Na šestnáctém ročníku udílení Cen Františka Filipovského, který se konal v sobotu v Občanské záložně, se rozhodlo o letošním králi a královně českého dabingu.

Mezi ženami dominovala Zlata Adamovská. Tu porota ocenila za roli sestry Belauvier, kterou ve filmu Pochyby ztělesnila Meryl Streepová.
„Jestli si myslíte, že jste mi touto cenou udělali radost, tak udělali,“ vzkázala Zlata Adamovská. Ta v sobotu nemohla do Přelouče dorazit kvůli svým povinnostem v pražském Divadle na Vinohradech. „Jsem zaskočena, vítězství jsem nečekala. Když už člověk nemá štěstí v lásce, tak ho má alespoň ve hře,“ řekla v živém telefonickém rozhovoru s moderátorem večera Janem Rosákem.

Meryl také nemohla

„Z ceny mám velkou radost i proto, že je spojená s Meryl Streepovou. Tuto herečku mám ráda, obdivuji ji a je pro mě čest ji dabovat,“ sdělila šťastná vítězka, jež se dabingu věnuje už od svých devíti let.

„A stále se mi nezprotivil. Naopak, každá nová role mě zajímá, protože jsou to dveře do cizích hereckých kuchyní,“ nechala se slyšet Zlata Adamovská, podle níž je základem kvalitního dabingu naučit cizí herce mluvit česky.

„Nejlepší dabing je takový, u něhož má člověk, když se otočí zády k plátnu, pocit, že jde o český film,“ dodala herečka, za níž ocenění převzal režisér české verze snímku Pochyby Ladislav K. J. Novák. „Zlata zkoušela volat Meryl Streepové, jestli by za ní nemohla v Přelouči zaskočit, ale také prý bohužel zrovna neměla čas,“ žertoval.

Ani letošní král dabingu Tomáš Juřička nemohl přeloučskou cenu převzít osobně, a tak za sebe poslal dceru Žofii. „Tatínkova nejlepší dabingová role je Oslík ve Shrekovi,“ řekla spontánně Žofie Juřičková. „Tak to bude mít tatínek určitě radost,“ reagoval s úsměvem Jan Rosák.

Tomáš Juřička si však Cenu Františka Filipovského vybojoval za postavu otce Ranceho. Toho ve filmu Hvězda salónu ztvárnil Gérard Jugnot.

Mentalista bodoval

Novinkou vyhlášení byla Cena diváků za nejlepší výkon nebo dílo v dabingu. Tu získal Jan Vondráček za výkon v seriálu Mentalista. „Nejraději bych poděkoval všem divákům jmenovitě, ale to asi nebude možné. Je to bezvadný pocit, protože pro diváky se dabing dělá. A pokud jsou i po těch letech ještě stále schopní mě poslouchat, tak je to fajn,“ uvedl Jan Vondráček.

Součástí přeloučských oslav byl i doprovodný program na náměstí, kde vystoupila mimo jiné také místní finalistka soutěže Česko–Slovensko hledá SuperStar Leona Šenková, zpěvačka Bára Basiková či skupina Kamelot.