Třinácté komnaty na renesančním zámku? Zdá se to jako báchorka, ale kastelánka Jana Sehnalová dokazuje, že litomyšlský zámek má svá tajemství. O víkendu otevřela podzemí. Tím ale novinky v památce UNESCO rozhodně nekončí.

Kastelánka Jana Sehnalová chce alespoň částečně oživit unikátní zámecké divadélko. První akce se tu uskuteční již v sobotu, a to divadelní představení Princezna na hrášku. Další novinky přijdou, jakmile začne mezinárodní festival Smetanova Litomyšl. Kastelánka totiž chystá s ředitelem festivalu Janem Piknou speciální prohlídky. „Návštěvníci se podívají do zákulisí festivalu. Prohlédnou si šatny, hudební nástroje, technické zázemí a třeba si zkusí sami rozjet zastřešení,“ uvedla Jana Sehnalová. Před Labutím jezerem tak lidé možná uvidí zblízka i kostýmy labutí.

Také zámecká kaple nabízí podle kastelánky skryté možnosti. Jedná proto s vikářem Františkem Benešem o obnovení mší. „V létě bychom tady mohli sloužit bohoslužby pro cizince. Navíc během mší by se do kaple podívali zdarma i Litomyšlané,“ dodala kastelánka litomyšlského zám­ku.

Všichni návštěvníci zámku se již nyní mohou podívat na město z výšky. Je otevřená totiž nejen věž, ale zdarma se lidé dostanou rovněž na arkády do druhého patra renesančního zámku.

Chcete zažít trochu adrenalinu? Nemusíte skákat s padákem nebo se koupat mezi krokodýly. Zajímavé zážitky nabízí nově i renesanční zámek v Litomyšli. U pokladny vyfasujete ke vstupence přilbu s čelovkou a po žebříku slezete do podzemí. Kdysi tudy možná běhali vojáci. „Podzemí zámku v minulosti částečně sloužilo jako únikové chodby z hradu Kostky z Postupic. Jinak jde o kanalizační stoky. Chodby jsou tesané ve skále a nad nimi jsou barokní klenby,“ uvedla kastelánka Jana Sehnalová. Návštěvníci se ale nemusí bát, že by se brodili bahnem a odpadem. „Nechali jsme chodby vyčistit až na hrubou skálu a žulové kameny. Po dešti tu jen teče voda z okapů,“ dodala Sehnalová. Lidé projdou s odborně vyškoleným průvodcem půl kilometru chodeb. Trasa vede pod nádvořím k pivovaru, dozadu pod amfiteátr a zpět.