Kritiku prý čekal

„Čekal jsem, že určitě někde narazí na nějaký odpor, protože debata o tom, jestli je antikoncepce správná nebo ne, je věčná. Ale že by šli někteří jedinci až tak daleko, že by se dožadovali zákazu filmu, to myslím, že je v dnešní době přece jen trochu přehnané,“ poznamenal Milan Šteindler.

„Jediné, co těmto odpůrcům mohu nabídnout, je osobní setkání. Pokud by bylo v klidu, rád bych to s nimi probral,“ poznamenal režisér filmu, který se prý nepřiklání k tomu, jestli je antikoncepce správná nebo špatná.

Hlavní hrdiny snímku Michala (Vojta Kotek) a Zitu (Dorota Nvotová) při cestě za pilulkou proti početí doprovází kromě ducha zemřelého lidoveckého poslance Palcáta (Bohumil Klepl) i záhadná Bytost (Robert Nebřenský).

„Téma je inspirované Tibetskou knihou mrtvých, kde se hovoří o reinkarnaci,“ konstatoval Milan Šteindler, který ve filmu staví vedle sebe křesťanství a buddhismus.

„Buddhismus je pro mne symbolem velmi lidumilského náboženství,“ nechal se slyšet režisér snímku O život.

„Samozřejmě svým způsobem věřím v Boha, ale mám na to vlastní názor. Myslím si, že existuje něco, co řídí naše kroky. Domnívám se, že všechno máme napsáno v čáře osudu, který je nám dán. Tím si tak trošku možná ospravedlňuji, že už nemohu s některými věcmi nic dělat, že jsou prostě dané. Na druhou stranu jsem přesvědčen o tom, že člověk se octne na tomto světě znovu. Tato myšlenka mi celkem vyhovuje. Jestli nestihnu něco dnes, nemusím z toho mít obavy, protože to mohu udělat příště,“ podotkl.

„Náš film chápeme jako určitou hru s žánrem. Jde o variaci na příběh Jeníčka a Mařenky, kteří putují temným lesem. Děláme si legraci z postupů, které se vyskytují v hororech či akčních filmech,“ vyjádřil se Milan Šteindler.

Názory se různí

„Jak jezdím po republice na regionální premiéry, tak se vždycky sejdu s diváky a dozvím se od nich jejich názory. Většina z nich mi dává najevo, že se jim film líbí, pokud se mi tedy nebojí vpálit pravdu do očí. Ale byl jsem i svědkem toho, kdy se nějaký divák dožadoval vstupného zpět. Jeden náš kamarád viděl, jak se po projekci našeho filmu dva muži pohádali. Jeden, asi padesátiletý, pravil, že je to hrozná blbost a strašně nahlas se rozčiloval. Ten druhý, zhruba pětatřicetiletý, za ním přišel a obhajoval nás,“ řekl známý režisér, který prý negativní ohlasy na svůj nový film snáší docela dobře.

„Pohybuji se mezi dvěma ohni. Jedni mne lehce chválí, zatímco druzí přísně stírají. Pozoruji, že se ohlasy postupně lepší,“ všiml si Milan Šteindler, který už brzy začne točit nové díly televizního pořadu Clever. „Hned potom jsem dostal roli saniťáka Bédy v novém filmu paní režisérky Poledňákové. Dovolená je tedy opět v nedohlednu,“ posteskl si známý režisér, herec a moderátor.