Čtyřdenní přehlídka nabídne desítky domácích i zahraničních kapel. Pravidelný účastník festivalu, bývalý prezident Václav Havel, do Trutnova letos podle všeho nepřijede. Uvedl to ve své zdravici návštěvníkům ve Festivalovém samizdatu.

Zahajovací den zaujala znovuobnovená Vltava s Robertem Nebřenským, která v Trutnově naposledy hrála před osmi lety. Kromě nových písní kapela diváky potěšila i dnes již legendárními songy Marx, Engels, Beatles nebo Hurá písničky! Vrcholem čtvrtečního večera byl koncert slavné britské formace Asian Dub Foundation.

Největší hvězda festivalu, britská rocková kapela Manic Street Preachers vystoupí půlhodinu po páteční půlnoci. Bude to jediný letní koncert světoznámé skupiny z Walesu ve střední a západní Evropě. „Kapela nikde předtím ani potom nehraje, jedná se o jejich jediný koncert v průběhu července, srpna a září. Přerušují dovolenou a přijíždějí do Trutnova. Co je k tomu vedlo, nám zůstává utajeno, ale snad se to dozvíme. Faktem je, že se to projevilo v předprodeji vstupenek do zahraničí, kde je kapela, jak už to bývá, mnohem známější a populárnější než u nás,“ řekl zakladatel festivalu a hlavní organizátor Martin Věchet.

Kapela je známá svými levicovými názory. V roce 2001 dokonce jako jedna z mála zahraničních skupin hrála na Fidelově Kubě. O to pikantnější bude jejich páteční koncert na festivalu, jenž před více jak 20 lety vznikl na undergroundových základech. „Budeme rádi, až se kapela setká s Martinem „Magorem“ Jirousem a Františkem „Čuňasem“ Stárkem, žijícími legendami undergroundu a několikaletými politickými vězni – za kulturu, vydávání nezávislého časopisu, organizování nezávislých koncertů a psaní básniček. Možná, že se s někým takovým setkají poprvé v životě a vše zrekapitulují. Třeba se nakonec dozvíme, že to s Kubou nebylo tak vážné, jak se traduje,“ dodal Martin Věchet.

Na stejném pódiu jako Manic Street Preachers dnes zahrají undergroundoví veteráni DG 307, Michal Hrůza a kapela Hrůzy, Sto zvířat nebo angličtí průkopníci crossoveru Senser.

V sobotu na Bojišti vystoupí Blue Effect s Radimem Hladíkem, jazzmanka Jana Koubková, Karel Kahovec nebo Ondřej Havelka a jeho swingový band Melody Makers. Festival potrvá až do neděle, kdy jsou na programu koncerty Jiřího Schmitzera s kapelou, Monkey Business nebo Jasné páky.