystický, silný a výjimečný.

Ngoni, na kterou Bassekou Kouyate tak mistrně hraje, je tří nebo pětistrunná západoafrická loutna s charakteristickým suchým praskajícím zvukem. Ve Spojených státech z ní postupně vzniklo banjo a u nás se ve své tradiční starobylé podobě objeví skutečně pouze výjimečně.
Dalšími zajímavými hosty festivalu Na jednom břehu bude pozoruhodná ruská kapela Děti Picasso, německá skupina Analogue Birds a slovenští Sui Vesan.

Českou alternativní muziku přinesou kapely Autopilote, dámský pouliční band Braagas a skvělá karlínská cikánská kapela Korman – Korman.
Festival se bude odehrávat průběžně na dvou pódiích v letním kině Širák na břehu Orlice.

Blues od řeky Niger, písně Noemovy archy a zvuky z jádra Země

(Tisková zpráva pořadatele)

6. ročník mezinárodního festivalu Na jednom břehu patří k nejsilnějším v jeho historii. Už skutečnost, že do Hradce Králové přijede čerstvý držitel prestižní ceny Awards for World Music Bassekou Kouyate z Mali, akci posvěcuje nebývalým způsobem. Také zbytek programu svědčí o tom, že dramaturgyně Martina Součková buduje v letním kině Širák jednu z nejzajímavějších hudebních přehlídek Královehradeckého kraje zaměřenou na world music.

Areál letního kina Širák nabídne návštěvníkům africké pouštní blues v podání „Nejlepšího afrického umělce roku 2007“.Ve svých osmačtyřiceti letech je považován za celosvětově uznávanou hudební hvězdu a co se týče hry na loutnu ngoni, pravděpodobně největšího revolucionáře, který se kdy mezi grioty narodil.„To co dokáže Bassekou na ngoni, je pro mě záhadou snad větší, než celý vesmír“, čteme v tisku. Bassekou Kouyate a jeho sedmičlenná skupina a Ngoni ba na podiu až neskutečně dravým a samozřejmým způsobem dokazuje oprávnění dalšího ocenění, kterého se mu dostalo u odborníků i posluchačů – „Nejlepší koncertní výkon roku 2007“. Nemůže být pochyb o tom, že festival Na jednom břehu se alespoň na chvíli promění v jednu z delt řeky Niger.

Legenda praví, že na území Arménie kdysi přistála Noemova archa. Její historie sahá od křesťanství přes islám a šamanské praktiky až k buddhismu v rockovém obalu. V hudbě skupiny Deti Picasso se pak spojují dva výrazné proudy: ruský klubový rockový underground s arménskými tradičními melodiemi. Deti Picasso založili a vedou sourozenci Gaya a Garen Harutyunyanovi. Ona je fascinující zpěvačka, přirovnávaná k syrovější Allanis Morrisette, on kytarista se zálibou v psychedelii a zvukovém ambientu.

Australská trouba didgeridoo patří k nejrozšířenějším tradičním nástrojům této planety. Ta zazní Na jednom břehu hned dvakrát: v úvodu festivalu jej rozezvučí mladé německé trio Analogue Birds, sdružené kolem didgeridisty Toma Frozy. Ten kombinuje didgeridoo s baskytarou, bicími a nasamplovanými beaty a její zvuk zakoření ve strhující taneční drum and bassovou show.

Slovenskou zpěvačku a kytaristku Sui Vesan přirovnávají k Laurii Anderson, Tracy Chapman, Björk nebo k naší Ivě Bittové. Snad proto, že se vzpírá všem kategoriím. Vycházejí z ní písničky jedinečné vymyšleným jazykem tatlanina a nezařaditelné, alespoň co se týče místa jejich zrodu. Hádali byste spíš Indii, Arábii či šamanský sever Evropy, ale rozhodně ne Slovensko.

Projekt Autopilote - model 2008 slučuje takřka neslučitelné: alternativní přístup světoznámého brněnského bubeníka Pavla Fajta, hlas japonské zpěvačky Yumiko Ishijima, basovou kytaru Vladimíra Václavka, didgeridoo Odřeje Smeykala a klávesovou rytmičnost Romana Holého od Monkey Bussines. „Hodně prostoru dostávají naše individuality. Není to přímo improvizace, je tam příležitost si zahrát – ale ne tak, abys trnul, kdy už to skončí,“ říká Smeykal.
Repertoár kapely Korman-Korman obsahuje širokou škálu ethno gipsy jazzu a romskou tradiční hudbu. Karlínští cikáni kolem Petra Nováka Kormana spolupracovali na různých projektech s českými režiséry, doprovázeli Vlastu Třešňáka nebo Davida Kollera. „Rumunský, bulharský, maďarský, slovenský písničky člověk nějak nasaje po dobu života, akorát hledá, jak by se s tím šikovně dalo hejbnout“ říká Petr Korman, od něhož se s kapelou právem očekává, že festivalový areál postaví do latě.

Dámský kvartet Braagas připomíná uragán. Triumfuje jedinečným zpracováním tisícileté hudební éry středověku. Žádné zasněně relaxační probírání se strunami louten spolehlivě zabírající během hradních slavností na buřty přecpané důchodce. Tahle hudba se hemží šťavnatostí, poťouchlou radostí a dá se na ní bezhlavě tančit.

Rádi vám poskytneme další informace o festivalu Na jednom břehu.
www.najednombrehu.cz

Vysílání Českého rozhlasu Hradec Králové:

19. května 2008 od 19.00 hod. – Bassekou Kouyate
26. května 2008 od 19.00 hod. – Na jednom břehu

Na jednom břehu