Domácí i sousedé

Lidoví řemeslníci z Česka, Slovenska a Polska předvedou svou šikovnost od deseti do dvaadvaceti hodin na břehu Labe před pedagogickou fakultou.

Nabídnou k prodeji originální výrobky a zapojí děti do tvůrčí práce. Josef Gočár přednese svoji řeč k návštěvníkům a hostům hned dvakrát: v deset hodi dopoledne i na závěr ve dvaadvacet hodin.

Stánky lidových řemeslníků budou rozmístěny na chodníku pod stromy u Pražského mostu až k elektrárně Hučák. Děti budou moci sledovat pohádky, zkoušet jednotlivá řemesla a dospělí mohou u medaře ochutnávat medovinu nebo u řezníka rožněné sele a pivo. K vidění a ke koupi bude to nejlepší, co Češi, Slováci a Poláci umějí. Letošní trh bude navíc rozšířen o zdravou zeleninu, ovoce a mléčné výrobky. Zájemci si je mohou koupit přímo od farmářů.

Padesát nejlepších

Na letošním Nábřeží řemeslníků předvede své umění na padesát lidových tvůrců: kovář, hrnčíř, perníkářka, košíkářka, šperkařka, přadlena, pekař, soustružník, tkadlec a mnoho dalších.

Bude mezi nimi například řezbář Tomáš Cidlík z Frýdku-Místku, který se proslavil překrásnými vyřezávanými židlemi v hospodě Rejvíz. Každý štamgast zde má židli s vlastním portrétem vyřezaným do opěradla.

Jeden z uměleckých řezbářů tady předvede svůj nábytek s intarzií. Na nábřeží se bude také háčkovat, vyšívat, řezat do dřeva, zdobit perníky cukrovou polevou nebo kovat podkovy.

Pro radost

,,Lidoví řemeslníci mají čistou duši a jsou vyrovnaní lidé. Řemeslo dělají spíše z lásky a pro skromnou obživu. Děti v tvůrčích dílnách chápou, že práce je tvořivý postup, na jehož konci je hezký výrobek, který udělá radost. Chápou, že to není poslední zoufalý způsob, jak si vydělat peníze,“ vysvětluje ředitel královéhradecké společnosti Dobré Divadlo Tomáš Langr důvody, proč tyto trhy ve městě každoročně pořádá.
Finále pro ohňostroj

Nábřeží řemeslníků letos poprvé potrvá až do pozdních hodin – v deset večer je uzavře velkolepá ohňová show.

Páteční akce v centru Hradce Králové se uskuteční za každého počasí. (ol)