Tradiční Folklorní festival Pardubice – Hradec Králové odstartuje už zítra od 19 hodin oblíbenou Pernštýnskou nocí. „Pardubické Pernštýnské náměstí opět ožije velkým staročeským jarmarkem spojeným s ukázkami a prodejem prací lidových výrobců,“ uvedla za pořádající Kulturní centrum Pardubice jeho ředitelka Romana Vojířová. „Na prodej budou výrobky z keramiky, dřeva, proutí, aranžmá sušených květin, perníky, výrobky z kůže a samozřejmě medovina a různé staročeské občerstvení,“ řekla Romana Vojířová. „Na třech pódiích – u Evropského spolkového domu, u Morového sloupu a na malém nádvoří pardubického zámku – vystoupí folklorní soubory v půlhodinových blocích,“ konstatovala ředitelka Kulturního centra.

V atriu pardubické radnice budou mít návštěvníci možnost spatřit komorní pořady. „Milovníci folku si přijdou na své opět na Příhrádku,“ prohlásila Romana Vojířová.

„Tentokrát jsme na první nádvoří zámku připravili historický program. Zájemci se zde budou moci přenést do středověku. Rytířská klání, kejklíři, dobová řemesla, středověká krčma. To všechno a ještě mnohem víc čeká na ty, kdo dorazí na letošní Pernštýnskou noc,“ nechala se slyšet ředitelka pardubického Kulturního centra.

„Jako každý rok se před půlnocí rozezpívají pardubické brány – Zelená, Zámecká i ta na Příhrádku,“ podotkla Romana Vojířová.
V sobotu se festivalový program přesune do Hradce Králové. V neděli se přehlídka vrátí zpět do Pardubic. Od čtrnácti hodin se zde uskuteční tradiční Rozmlouvání na zámku. Tato akce letošní ročník ukončí,“ uzavřela šéfka Kulturního centra.

Po desetiletích se představí hradecký kroj

Při příležitosti slavnostního zahájení mezinárodního folklorního festivalu Pardubice - Hradce Králové v pátek 5. června představí Červánek dvě repliky hradeckého ženského kroje. Vznikly v domácí dílně jedné z vedoucích k letošnímu 30. výročí souboru. Nákladný oděv s ruční zlatou výšivkou, zlatým šněrováním a brokátovým čepcem není vpravdě lidovou záležitostí – vytvořila jej počátkem minulého století stěžerská škola.

Ovšem jak uvádějí i oficiální stránky města Hradce Králové, oblibu kroje zmiňuje například místní tisk v roce 1940: „Obnovený hradecký kroj se ujal a dnes, kdy v jiných krajích akce za obnovu a rozšíření krojů se zahajují, na Hradecku je již počet úctyhodný.“

Předlohou ke zmíněným replikám byl částečně exponát z muzea v Novém Městě nad Metují, ale zejména pak kroj, který loni získala Hradecká kulturní a vzdělávací společnost. Ten je nyní k vidění ve Šrámkově statku v Pileticích. Kroj Červánek zaznamená i na vznikajícím narozeninovém DVD, věnovaném lidovému roku na Hradecku. Třicet let činnosti soubor oslaví v sobotu 3. října. Hradecký kroj nepoužíval dosud žádný z regionálních folklorních souborů. Na veřejnosti se tak znovu objeví po několika desítkách let. (zr)