Do kin jako uragán vtrhl film o skupině Queen Bomemian Rhapsody. Jak moc jste se na něj těšil a jak jej vnímáte?
Zpracování filmu bylo pro filmaře velmi těžké. Freddie byl jenom jeden a popsat jeho život tak, aby se vešel do jednoho filmu, je opravdu složité. Také to od prvních úvah trvalo dvanáct let. Za těch dvanáct let se toho také hodně změnilo. Nejdřív byl herec, pak nebyl. A s režiséry to bylo obdobné.

Ale nakonec jste se dočkal.
Ano. Minulý rok mi zazvonil telefon a ozval se mi režisér, abych se s ním sešel a pověděl jsem mu o Freddiem vše. Pak bylo ticho po pěšině. Ale nakonec jsme se sešli a on mě požádal, abych s ním na pár dní odjel z Čech do Anglie. A z pěti dnů se vyklubal půl rok.

Proč tak dlouho?
Chtěli znát každý detail. Například jak přesně vypadal jeho pokoj, jaké měl oblečení, ale také, chtěli znát názor na samotného herce Ramiho Maleka, jestli se jeho pohyby shodují s Freddiem. Dokonce jsem musel půjčit jeho šálek na čaj. Takže ve filmu Rami pije čaj z šálku, který skutečně patřil Mercurymu.

Když nakonec doputova film do kin, tak mnoho skalních fanoušků nelibě neslo, že je tam hodně historických nepřesností. Jak to vidíte vy?
Musíme si uvědomit, že je to film z produkce Hollywoodu, ale není to dokumentární film. Celý film pojednává o patnácti letech fungování kapely. A ty nemůžete vměstnat do dvou hodin. Avšak režisér do něj vnesl, i přes nepřesnosti, vše, co se odehrálo. Když jsme já poprvé ten film viděl, tak jsem v některých scénách viděl i Freddieho, například před Live Aid. A plakal jsem.

Velkou chybou je, že ve filmu Freddie řekl kapele o AIDS právě těsně před koncertem Live Aid v roce 1985. Ale tuto zprávu řekl až dva roky poté.
To si vymyslel režisér, který řekl, že velkým finále filmu bude právě Live Aid. Ale také si uvědomil, že ve filmu musí zaznít i Freddieho přiznání. Dal to tedy před Live Aid, aby tam byl ten příběh, že i přes smrtelnou chorobu udělal Freddie neskutečnou show.

Na tuto otázku jste už odpovídal asi milionkrát. Ale jak vzpomínáte na poslední hodiny života Mercuryho?
Bylo to těžké. Dodnes si pamatuji, že to byla neděle a Freddie byl od rána v komatu. Byl tam doktor a řekl, že nemůžeme dělat nic a že ten stav se asi už nezlepší. Večer jsme šli Freddieho převléci. Když jsme mu převlékali tričko, viděl jsem na jeho hrudníku, jak se nadechl a pak vydechl naposledy. Běželi jsme pro doktora a ten už jen konstatoval, že Freddie umřel. Bylo to přesně v 18:48.

Ještě se vrátím na začátek. Je známo, že si Freddie vyhlédl vás, ale kdy vy jste poprvé „ochutnal“ kouzlo kapely Queen?
Když mě Freddie v roce 1979 oslovil, znal jsem jen pár písní. V tu dobu nebyl internet a já vlastně ani nevědě, kolik má kapela členů. Na to jsem se musel zeptat kamaráda. A když jsem pak byl na první zkoušce s Queen, kde zahráli asi dvacet písniček, poznal jsem je. Ale do té doby jsem vůbec nevěděl, že jsou od nich.

A co vás nakonec zaválo do východních Čech?
Vždycky jsem miloval klasickou hudbu. Jednou mi můj kamarád řekl, že musím do Prahy, kde můžu na klasiku chodit prakticky každý den. To bylo v roce 2000. A tehdy jsem se do Čech zamiloval. Oproti Anglii jsem se tu cítil svobodněji. Do Čech jsem se pak přestěhoval v roce 2001.

Nakonec jste zakotvil ve východních Čechách. Jak jste se ocitl na malé dědině?
V praze jsem bydlel tři a půl roku. Pak chvíli v Německu. Ale měl jsem tady ve východních Čechách pár kamarádů. A nakonec jsem tu koupil i dům a učím tady angličtinu. Miluju to tu tady. Denně mi pod oknem nejezdí tramvaje a je tu klid. Místo tramvají mě tu budí slepice. A to je ideální začátek dne. A když to srovnám s Anglií, tak tam jsem prakticky neznal své sousedy. Nikdo tam s nikým nemluví. Tady je to jiné. Lidé spolu mluví.

Je známo, že Freddie miloval anglickou kuchyni. Co by řekl na tu českou? A co na ni říkáte vy?
Nevím, jestli by byla dobrá pro Freddieho. On nebyl omáčkový typ. Tady prakticky ke každému jídlu dostanete bazén omáčky. Ale já si například zamiloval guláš. Nejsem však velký fanda svíčkové. Je totiž s houskovým knedlíkem. A to není nic pro mě. Avšak miluju bramborové knedlíky.