Svitavsko - Kousek černé Afriky

Litomyšl - Dr. Emil Holub - Africký cestovatel, to je název nové výstavy v Regionálním muzeu. Slavnostní vernisáž se koná v pátek v 17 hodin. Účast přislíbila i velvyslankyně Jihoafrické republiky paní Celia-Sandra Bothová. Většina světa byla v druhé polovině 19. století již dobře známa. Na mapách Afriky ale zůstávalo stále mnoho bílých míst. Objevné cesty sem byly plné nebezpečí. O život přišel nejeden odvážlivec. Výstava představí život největšího českého cestovatele a dobrodruha té doby, Emila Holuba (1847 - 1902). Ze svých afrických výprav v letech 1872 až 1879 a 1883 až 1887 přivezl za cenu podlomeného zdraví velké množství poznatků i etnografického a přírodovědného materiálu, napsal úspěšné cestopisy a uspořádal velké výstavy.

Dolní Újezd – Ve vesnici u Litomyšle se koná v sobotu večer velká oslava svátku všech Pepíků. Sokolové pořádají tradiční Josefovskou estrádu. Od 19.30 vystoupí v sokolovně Divadelní společnost Jožina Janouška z Litomyšle. Poté následuje taneční zábava se skupinou MIX.

Orlickoústecko - Bluegrassová muzika

Sloupnice – V sobotu 20. března začíná od 20 hodin „U starýho rebela“ BlueGrass. Příznivcům této hudby se představí CZ Free Style Česká Třebová, Fofr Grass Lanškroun a BG. Cwrkot Sudety.

Ústí nad Orlicí – Galerie pod radnicí v pátek 19. března zahájí 16. ročník soutěžní přehlídky realizovaných staveb Grand Prix architektů 2009, Národní cena za architekturu. Úvodní slovo na vernisáži v 18 hodin zazní z úst Jana Melichara, v hudebním programu vystoupí smyčcové kvarteto žáků ZUŠ J. Kociana. Výstava potrvá do 9. dubna.

Žamberk – V Divišově divadle probíhají v těchto dnech „Žamberské jarní slavnosti“. V pátek 19. března od 19.30 hodin se představí DS Tyl Králíky s divadelním představením o sexu, drogách a školním řádu s názvem Sborovna. V neděli 21. března od 16 hodin to bude pro změnu veselá pohádka o tom, jak se rozmazlená mladá čarodějnice chtěla vdávat. Jmenuje se Čarodějnická pohádka a zahraje ji Divadelní kroužek při DDM Animo Žamberk.

Pardubicko - Motorkáři v Ideonu si přesednou na býky

Pardubice – Zimní motorkářský sraz se připravuje v Pardubicích na sobotu 20. března. Akce začíná ve 20 hodin v Ideonu. Zahrají kapely Stresor a Morčata na útěku. Na programu je jízda na býkovi, taneční vystoupení, erotická show či výstava motorek.

Pardubice – Pojďte si hrát na kouzelnickou školu a v roli kouzelnických učňů čarujte na jevišti společně s Pavlem Kožíškem. Každý kouzelnický učeň, který přijde v neděli ve 14 hodin do KD Hronovická, dostane pravé kouzelnické vysvědčení a všechny děti v sále budou zapojeny do většiny kouzel a soutěží.

Pardubice – Už jednadvacáté novodobé vynášení Smrti v Pardubicích začíná na Příhrádku v neděli ve 14.30 hodin. Přijďte s námi konečně vyhnat zimu. Můžete při tom zhlédnout vystoupení Folklorního souboru Baldrián a jeho hostů, průvodem se s námi vydat k nedaleké řece a sprovodit společně s Baldriánem ze světa zlou paní zimu - Smrt.

Pardubice
– V sobotu 20. března ve 13 hodin mají sraz pod Zelenou bránou všichni, kdo se chtějí vydat na jarní výšlap na Kunětickou horu. Příjemná procházka po stezce kolem Labe je vhodná pro rodiny s dětmi i pro jejich zvířecí miláčky. Akce se koná pouze za příznivého počasí. Každý účastník dostane na cestu bio zelený čaj.

Chrudimsko - Obecní ples Na Křižovatce s bohatou tombolou

Lukavice – Kulturní a školská komise OÚ a Sokol Lukavice pořádají v pátek 19. března od 20 hodin v restauraci Na Křižovatce Obecní ples. K tanci a poslechu hraje kapela Trik. Pro plesové hosty je připravena bohatá tombola.

Chrudim – Přivítání jara spolu s dětským folklorním souborem, ukázky pletení pomlázek, malování vajíček. Malí návštěvníci jarmarku budou moci obdivovat ovečky v ohradě – to vše vás čeká v sobotu 20. března od 8 do 12 hodin na Resselově náměstí. Od 10 hodin si nenechte ujít Loučení se zimou a vynášení Moreny – účinkují mamky a děti z Mama klubu, hudebně dramatický soubor Paraplíčko, děti z MŠ Dr. Malíka. Kromě vystoupení na pódiu bude připravena také malá dílnička – vyrábění Morenek, zdobení perníčků, pestrá nabídka výrobků z rukou šikovných maminek a dětí z MC, společný průvod.

Chrudim – V pořadí 6. krajská přehlídka loutkářských souborů v Pardubickém kraji se koná v sobotu 20. března na Malé scéně Pippichova divadla.
Malí i velcí diváci se mohou těšit na pohádkový den: v 10 hodin Z vigvamu Niagara, ve 14 hodin Náramně vzácná věc a Kašpárek, v 16 hodin blok pohádek – například Drak, Popletená pohádka, Když jsem já sloužil, Dvě bajky a další. Vstupné na přehlídku je zdarma.

Třemošnice – V neděli 21. března ve 14 hodin pořádají Taneční škola Besta společně s městem Třemošnice v kulturním domě dětský karneval se soutěžemi a oceněním masek.

Třemošnice – Na turistický pochod Třemošnice – přehrada Pařížov – Třemošnice (15 km) v rámci vítání jara jste zváni v sobotu 20. března v 10 hodin. Sraz je na nádraží v Třemošnici.

Královéhradecko - Nasedněte na kolo a vydejte se na výlet

Hradec Králové – Jeden z největších veletrhů v kraji, Infotour a cykloturistika 2010, zavítá opět do Hradce Králové. Aldis se začne plnit vystavovateli z řad cestovních agentur a kanceláří, zástupců regionů a drobných sdružení z celé České republiky. Od pátku do soboty bude veletrh provázet program v podobě přednášek či ukázek turistických zajímavostí. Vstup na akci je zdarma. V pátek se dveře Aldisu otevřou v 10 hodin a první den skončí v 18 hodin. V sobotu bude otevřeno od 9 do 16 hodin.

Smiřice – Dva týdny před jarními svátky se smiřická Dvorana promění v jeden velký Velikonoční jarmark. Kromě nazdobených kraslic a pomlázek si budou moci návštěvníci v sobotu od 10 do 17 hodin prohlédnout či koupit různé druhy dekorací. Od 13 do 15 hodin bude otevřena kaple Zjevení Páně. Zájemci si ji mohou prohlédnout za doprovodu průvodce.

Hradec Králové – O zahnání zimy a přivítání jara se postarají členové folklorních souborů Červánek a Dupák. Smrtholku vynesou v neděli po 14. hodině do Jiráskových sadů a na soutoku Labe s Orlicí ji vhodí do vody. V průvodu nebudou chybět lidoví muzikanti a mládež v krojích. Členové souboru předvedou spoustu obyčejů, které jsou spjaty s vítáním jara.

Rychnovsko - Vlak do Chattanoogy odjíždí v 17 hodin

Rychnov nad Kněžnou – Na pátek od 17 hodin v Pelclově divadle si pro vás Rychnovský dětský sbor připravil scénický výlet do světa muzikálů, filmové hudby a jazzu Vlak do Chattanoogy v podání jednoho z našich nejlepších pěveckých sborů Permoník Karviná.

Opočno – Do Kodymova národního domu v neděli zve Loutkové divadlo Opočenský Kašpárek. Pohádka nejen pro nejmenší Královna Zlobaba je připravena od 15 hodin.

Vamberk – V sobotu čeká hosty Městského klubu Sokolovna Velikonoční jarmark. Od 9 do 15.30 hodin si můžete prohlédnout nebo koupit ukázky lidové tvorby, velikonoční kraslice, perníky, velikonoční dekorace a další.

Trutnovsko - V sobotu zvolí nejkrásnější dívku Krkonoš

Trutnov - Zanedlouho budeme znát jméno vítězky druhého ročníku Miss Krkonoše. Finálové kolo, jehož se zúčastní dvanáctka nejlepších, se uskuteční v sobotu 20. března od 20 hodin v kinosále Hvězda v Trutnově. Vrcholem večera bude přehlídka modelů z lepené příze.

Havlovice – Od čtvrtka do neděle pobudou v regionu hosté ze slovenského mikroregionu Poondavie. Během třídenní návštěvy si prohlédnou některé obce. Například Hajnici, Velké a Malé Svatoňovice, zúčastní se neformálního setkání se starosty a zástupci Království Jestřebí hory ve Rtyni v Podkrkonoší. Vyvrcholením jejich návštěvy v sobotu bude účast na III. česko–moravském koštu pálenek v Havlovicích. Celý mezinárodní košt dokonce zhudební i slovenské folklorní trio z Falkušoviec.

Jilemnice - Zajímavý zážitek slibuje nedělní představení Divadelního spolku Lázně Toušeň v rámci probíhajícího festivalu Březen - měsíc divadla. Ochotníci ve Společenském domě Jilm od 19.30 hodin zahrají němou grotesku Kino, která sklidila velký úspěch na přehlídce Jiráskův Hronov 2008. Jilemnické obecenstvo se bude bavit i při sledování pohybové komedie Loď.

Jičínsko - Na muzikantský ples láká i tombola

Libáň – Kyzivátova DH Libáň a Ochotnický divadelní spolek Bozděch pořádají v sobotu 20. března od 20 hodin tradiční 18. muzikantský ples v Kulturním domě Libáň. K tanci hraje Kyzivátova DH Libáň a Dance Band Petra Hladíka Mělník. Připravena je bohatá tombola.

Volanice – Druhýobecní ples se koná v sobotu 20. března od 20 hodin v místním pohostinství. K tanci hraje Domino. Vystoupí Volanické mažoretky i Sekeřické carevny. Návštěvníky čeká bohatá tombola.

Slatiny – Ve Slatinách vypukne v sobotu 20. března v kulturním domě pohádkový ples. Začátek je ve 20 hodin. Hraje skupina Vokap. Masky mají vstup zdarma.

Nová Paka – Městské kulturní středisko pořádá v sobotu 20. března od 14 hodin kreativní dílnu na téma ubrousková technika. Přineste si nůžky, fén, přezůvky, pracovní oděv a dobrou náladu.

Vysoké Veselí – ZO Českého svazu chovatelů Vysoké Veselí pořádá jarní prodejní výstavu králíků, drůbeže, holubů a exotů v sobotu 20. března v chovatelském areálu s možností nákupu krmných směsí a kuřic. Otevřeno bude od 8 do 15 hodin. Občerstvení je zajištěno.

Náchodsko - Mořena se na Smrtnou neděli utopí v Úpě

Česká Skalice - Na Smrtnou neděli 21. března budou děvčata z folklorního souboru Barunka obcházet s lítem obyvatele České Skalice s přáním hezkého jara. Ve 14 hodin vyjde z náměstí průvod s Mořenou, která bude pod maloskalickou tvrzí utopena v Úpě. Od 9 do 14 hodin se bude konat v prostorách Barunčiny školy řemeslný jarmark.

Nové Město nad Metují - Divadelní agentura Harlekýn Praha uvede v neděli v 18 hodin v Kině 70 komedii Fatální bratři. Co se může stát s člověkem, když bere prognózy hvězd vážně? Ze dvou bratrů je Olda dítětem štěstěny, naopak jeho bratr Lološ je naprostý outsider. Bravurní dialogy, situační komika i rozpustilá nadsázka jsou zárukou dobré zábavy.

Hronov – Již šestý ročník dvoudenního hudebního benefičního springfestu Music for Tibet vypukne v pátek v sále Josefa Čapka v Hronově. Na punkovém večeru vystoupí od 18 hodin kapely Srost, VHS, Prokion, Sputnik, N.V.Ú., a Vision Days. Rocková sobota, která začíná už od 16 hodin, nabízí velký koncert, na kterém vystoupí skupiny Svěží zelenina, Sulk, Namrous, Hernie Jeebies, Liwid, Majklův Strýček, Krucipüsk a Lucky Major.

Česká Skalice – Strašidelný maškarní ples se koná v sobotu 20. března ve 20 hodin v sokolovně. Divadelní soubor Maska připravil bohatý program, možná přijde i kouzelník. K tanci zahraje Semtam band.