Legendární pardubický zpěvák a textař Josef Sochor oslaví tento týden své 78. narozeniny.

Životního elánu mu ani zdaleka neubývá, o čemž svědčí i nově vydaná deska Náruč plná snů. Ta obsahuje patnáct nejkrásnějších slowfoxů.

Nejen o jeho lásce k hudbě se muž, který v roce 1957 vyhrál první ročník soutěže Hledáme nové talenty a převálcoval Juditu Čeřovskou či pozdějšího několikanásobného Zlatého slavíka Karla Gotta, rozpovídal v rozhovoru pro Deník.

Svou pěveckou kariéru jste odstartoval před více než šedesáti lety. Jak na tyto začátky vzpomínáte?
Loni to bylo přesně šedesát let od doby, kdy jsem začal v pardubickém hotelu Zlatá štika zpívat. Když jsem přemýšlel, jak bych toto výročí oslavil, potkal jsem náhodou majitele, který se mi svěřil s tím, že zrovna chystá ples a že by byl rád, kdybych na něm zazpíval. Tím se mi v podstatě splnil můj další sen, že jsem se znovu objevil v místě, kde jsem svou kariéru pěveckou zahájil. Teď mám radost z dalšího splněného snu. V současné době mi vychází deváté DVD a dvacáté CD. Je to set, který nese název Náruč plná snů.

Jaké písničky na něm vaši posluchači najdou?
Například Nelly Gray, což je první píseň, kterou jsem zpíval v roce 1954 v pardubickém hotelu Zlatá Štika. Mezi dalšími jsou Příliš mlád, Já miluji jen vás, Dobrou noc, Chci zapomenout či Krásné je žít. Jeden hit z 50. a 60. let minulého století se střídá s dalšími. O hudební doprovod se postaraly orchestry Karla Vlacha a Jaromíra Klempíře. Mám z tohoto nosiče velmi dobrý pocit. Vydala ho Česká muzika, která má záměr dát dohromady Taneční desatero. Plán vydavatele Karla Peterky je takový, že přichystá nosiče k deseti tancům. Mají sloužit k tomu, aby měli lidé na co tančit a jako bonus jim pak profesionálové předvedou správné taneční kroky. První díl věnovaný tangu nesl název Zastavte čas. Videoklipy jsme točili v pardubické kavárně Bajer. Druhým albem byly nejkrásnější waltzy s názvem Tenkrát. Do třetice přicházejí nádherné slowfoxy. Je otázkou, zda projekt bude pokračovat se mnou nebo beze mne, to ukáže čas, ale určitě jsem připraven. V zásobě mám nejkrásnější foxtroty, polky i valčíky.

Co podle vás stojí za úspěchem vašich písní? Proč si myslíte, že jsou stále tak populární?
Písničky, kterým znovu vdechuji život, přinášejí lidem nejenom radost, ale vrací je zpátky do jejich mládí. Jsem rád, že i díky České muzice je šance tyto nádherné skladby znovu vydávat. Přiznám se ale, že by mě ani ve snu napadlo, že obdržím Zlatou desku za 37 tisíc prodaných CD a 6 tisíc DVD. Myslím, že největší síla těchto skladeb je v tom, že mají děj a krásné melodie. To dnes většině novinek chybí. A starší generace může těžko vzpomínat při takzvaných megahitech, které jí dnes servíruje většina rádií. Proto fandím i další aktivitě Karla Peterky, že se pustil do velkého rizika a vytvořil Šlágr TV. Přes některé negativní jevy, které tento projekt přináší, bych si přál, aby mu ta energie vydržela a on s touto aktivitou nesekl.

Hudební nosiče i televize jsou jistě zajímavé, ale největší sílu má vždycky přece jen živé vystoupení. Nechystáte nějaké ve „svém" domovském regionu?
Je pravdou, že každý rok mě oslovovalo město Pardubice, abychom uspořádali koncert pro dříve narozené. V loňském roce se vánoční koncert bohužel neuskutečnil a zatím ani letos nemám žádné signály o tom, že by o něj byl ze strany radnice zájem. Proto v současné době zvažuji, že bych uspořádal jarní koncert sám. Bylo by mi to asi trochu  líto, kdybych nemohl zazpívat na domácí půdě. Nabídky na koncerty mám z celé republiky, ale přiznám se, že si z nich vybírám. Nedávno jsem koncertoval v Kutné Hoře, kde mělo mé vystoupení velký ohlas. Ale asi už nejsem ve věku, kdy bych za každou cenu týden co týden křížem krážem objížděl celou republiku…

Ale zájem o vaše živá vystoupení by určitě byl…
Jenže já už si vzhledem k věku opravdu vybírám, kde budu zpívat. Uvažoval jsem, že bych nabídl svůj koncert některým domovům pro seniory. To už ale člověk potřebuje mít svého technika, který by mu postavil zvukovou aparaturu, když člověk chce, aby jeho vystoupení bylo opravdu kvalitní se vším, co má obsahovat. Určitě by mě lákalo znovu si zazpívat ve Štice, která mimochodem za rok slaví 150 let od svého založení. Uvidíme…

Před časem, při návštěvě prezidentského páru v Pardubickém kraji, jste se měl možnost soukromě potkat s první dámou České republiky Ivanou Zemanovou a pak oficiálně i s jejím manželem, prezidentem Milošem Zemanem. Jak na vás tato setkání zapůsobila?
K tomu se váže takový úsměvný příběh. Mám rád humor a tak se občas stane, že si s kamarády mezi sebou děláme nejrůznější legrácky. Jednou jsem jel na natáčení do Českých Budějovic, když v tom mi zazvonil  mobil. Ozvalo se: „Tady protokol Pražského hradu, nezlobte se, že vám voláme, ale dostali jsme na vás číslo od zpěváka Ládi Kerndla a máme prosbu. První dáma vás moc obdivuje a má přání, zda byste jí mohl podepsat vaše CD a DVD. Zároveň by se s vámi ráda osobně setkala". Samozřejmě jsem souhlasil, ale neustále přemýšlel o tom, kdo z mých přátel si ze mě vystřelil. Dlouho se nic nedělo, až se ten hlas ozval znovu. Domluvili jsme se, že podepíšu několik DVD a CD a tím to skončilo. Když jsem ale k loňským Vánocům dostal blahopřání podepsané Ivanou Zemanovou, pochopil jsem, že to asi opravdu žádná sranda nebude. Týden před letošní návštěvou prezidentského páru v Pardubickém kraji se mi ozval sekretariát hejtmana, jestli jsem připravený zúčastnit se večeře s panem prezidentem. Souhlasil jsem. Hned poté mě znovu kontaktovali z Hradu, jestli je tedy možné osobní setkání s první dámou. Bylo to moc milé, dlouho jsme si povídali a musím uznat, že je to velice zajímavá a kultivovaná žena. Na tomto setkání jsem obdržel též pozvání na Pražský hrad. Paní Zemanovou jsem jen prosil, jestli by bylo možné jej odložit na dobu, kdy bude příroda v květu. Poté následovala večeře s panem prezidentem. Ten se s každým pozdravil a krátce ho přivítal. My jsme se spolu setkali při prezidentské kampani, kdy mě můj kamarád, který se na ni podílel, požádal, jestli bych nezazpíval pár písniček na Dubině. Tehdy jsem se omlouval, že to nebude možné, protože jsme zrovna měli naplánovaný sraz učiliště. Konal se ale též na Dubině, a tak pro mě poslali auto a stihl jsem oboje. Při písni Nelly Gray se mnou začal zpívat a druhou sloku vystřihl bez intonačních chyb. Když jsme se potkali letos, vzpomněl si na to, ale dodal, že tentokrát zpívat nebudeme.   (td, mm, mue)

Vizitka zpěváka
Josef Sochor je český zpěvák a textař. Narodil se 18. března roku 1937 ve Veselé.
Od roku 1954 začal aktivně působit jako zpěvák v Pardubicích. Loni tomu bylo šedesát let. V roce 1957 vyhrál první ročník soutěže Hledáme nové talenty a převálcoval Juditu Čeřovskou či pozdějšího několikanásobného Zlatého slavíka Karla Gotta. O tomto svém zážitku vydal také knihu pod názvem Muž, který porazil Gotta.
Josef Sochor aktivně stále vydává a doposud vydal desítky CD i DVD a některé i v rekordním čase. Pardubický zpěvák také zpíval po boku JK Bandu.

Výběr z dskografie
Cesta s písničkou,
100 Evergreenů,
1996: Ptám se já (J. Sochor zpívá s orchestrem Karla Vlacha)
1997: Na křídlech vzpomínek (J. Sochor, Yvetta Simonová, orchester Karla Vlacha)
1997: Čekám dny sváteční
1998: Nejhezčí pohlazení, Josef Sochor a Česká švitorka
1999: Pár růží… (Big Band radio Praha s Felixem Slováčkem)
1999: Pro dobrou náladu
2000: Po starých zámeckých schodech
2000: Písničky věčně zlaté
2001: Dárek na památku
2002: Svět můj a tvůj, J. Sochor a hosté: Pavlína Filipovská, Felix Slováček, J. Hlava, J. Kuderman
2003: V rytmu tanga
2004: 20 nej Josefa Sochora
2004: Ať je pořád veselo, J. Sochor, Jan Slabák, Ctibor Mestek
2005: O Vánocích, J. Sochor a Pavlína Filipovská
2006: Mámy, vy české mámy
2007: Země odkud přicházím
2007: Čas dnů svátečních
a další CD. Mezi jeho DVD patří také například Když hudba zní.