Ten dělá to a ten zas tohle aneb Řemesla v pohádkách je podtitul 17. ročníku festivalu Jičín-město pohádky, který se každoročně koná pod patronací Rady Královéhradeckého kraje. Bude zahájen v úterý 11. září 2007 a záštitu nad festivalem přijal MVDr. Jiří Liška, místopředseda Senátu ČR.
Program přináší bohatou podívanou a zážitky. K vrcholným patří bezesporu zahajovací průvod se stovkami kostýmovaných dětí i dospělých. „Masky se připravují v rodinách, ve školách, překvapují a udivují nápaditostí a vypovídají o fantazii a vtipu tvůrců. Průvod je rok od roku delší a spolu se zahajovacím ceremonielem se stává vyhledávanou podívanou,“ uvedla výkonná ředitelka Věra Rychterová.

Máme se na co těšit

Hlavní město pohádky otevře jeho patron Jiří Lábus. Začnou vycházet Pohádkové noviny, fungovat Pohádková pošta, na Valdické bráně se usadí tříhlavý drak, ze své jeskyně v lese Řáholci přijde Rumcajs, Manka a Cipísek a Jičín opět bude pestrý zpíváním, malováním, vystupováním tanečních a divadelních souborů, výstavami hraček, knih, ale i galerií dětské a studentské tvorby.
V centru města, na zámeckých nádvořích, v zámeckém parku, na pěší zóně i Rynečku budou tvůrčí dílny cechů řemeslných, místa her, bude se tvořit, každý bude mít příležitost si leccos vyzkoušet, ukázat, co dovede, a třeba si odnést i Výuční list. Zajímavou podívanou bude práce zručných řemeslníků, mezi něž letos patří studenti řady středních a vysokých škol, dále středověké tržiště, hračkářský trh, říše loutek, chráněné dílny, pouliční divadla a muzicírování, otevřená pódia pro dětská vystoupení, stejně jako večerní venkovní promítání. Program festivalu je ve formě brožurky k mání za 10 Kč v infocentru na zámku.