V Praze jsme se krátce potkali s Ondřejem Havelkou, který nám popřál na turné hodně štěstí, a pak už jsme se vypravili do Toronta s mezipřistáním na londýnském letišti Heathrow. Jedno z největších evropských letišť je proslavené svými přísnými bezpečnostními kontrolami, kterým jsme nebyli ušetřeni ani my. Do Toronta jsme dorazili ve večerních hodinách po příjemném osmihodinovém letu.

Ovace vestoje

První kanadské koncerty máme úspěšně za sebou! Publikum pátečního koncertu v Hamiltonu bylo opravdu skvělé, nadšeně reagovalo na českou muziku i vánoční část programu a odměnilo náš výkon bouřlivými ovacemi vestoje. Koncert byl o to příjemnější, že ve vyprodaném sále sedělo i několik krajanů, kteří se s námi setkali na následné recepci. Říká se, že třetí den bývá na aklimatizaci nejtěžší. Pro nás tento den připadl na sobotu, proto pro nás náš kanadský management naplánoval lehký den.

Nejprve jsme se na chvíli zastavili u „velkého jablka”, které je symbolem místní továrny na kanadské apple pies a další jablečné pochutiny. Krátce po poledni nás v Kingstonu čekal workshop pro zpěváky sboru Cantabile, který vede jeden z nejvýznamnějších současných kanadských skladatelů Mark Sirett. Ten kromě výběru repertoáru ocenil zejména zvukovou kvalitu sboru, která je bohatá, pestrobarevná a plná vitality. V podvečer jsme se přesunuli do kanadského hlavního města Ottawy, kde strávíme volnou neděli.

Martin Sedláček, Český chlapecký sbor Hradec Králové