Královéhradecký kraj

Nový Bydžov: V sobotu v 11 hodin odstartuje z Masarykova náměstí  tradiční rallye Novobydžovský čtverec – memoriál E, Junkové. Vyhlášená akce  přiláká  každoročně stovky zájemců o historické vozy. Závod zahájí výstava historických vozidel i vojenské techniky.

Hradec Králové: Již 13. ročník Helicoptershow se koná letos nově pod názvem European Helicopter Show od 19. do 21. června na hradeckém letišti. V sobotu diváci uvidí více než sto letounů a vrtulníků různých typů. Hlavní atrakcí bude unikátní závod mezi vrtulníkem a akrobatickým speciálem.  Součástí akce bude v sobotu velký letecký den s ukázkami letecké a zdravotnické techniky a praktické činnosti záchranářů. Začíná se v devět ráno.

Jičínsko: Zapíše se polka do knihy rekordů?

Lázně Bělohrad: Mezinárodní folklorní festival Pod Zvičinou se koná v Lázních Bělohrad od  středy 18. června do neděle  22. června. Během 40. ročníku zní tóny lidových hudebních nástrojů a Bělohrad  rozkvete pestrobarevnými kroji. Poprvé budou propojeny dvě kulturní akce ve dvou městech. V sobotu mezi Bělohradem a Novou Pakou několikrát pojede historický parní vlak, v němž budou hrát lidové muziky. Poprvé se uskuteční zápis do České knihy rekordů s netradiční soutěží Polka rallye, což je závod v polce na 200 metrů. Start  je  v sobotu od 12.30 hodin v areálu zámku. V sobotu od 9 hodin také potěší po celý den II. bělohradský jarmark. Lidový zpěv oživí i nedělní mši v kostele. Od 13 hodin projde  v neděli městem nádherný krojovaný průvod, jenž dovede diváky na galaprogram. Během festivalu účinkují soubory z Kostariky, Polska, Indonésie, Bulharska, Slovenska, Hradce Králové, Postřelmova, Mikulova, Lomnice nad Lužnicí,  Krásné Lípy a samozřejmě i domácí. Více: www.lazne-belohrad.cz.

Náchodsko: Břehy spojí Dřevíčská lávka a odvaha borců

Velký Dřevíč: V sobotu opět spojí dva břehy místního koupaliště lávky, které je nutno přeběhnout nebo přejet na kole či s trakařem při 8. ročníku Dřevíčské lávky. Od 14 hodin začíná soutěžní klání jednotlivců a dvojic, prezence soutěžících se koná už ve 12.30 hodin. Nebude chybět ani doprovodný program a večerní taneční zábava. Na malé návštěvníky čeká v areálu velký skákací hrad, kolotoče, koloběžky a zábavné soutěže či malování na obličej.

Vysokov u Náchoda: V sobotu od 13 hodin se u pomníku Myslivce ve Vysokově uskuteční akce ke 148. výročí bitvy u Náchoda z roku 1866. Na programu jsou ukázky výcviku mysliveckých jednotek, po celý den vojenské dobové ležení, historická polní kuchyně, divákům se představí pěchota v historických uniformách, jezdci na koních a dělostřelectvo. K poslechu zahraje vojenská dechová hudba praporu polních myslivců z Náchoda pod vedením kapelníka Jaroslava Vlčka. Součástí akce je také pochod Po stopách bojů 1866. Parkoviště je zajištěno pod letištěm, občerstvení na místě.

Rychnovsko: Přes vesnice se povalí gazíky i tanky

Houdkovice: Od pátku do neděle se v Letním areálu a jeho okolí koná 1. sraz vojenské techniky. K vidění budou vozidla válečná i poválečná i vozidla Československé lidové armády. Spanilá jízda startuje v sobotu v 10.30 hodin a povede přes Trnov, Záhornici, Voděrady a Byzhradec do Černíkovic, kde bude uctěna památka amerických letců bombardéru B17, kteří tu v březnu 1945 havarovali. Děti si  zastřílejí ze vzduchovky a projedou se vojenskými vozidly.

Trutnovsko: Celé město se sejde na náměstí

Úpice: Spolky, sdružení i školy se představí v sobotu na Masarykově náměstí při Dni města Úpice. Od 13 hodin se představí například členové automotoklubu, jednota divadelních ochotníků, úpičtí střelci i sokolové. Od 18 hodin vystoupí zpěvačka Petra Černocká a od 20 hodin kapela Průměr 60.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Pietní vzpomínka 
na obyvatele Ležáků

Ležáky: Pietní vzpomínka k 72. výročí vyhlazení osady Ležáky se uskuteční 22. června. Program začne v 8.30 u muzea celebrovanou mší P. Jiřího Heblta a předáním Pamětních odznaků Památníku Lidice v muzeu, v 10.00 následuje hlavní program – kladení kytic k pomníku, čtení jmen zavražděných obyvatel Ležáků, projevy, zapálení Ohně (bez) naděje a seskok vojenských parašutistů.

Orlickoústecko: Čermenské slavnosti zakončí ohňostroj

Dolní Čermná: Obec na Orlickoútecku žije folklorem. Šestadvacátý ročník mezinárodního folklorního festivalu Čermenské slavnosti nabídne zajímavou podívanou. Představí se šest souborů, mimo jiné z Gruzie, Chorvatska a Slovenska. Sobotní program, který v areálu Zdraví a sportu odstartuje dopoledne soutěží zúčastněných souborů, vyvrcholí od 17 hodin galaprogramem a ve 21 hodin lidovou veselicí s ohňostrojem.

Pardubicko: Ať vám dobře chutná 
na Apetit festivalu

Pardubice: Milovníci gastronomie se mohou těšit na druhý ročník Apetit festivalu, který se o víkendu koná na  dostihovém závodišti. Návštěvníky čeká menu z hmyzu nebo z jedlých květin a molekulární kuchyně. Se svou show se představí čerstvý vítěz ankety Zlatý kuchař roku 2014 Oldřich Sahajdák, nejpopulárnější slovenský šéfkuchař Marcel Ihňačák nebo mediálně známý Zdeněk Pohlreich.

Svitavsko: Starodávný jarmark s kouzlem minulosti

Litomyšl: Již 17 let se na Smetanově náměstí koná Starodávný jarmark. Na sobotu je pozváno přes sto řemeslníků, kteří předvedou stará řemesla a nabídnou své výrobky. Občerstvení zajistí Staročeská kuchyň paní Marušky, kde můžete ochutnat  bramborové a chlebové placky, lokše, zelňáky, pagáče, lívance, vdolky a jiné dobroty. Doprovodný program na pódiu nabídne řadu kapel.