„Vystavuji tady na třicet obrazů z posledních deseti let své tvorby. Člověk na nich najde náměty tak trochu z jiného úhlu, než bývá zvykem. Jedná se o symboly krajin, ale i rozmanitých životních situací. Je to moje první zdejší výstava. Svoji práci tady již měla možnost představit moje dcera Lucie Staňková, nyní ji představuji v tomto velmi pěkném prostředí já. Letos vystavuji pouze v Pardubicích, v Hradci Králové bych se ještě rád prezentoval,“ svěřil se Jiří Šindler, jemuž v poslední době udělalo největší radost zdraví a štěstí jeho samotného i jeho blízkých.

Jiří Šindler se narodil v roce 1938 v Brně. V Hradci Králové žije trvale od roku 1961. Je členem Unie výtvarných umělců v Hradci Králové. V jeho tvorbě, která je zastoupena ve sbírkách a galeriích v Anglii, Rakousku, Německu, Švédsku, Švýcarsku, Francii a také na Filipínách, se snoubí sny se skutečností. Tvoří v oboru malba, grafika, plastika, mozaika, ex libris, knižní ilustrace a bibliografické listy. V roce 1998 byl oceněn kulturní cenou Hradecká múza.

V den, kdy zahájil Jiří Šindler zmíněnou výstavu – 10. března, uvedla scéna Východočeského divadla premiéru inscenace Tančírna. Další její uvedení se konalo hned druhý den. Nastudoval ji režisér Petr Novotný, který napsal i scénář. Jeho koncepce vychází z filmu režiséra Ettore Scoly Le Bal. Tato verze Tančírny s podtitulem Masopustní obrazy z dějin národa českého vznikla při příležitosti oslav stého výročí založení Československé republiky. Premiérou vstoupilo divadlo do roku vzpomínkových akcí na vznik Československé republiky v roce 1918.

Představení pardubických herců můžete navštívit také v královéhradecké filharmonii. Nejbližší představení s názvem Kráska a zvíře se tu bude hrát 11. dubna od 19 hodin.
„Na nezájem diváků si v Hradci Králové, stejně jako na ostatních divadelních „štacích“, rozhodně nemůžeme stěžovat. Přibližně polovinu sálu filharmonie, který využíváme, vždy obsadí naši královéhradečtí předplatitelé a polovinu většinou do posledního místa doprodáme místním zájemcům o pardubické divadlo, kterých je naštěstí stále dost. Jak je vidět, nevraživost mezi našimi městy alespoň na divadelním poli v žádném případě neexistuje,“ řekl tiskový mluvčí Východočeského divadla Radek Smetana. (ež)