„Jde o nejútulnější komnaty zámku, kterým se říká apartmány Kinských, protože si je při návštěvě Opočna vždy vyžádali. Vystaveny byly obrazy vlámských a italských autorů ze 17. a 19. století, které nešly zařadit do běžně přístupné galerie,“ řekl zdejší průvodce Milan Junek. Tyto prostory jsou k vidění vždy na Den památek a na dny evropského kulturního dědictví, takže další možnost prohlédnout si vzácné obrazy bude opět až v září.

Návštěvníci projevili největší zájem o kopii Rubensova plátna, které se jmenuje Útěk Coélie a jejích družek z tábora krále Porseny. Rubensův originál shořel při bombardování Berlína v roce 1945. Další zajímavostí je malba na deseticentimetrovém cedrové desce od Rafaela Mengse.

V renesančních kostýmech

Arkády opočenského zámku přivítaly v sobotu poprvé skupinu mladých hudebníků Ill pidliccato. Soubor funguje při zdejší hudební škole, hraje starou hudbu, ze školy to je na zámek pár kroků. A tak šlo jen o ten pověstný první krok.

Povedl se. Většina diváků netušila, že poslouchá téměř samé žáky. V renesančních kostýmech působili skutečně neformálně. „Pořád jsem se bála, že se něco nepovede, ale když byl konec a my jsme museli přidávat, tak jsem si říkala, že to asi znělo dobře,“ sdělila členka souboru. Kamil Remeš, vedoucí skupiny, už domlouvá další hraní. „Hraní v takovém prostoru je prostě úžasné. A nemám na mysli jen zámecké prostředí jako takové, ale i akustiku v arkádách. Určitě to někdy v červnu zopakujeme.“