„Když jsem dokončil fotografickou sbírku orchidejí, které jsem nafotil po celém Česku, uspořádal jsem výstavu v Novém Městě nad Metují a v Rychnově nad Kněžnou. Svým rozsahem se vešla na dvaatřicet panelů. Tady ve východočeském muzeu jsem vystavil užší výčet osmadvaceti nejvzácnějších snímků, které mám ve sbírce. Za to, že tady tato prezentace je, může můj švagr. Na úřady a kulturní instituce rozeslal informace o tom, že sbírka orchidejí existuje. Ozvali se nám z východočeského muzea a udělali jsme ve zdejší kavárně tuhle výstavu, " říká prezentující autor Jan Friede, který v běžném životě učí matematiku na Střední průmyslově škole elektrotechniky a informačních technologií v Dobrušce.

Prezentace poukazuje na nejvíce ohrožené druhy čeledi vstavačovitých, které rostou na území republiky. Většina z nich v posledních desetiletích utrpěla devastací krajiny.

Snímky do zmíněné sbírky vznikaly podle Jana Friedeho mimo jiné v Bílých Karpatech, na Šumavě, ale také třeba v severních Čechách a na mnoha dalších místech země. Z východních Čech jsou ve východočeském muzeu zastoupeny orchideje z Krkonoš a také z blízkého okolí Hradce Králové.

„U nás doma orchideje nikdo nesbíral, ani nesbírá. K tomuto koníčku jsem přišel ještě na gymnáziu. Chodil jsem po okolí svého bydliště s fotoaparátem v ruce, fotil kytky a začalo mě to bavit. Orchideje mi přišly nejestetičtější. Jednu jsme později dostali s manželkou jako svatební dar. Máme ji už šest let a pravidelně vykvete na moje narozeniny," dodal Jan Friede.

Výstava je ve východočeském muzeu v Hradci Králové k vidění až do letošního 29. března.

Eva Ženíšková