Královéhradecký folkový písničkář s ostravskými kořeny Pavel Dobeš se opět po roce vrátil do pardubického Doli klubu. „Vždycky, když sem máme s mým spoluhráčem Tomášem Kotrbou vyrazit, je to stejné. Bývá začátek jara a my moc přes zimu nehrajeme nebo jen náhodou. Teď jsme sice náhodou někde vystupovali, ale to jsme se učili zapojovat kabely a akordy. Do Pardubic si pokaždé jezdíme něco nacvičit,“ vtipkoval Pavel Dobeš.

„Navíc mám za sebou oslavu šedesátin. A když se takové jubileum slaví, sedí se v hospodě a pokuřuje. To je pak úplně jiná dechová technika, než když má člověk vyjít na jeviště. Proto celý koncert berte jako zkoušku,“ informoval hned na úvod diváky známý folkový písničkář.

„Je to takový trénink na pražskou Lucernu, kde se 22. dubna objevím společně s řadou hostů. Budou tu ti, s nimiž jsem někdy hrál, ale i ti, jejichž písně rád poslouchám, jako je třeba Aneta Langerová nebo bývalý frontman pardubické skupiny Ready Kirken Michal Hrůza,“ uvedl Pavel Dobeš, který v úterý večer v Doli klubu zahrál řadu svých písní včetně skladeb Jarmila, Zapomenutý trumf, Blažek, Zpátky do trenek, Jumbo Jet, Hrušky, Víte, vono, holky či „českotřebovské“ Pražce.

„Člověk nemá dělat takové chyby, že napíše moc písniček. Kdo si má všechny ty texty pamatovat a ještě k tomu v tomhle věku,“ pravil folkař.
Východočeský umělec stihl během koncertu odstraňovat i některá drobná zranění, která si přivodil. „Zadřel se mi nehet,“ oznámil. „Zatím něco hraj,“ obrátil se na Tomáše Kotrbu. „Já po třinácti letech hraní s tebou nic neumím,“ žertoval Kotrba.

„Když mi třeba praskne struna, Tomáš ji jde radši opravovat a nechá mě na jevišti samotného. Přitom by mohl normálně machrovat,“ líčil Pavel Dobeš. „Nejsem machrovací typ,“ oponoval mu Tomáš Kotrba. „Na rozdíl od mého předchozího spoluhráče Miloše Dvořáčka. Ten machroval rád. Občas mě na jevišti i zastiňoval a nechal opravovat struny. Každý jsme zkrátka jiný. Proto je na tom světě tak hezky,“ řekl Pavel Dobeš, jehož publikum nechtělo pustit z pódia. „Já mám ještě doma práci – musím dát spát děti,“ vysvětloval, když jedna z divaček vyhrožovala, že nechá zamknout dveře od klubu, aby oba umělci nemohli utéct.

Ve čtvrtek od devatenácti hodin zavítá Pavel Dobeš do přeloučské Občanské záložny.

TOMÁŠ DVOŘÁK