Být to v anglosaských zemích, měl by festival Brutal Assault důvod k velké radosti. Letos to totiž bude již po jednadvacáté, kdy se z původně takřka na kolenou dělaného setkání vyznavačů tvrdé muziky, stal festival, jehož lesk a sláva přesahuje daleko hranice naši země.

O začátcích i budoucnosti festivalu, jenž před devíti lety po mnohých eskapádách s hledáním ideálního místa zakotvil v Josefově, Deník hovořil s pořadateli Martinem Brzobohatým, Tomášem Karlíkem a Tomášem Fialou.

Letos Brutal Assault oslaví své jednadvacáté narozeniny. Jak vzpomínáte na začátky a co se za celou dobu změnilo?
Tomáš Brzobohatý (TB): Ty začátky jsou již trošku zahaleny mlhou za kterou jsem nakoukli minulý rok, kdy jsme k dvacátému výročí vydali knižní publikaci, která mapuje historii a vývoj celého festivalu. Nejenom ty jeho světlé zítřky, tedy vlastně dnes už včerejšky, ale i ty krušné začátky, kdy celá akce začínala doslova na koleně. Aparatura se vozila žigulíky a letenky se platily ze zastaveného bytu. Je to svědectví doby, kdy Brutal vznikl jako jednodenní akce lokálního významu pro 350 lidí. Pak rostl rostl, až dorostla do současných rozměrů.
Tomáš Fiala (TF): Z produkčního hlediska je historie festivalu zajímavá tím, že na začátku bylo jen pravé nadšení a všechny spojené věci se učily za pochodu.

V Josefově jste zakotvili před devíti lety, kdy vás uchvátilo zdejší Genius Loci. Dá se toto území ještě nějak více povznést a ještě více vymačkat z jeho potenciálu?
TB: Nám se daří každý rok zpřístupnit další a další části areálu. Za poslední roky se tak návštěvníkům otevřely nové prostory, kde je 
v současné době i hudební produkce, popřípadě se využívají pro jejich odpočinek. A díky akci BA Sobě se daří otevírat další kousky pevnosti.

Co je akce BA Sobě?
Tomáš Karlík (TK): Je to nový projekt zavedený na začátku letošního roku, kdy jsme chtěli propojit fanoušky festivalu s josefovským areálem. Nutno říct, že projekt zafungoval výborně a mezi fanoušky to má velký ohlas. BA Sobě je založen na tom, že fanoušci o víkendu přijedou na dobrovolnické brigády, kdy za odpracované hodiny získávají určité benefity. Zjistili jsme, že lidi sem nežene touha po nějakých hmotných statcích, ale spíš to, že chtějí utužit komunitu a být nějak užiteční.

To však není asi letošní poslední novinka. Co jste letos ještě pro návštěvníky přichystali nového?
MB: V posledních letech si lidé zvykli na festivalu platit žetony. Ty však letos přestanou existovat ve fyzické formě, ale přesunou se do elektronické sféry, kdy budou nabité na čipovém náramku. Podle nás by to mělo lidem zjednodušit život na festivalu a mimo to poslouží i jako identifikace lidí na vstupech.

Loni neměl poprvé festival svoji hlavní hvězdu. Osvědčil se tento model a budete 
v něm nadále pokračovat?
TF: Pro každého může být headliner jiný. Ale obecně Brutal Assault je o tom, že 
z pěti šesti žánrů jsou tam ty nejzajímavější kapely 
a domníváme se, že je důležitější mít na festivalu kapel z různých žánrů. Je to recept, který se nám osvědčil, což však ve finále neznamená, že tu nebudeme mít hlavní hvězdy.

V posledních letech je Brutal Assault mezi metalovou veřejností brán i jako pocta legendám. Jak se na to díváte?
TF: Jme rádi, že to takto fanoušci berou. A když se budeme bavit o legendách, tak jsem velice rád, že se nám v roce 2011 podařilo na Brutal přivézt Motörhead. Bohužel loni zemřel její leader Lemmy. Shodou okolností jsme přes BA Sobě poznali jednoho kamaráda, který udělal vitráž Lemmymu v životní velikosti. Takže v průběhu Brutal Assautu tu bude jakýsi Lemmyho oltář.
MB: Když už jsme u Lemmyho, tak on byl znám tím, že se velice zajímal 
o vojenství a historii. Když jsme mu tak před lety ukázali místo, kde se festival odehrává, byl nadšený a kapela na nabídku zde hrát kývla ačkoliv to původně neměla v plánu, jelikož se festival konal v půlce jejich šňůry.

Každý návštěvník festivalu má jiné hudební choutky. 
Jak je to u vás a na které kapely byste rádi lidi nalákali?
TK: Já, aby mi to někdo nevyfoukl, začnu první. Já se moc těším na Gojiru.
MB: Tak mi to vyfoukl, ale já se těším na Leprou. No ale těšit se můžu, stejně nic nestihnu.
TF: Já se těším na Ministry, Gojiru a Imolation.
MB: Ještě bych málem zapomněl na Mastodon, i když mě asi nepřekvapí, ale kouknu na ně. Pak bych si vybíral z těch menších kapel. Brutal Totiž není jen o známých kapelách, ale i o kapelách, které teprve čekají na své objevení. To je jeho přidaná hodnota.
TF: Tohle mi dělá taky radost. Vím, že spousta lidí na Brutal jezdí automaticky a z lineupu zná jen 30 procent, nicméně věří, že i ostatní kapely jsou vybrané dobře, naposlouchá si je a zařadí si je poté do svého playlistu. Brutal Assault je zkrátka každoročně obnovovaná metalová encyklopedie.

Velký problém, a to nejen Brutalu, je parkování. Jak to bude letos?
MB: Jsem rád, že se situace pomalinku uklidňuje a již několik ročníků nazpět tu funguje nové organizované parkoviště. Nicméně kapacity docházejí. A to nejen u parkování, ale i u kempu, kdy zájem fanoušků je na hranici možností areálu.

A co lístky? Asi je lepší koupit si je v předprodeji než čekat, že si je člověk koupí na místě?
MB: Obzvlášť pro návštěvníky, kteří sem míří z větší vzdálenosti je lepší si lístky zakoupit přes internet. Jet na blind nemusí vždycky vyjít.