Výstava Koně v akci se konala již podeváté a divákům předvedla okolo 300 koní různých plemen, sdělil ředitel Dostihového závodiště Jiří Kunát. "Ačkoliv se zdálo, že nám diváky může odradit počasí, nakonec přišlo o něco víc lidí než loni," uvedl. Velmi úspěšná byla vystoupení lipicánů ze slovenského Národního hřebčína Topolčianky.

Koně pod vedením chovatelů předvedli v Pardubicích čtverylku a ukázky vysoké španělské jezdecké školy. Diváci je vždy ocenili vřelým potleskem. Publikum tleskalo i výkonům chladnokrevníků, kteří soutěžili v těžkém tahu. Nejsilnější hřebec utáhl 1650 kilogramů, a překonal tak dosavadní rekord, řekl Kunát.

Lákadlem byl například westernový ranč s ucelenou prezentací amerických koní a westernového sportu. Výstava se konala na šesti scénách a nabízela vždy rozličný program.

"Vytáhly mě sem moje holky, já se spíš zajímám o koňské klobásy," smál se jeden z návštěvníků, který přišel se dvěma dcerami.

Závodiště přitáhlo i drobné chovatele koní, kteří se přijeli podívat na špičkové chovy z Česka a zahraničí. "Kolem koní je spousta práce a ježdění je jen malá odměna," řekl Ladislav Kárník z Prahy, který například chová jednoho haflinga, tedy velmi odolné a vytrvalé plemeno.