Beznadějně vyprodáno – toto oznámení na pokladnách provází od samotného počátku cestu hudebního představení Těšínského divadla nejen po českých a moravských, ale i zahraničních pódiích.

Bomba z Těšína

Muzikál Těšínské nebe je společným dílem písničkáře Jaromíra Nohavici, básnířky Renaty Putzlacher, hudebníka Tomáše Kočka a režiséra Radovana Lipuse. Každý z nich má blízko k Těšínskému Slezsku, jeho historii, legendám, muzice a naturelu. Když v roce 2004 Těšínské divadlo v Českém Těšíně poprvé uvedlo představení s atmosférou starého Těšína a jeho legendárních postaviček a vyprávění plné Nohavicových hitů, jeho autoři netušili, jakou bombu posílají do světa.
Herci české a polské scény divadla společně s Jaromírem Nohavicou sklízejí doma i v Polsku, Německu a Itálii obrovský aplaus a výjimkou není ani deset opon na konci představení.

Nadšení

„Viděla jsem včera Těšínské nebe po šesté a nelitovala jsem. Zase mě rozplakalo, rozesmálo i dojalo zároveň. Už teď vím, že se do Těšína budu kodrcat zase.“ To je jen jedna ze stovek nadšených diváckých recenzí, které lze pod heslem Těšínské nebe najít na internetu.

Hity

Mezi Nohavicovými songy v muzikálu nechybí například Těšínská, Kometa, Sarajevo, Muzeum, Zítra ráno v pět, Jacek, Tři čuníci, Bláznivá Markéta, Každý si nese své břímě a Pane prezidente. Některé z nich mají překvapivá aranžmá i souvislosti a zní v nich kromě češtiny a polštiny také němčina a jidiš.

Znáte datum?

Muzikál, který vzal za srdce tisíce lidí v řadě zemí Evropy, se na své vítězné cestě opět zastaví v Hradci Králové, a to v sobotu 4. října, kdy jej od devatenácti hodin můžete vidět na pódiu Filharmonie Hradec Králové na Eliščině nábřeží. (Před časem hostoval na jevišti Klicperova divadla.) Také toto představení provází ona beznadějná cedulka na pokladně.

My pro vás však máme dvanáct lístků! Víte, kdy měl muzikál Těšínské nebe premiéru? Pokud znáte správnou odpověď, napište na e–mailovou adresu
ivana.fricova@denik.cz.
Šesti z vás pošleme po dvou vstupenkách.