Projekt Živá města – živé památky, který v loňském létě nabídl návštěvníkům řady českých měst multimediální pořad KdybyKulich, se letos vrací s další zajímavou akcí. Nese název Ozvěny festivalů. Předkladatelem projektu je Terra Nostra – malebný kraj o.p.s, partnery se staly České dědictví UNESCO a Česká inspirace.

Cílem této aktivity je přenést jedno představení známých festivalů do jiného města. „Princip lze vysvětlit na jednoduchých příkladech, třeba Smetanova Litomyšl tentokrát v Kutné Hoře nebo Chebské Valdštejnské slavnosti na Historických slavnostech Zachariáše z Hradce a Kateřiny Valdštejna v Telči,“ vysvětlil Jan Machek, ředitel pořádající Terra Nostry – malebný kraj. Ta by Ozvěny festivalů ráda uspořádala ve většině měst Českého dědictví UNESCO a České inspirace.

„Půjde o organizačně náročnou aktivitu, která by však mohla mít velmi kladné ohlasy. V budoucnu se dají očekávat i výrazné zpětné vazby v cestování za živou kulturou do měst, ze kterých byl ochutnávkový koncert,“ doplnil Jan Machek.

První dvě akce se budou konat v úvodu května v Hradci Králové. Ve středu 4. května od dvaceti hodin se v artkině Centrál představí voiceband Brécy: třináctičlenná vokální skupina mladých slečen a jednoho chlapce.

O den později, ve čtvrtek 5. května od devatenácti hodin se v Kongresovém centru Aldis uskuteční ozvěny festivalu Valtické vinné trhy. Kromě koštu moravských a světových vín bude po celý večer hrát cimbálová hudba Hudci z Kyjova. Soubor vznikl koncem léta 1994. Všichni muzikanti byli již zkušenými hráči jiných cimbálových muzik. Vychází z písňového bohatství Kyjovska a Ždánicka, ale hrají i písně z jiných folklorních regionů.