Do velkého finále poslední zářijovou sobotu dozrál 40. ročníku festivalu české filmové komedie. Na programu Kina 70 byl poslední soutěžní snímek Chata na prodej, a pak už vše směřovalo k slavnostnímu zakončení soutěžního týdne. „Diváci při posledním snímku prosmáli 27 % filmu,“ měla spočítáno Káťa Dufková.

Součástí večera bylo hned několik slavnostních událostí. Kromě rozdávání cen to byl také křest nové publikace „40 let smíchu nad Metují“ novinářky Věry Míškové. Ta v ní reflektuje festival od jeho počátků až dodnes.

LOUČENÍ NESTORŮ
S historií festivalu je spjata osobnost Josefa Krále, který mu věnoval dvě desetiletí. „Dělal jsem na festivalu dvacet let a myslím si, že to bylo opravdu nejhezčí období mého života,“ přiznal Josef Král.

Trochu smutnějším ohlédnutím letošního ročníku bylo vystoupení jednoho z porotců - Josefa Hanuše. Člověk, který byl dlouhá léta duší festivalu komedie, se rozhodl, že do dalších let už se nevydá. „Dnes jsem tady s vámi jako porotce naposledy, přeci jenom, věk už udělal své,“ nechal se slyšet kameraman.

CHATA NA PRODEJ MĚLA NEJ SCÉNÁŘ A KAMERU
Podle odborné poroty nejlepší scénář napsali Lucie Bokšteflová a Tomáš Pavlíček k filmu Chata na prodej. To ocenili i diváci, jimž prý filmové dialogy často nebyly vůbec cizí.

Cenu za výtvarný počin přiřkla porota kameramanovi Janu Basetu Střítežskému za vystižení atmosféry v komedii Chata na prodej.

Cena za nejlepší ženský herecký výkon byla letos téměř jasná: Anna Polívková byla na festivalu k vidění ve třech filmech, a cenu zí získala právě za hlavní role ve snímcích Po čem muži touží, Dvě nevěsty a jedna svatba a Špindl. Anna se bohužel slavnostního večera nemohla zúčastnit, pozdravila ale alespoň diváky v sále na dálku. „Jedna cena za tři role… no, díky,“ glosovala na konci.

DIVÁCI SE NEJVÍCE SMÁLI PRVNÍMU FILMU
Nejoblíbenější cenou tvůrců je divácká cena Novoměstský hrnec smíchu. Tu získal za téměř 33% prosmátého času hned zahajovací soutěžní film - Po čem muži touží.

A konečně - cenu nejvyšši Zlatý Prim za nejlepší komedii roku získal snímek Tátova volha, kterou si převzal režisér Jiří Vejdělek.

A ještě dvě speciální ceny si na sobotní večer připravili pořadatelé - tu první si odnesl Milan Šteindler, který se podílel na nejvyšším počtu vítězných filmů podle míry diváckého smíchu. “Nikdy jsem neprosil režiséry o role, ale teď už můžu. Obsazujte mě, váš film bude vtipnější. Děkuji za skvělý výběr,” poděkoval diváků letošního i předchozích ročníků herec.
Pro čestnou poctu za nezapomenutelné role v českých komediích si přijel Bolek Polívka.

PŘEHLED OCENĚNÝCH
CENU ZA NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ - Lucie Bokšteflová a Tomáš Pavlíček
Film: Chata na prodej

CENU ZA VÝTVARNÝ POČIN - Kameraman Jan Baset Střítežský
za vystižení atmosféry filmu Chata na prodej

ZA VÝKON MLADÉHO TVŮRCE - David Solař
za hudbu filmu Přání k mání

CENU ZA NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON - Anna Polívková
Za komediální výkony v soutěžních filmech 40. ročníku

CENU ZA NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON - Jaroslav Plesl
za herecké výkony v soutěžních filmech 40. ročníku

CENU ZA NEJLEPŠÍ REŽII - Jiří Vejdělek
Film: Tátova volha

HLAVNÍ CENU ZLATÝ PRIM v kategorii nejlepší filmová komedie filmu
Film: Tátova volha

ODBORNÁ POROTA
Josef Hanuš
Vladimír Suchánek
Jiří Kunte
Daniel Barták
Věra Míšková
Ondřej Kepka