1. Chystají se letos na letní parket do Výravy?
2. Jaké novinky připravují pro fanoušky?
3. Co dělají, když nekoncertují?

O novém CD čtěte zde: Mňága a Žďorp to má prostě dobrý

K bezstarostnému mladíkovi má podle občanky frontman kapely Mňága a Žďorp Petr Fiala už hodně daleko, ale ten, kdo ho zažil na jevišti, ví, že energie z něj srší víc než z jakéhokoliv dvacátníka. Před sobotním koncertem v rockovém klubu U Cikána, který si nadělil ke svým šestačtyřicátým narozeninám, si udělal čas a odpovídal při on-line rozhovoru na otázky čtenářů Hradeckého deníku. Ty se nerozpakovali ani zeptat na to, zda jim stále po koncertech lezou fanynky až do postele. „Některé by chtěli, ale my už nechceme,“ odvětil se smíchem Petr Fiala.

Co říkáte na stahování hudby z internetu a vypalování „na černo"? Vadí vám to? (Roman Šmucler)
Myslím si, že internet je dobrý způsob šíření hudby. Stahování hudby, pokud tím rozumíme neplacení za hudbu, se mi nelíbí. Ale nic proti tomu stejně nemůžu dělat, je to věc každého.

Jakou svou písničku máte nejradši? A jakou naopak mají nejradši vaši posluchači? (Karel Vágner)
To je těžko říct. Upřímně řečeno, mám jich rád spousty. Pár písniček jsme mohli udělat daleko líp, a nebo je vůbec nedělat. Ale to vím až teď.

Čtete radši knížky, nebo koukáte na filmy? A jaké žánry máte nejradši? (Harry)
Obojí mě hrozně baví, mám velkou knihovnu a studoval jsem filmovou vědu, ale přiznám se, že v poslední době dávám přednost prožívání života vlastním tělem, než jeho pozorováním a popisováním.

Kdo slyší jako první písničky, než je nahrajete a oficiálně vydáte? Přijímáte případnou kritiku? (Simona Uhlířová)
Nejčastěji první slyší moje písničky žena Zuzana a nebo kapela. Kritiku přijímám úplně v pohodě, naopak jsem vděčný za jiný úhel pohledu.

Mám ráda vaši muziku, zajímalo by mě, na kolik nástrojů umí Petr Fiala hrát? A má speciální hudební vzdělání? Když se říká, kolik umíš řečí, tolikrát jsi člověkem, platí to i hře na mnoho nástrojů? (Leontýna)
Neumím hrát v podstatě na žádný nástroj pořádně, ale nebojím se hrát na žádný. Koupil jsem si bubny, mám basu, hromadu kytar, různé klávesy a užívám si. Speciální vzdělání jsem získal sám po nocích ve zkušebně, četbou knih o hudbě a posloucháním muziky. Hrát na hudební nástroj je výborný způsob komunikace s vesmírem.

Koho budete volit v nejbližších volbách? Komu fandíte? A je někdo v české politice, komu byste hráli na předvolební kampani? (J.V.)
V kapele se to různí. Ale v podstatě jsme na politiky nasraní všichni. A každý se snaží vybrat to nejmenší zlo a to nejlepší z nejlepšího. Na politických mítincích zásadně nehrajeme, byť dostáváme každý rok mnoho nabídek od všech stran.

Je vidět, že vás to pořád baví a je to součást života. Je něco, co vám muzika ve vašem životě vzala? A naopak, co vám dala? (Hanička Donosilová)
Já bych řekl, že všechno je tak, jak má být. Co nám vzala, to nám měla vzít, a dala nám toho spoustu.

Jak se vám líbí hradecký rokáč? Jak se vám tu za ty roky hraje? (L. Nesvačil)
Moc se nám líbí, je nám to daleko bližší než nějaký postmoderní futuristický stroboskopový klub. Hraje se nám tady výborně.

Kde radši hrajete? V malý hospodě, na velkých koncertech, jako je Výrava, nebo je nejlepší akce jako Rock for People? (Ozák)
No, hrajeme rádi úplně všude. Všechno má něco do sebe. A místo pro klub, kde je narváno 400 lidí, je ideální pro běžný život. Velký festival zase pohladí ego.

Jak zvládáte koncerty v tomhle (už pokročilém) věku? A jak plánujete ještě hrát? Doufám, že vás to ještě baví, protože nás jo. (Mňágis)
Já ti dám pokročilý věk! Právě dnes je mi 46 let a plánuji si užívat ještě minimálně dalších 46. Kdyby mě to nebavilo, dávno bych to nedělal!!!

Plánujete nějaké společné koncerty s jinou kapelou? Máte nějakou spřátelenou? Třeba s Britney Spears nebo Madonnou? (Lojzík Apač)
Spřátelených kapel máme docela dost, ale společné koncerty s nimi neplánujeme. Neuvažujeme ani o zahraničních zpěvačkách, bo na ně ani nemáme telefonní číslo.

Byl jsem už na mnoha koncertech a vždycky obdivuji tanec alá Chtít chytit vítr (tu bych chtěl v sobotu zahrát), dá se to naučit v nějakém tanečním kurzu ve Valmezu nebo je to vlastní jedinečný pohyb? (Fialomil)
Tanec je jedinečný, je to výraz mé spokojenosti na pódiu.

Lezou vám ještě na koncertech holky do postele? (Lenka Holofrýdková)
Některé by chtěly, ale my už nechceme. :-)

Ahoj kluci, je nám pětačtyřicet a nechtěj nás pustit dopředu na koncertě, protože tam jsou samí mladý. Neuděláte koncert pro seniory? (Josef)
Tak se snažte, lemry. Takhle se nedostanete ani do domova důchodců. :-)

Jak vzpomínáte na spolupráci s MUDr. Josefem Podstatou? (Karel Kříž)
Jenom v dobrém. Byla to doba, kdy jsme se všichni všechno učili. A časem člověk zapomene to horší a pamatuje si hlavně ty srandovní a divoké věci.

Jak často si zapálíte jointa? S jakou kapelou byste si chtěli zahrát? Koho sami posloucháte? Co kapela Nightwork? (kallel)
Jointa už moc ne. Pouze s kamarádama v létě. … S „Už jsme doma“. Posloucháme všechno možné. Každý má trochu jiný vkus. Od kapely Nightwork známe jednu písničku, takovou tu o tom oteplování.

Mňága a Žďorp: Takže dobrý, žádný pokusy


Praha - /ROZHOVOR/ Valašskomeziříčská stálice Mňága a Žďorp vydala novou desku charakteristicky posmutnělých příběhů ze života, nazvanou Takže dobrý. Momentálně kapela brázdí republiku a „každý koncert je zároveň novým křtem a výjimečnou událostí,“ jak zdůrazňuje Petr Fiala, zpěvák a autor většiny repertoáru Mňágy.
Děláte často věci proto, že je od vás lidé čekají?
Občas děláme, co od nás lidé očekávají. Hrajeme na koncertech písničky od Mňágy, netočíme experimentální alba, zpíváme česky… Samozřejmě v rámci výše uvedeného jsme svobodní a děláme si, co chceme. Jen tak se dá žít. (smích)

Asi nejsilnější příběh alba vypráví píseň Zloději života. Jde o příběh skutečný, nebo dofabulovaný?
Je to, bohužel, skutečný příběh mého kamaráda. Až tak moc dofabulovaný není a upřímně, skutečnost byla ještě horší.

Pochvaloval jste si Ondřeje Ježka, který vaši novou desku produkoval.
Znamená to možnost pokračování spolupráce?
Ještě nevím, ale s Ondrou to bylo velice přínosné a osvěžující, takže proč ne? Momentálně si ale spíše užívám přítomný okamžik, o další desce teď vůbec neuvažuju.

Album křtíte na každém koncertě současného turné. Není to degradace pojmu „křest“?
Podle mě není. Pro nás jsou ty koncerty výjimečné, hrajeme na nich všechny písničky z nového alba, máme zábavné kmotry… Ve Zlíně to byl Radek Bonk, ve Frýdku Radek Pastrňák a skokani Jakub Janda, Franta Jež a Jarda Sakala, v Brně bude Pavel Fajt, ve Svitavách Franta Černý. Chceme, aby to byla pro naše fanoušky událost, ne jen běžný koncert.

Na podzim chystáte DVD, na kterém má být nejen záznam loňského koncertu, ale i kupa archivních materiálů. Uvidíme znovu i živé TV snímky z počátku
90. let, partu mladíků v námořnických oblečcích? Neboli – jak hluboko retrospektiva povede?
Určitou představu mám. Mělo by to být našlapané 2DVD. Jelikož ho budeme vydávat sami, rozhodující bude, jak se domluvíme s firmou EMI, která vlastní většinu archivních materiálů.

Patříte k muzikantům, kteří pečlivě sledují scénu. Máte nějaký nový objev?
Poslední výstřel z Krnova. Není to tak úplně nová kapela, ale je to skvělá kapela.

TOMÁŠ S. POLÍVKA