Svitavsko - Opět se otevírá zámek v Litomyšli

Litomyšl – V sobotu v 9 hodin se letos poprvé otevřou dveře zámku. Nová kastelánka Jana Sehnalová zahajuje letošní turistickou sezonu netradičně. Výjimečně se návštěvníci druhé prohlídkové trasy dostanou také na zámeckou věž. Do prohlídek budou zahrnuta i vystoupení dětí ZUŠ Litomyšl.
Letošní sezonu zahájí kastelánka Sehnalová velkým zámeckým zvoněním. Zámek bude v sobotu i v neděli otevřen do 16 hodin.

Litomyšl – Sochař Jiří Dudycha nabízí o víkendu k prohlídkám svůj ateliér. Návštěvníci uvidí jarní výzdobu a velikonoční aranžmá studentů střední zahradnické školy. Umělec představí novou generaci závěsných keramických hodin. Ateliér je otevřený v sobotu i v neděli, vždy od 10 do 17 hodin.

Svitavy - Primární východočeské kolo Porty bude v sobotu hostit Otterndorferův dům ve Svitavách. Od 13 hodin proběhne soutěžní přehlídka, kde se představí sedm hudebních uskupení. Zhodnotí je porota ve složení Robert Křepinský z kapely Trdlo, Lukáš Moravec ze skupiny Do větru, Dagmar Veselá z pěveckého sboru Dalibor, Jiří Pešta a Pavel Bolcek z Točkolotoče, od 19 hodin vystoupí se svým koncertem Pavlína Jíšová.

Orlickoústecko - Můžete se pobavit při karnevalovém reji

Ústí nad Orlicí – Dnes se v kulturním domě v Ústí nad Orlicí uskuteční Řemeslný velikonoční jarmark. V sobotu pak od 16 hodin ožije kulturní dům „Dětským karnevalem“.

Můžete se těšit na zpívání, tancování, ale také soutěže a velké karnevalové veselí. Každé dítě dostane malý dáreček, v maskách mohou přijít i rodiče. Koupíte si tu i občerstvení. Každá vstupenka je slosovatelná, proto neváhejte a přijďte se pobavit.

Ústí nad Orlicí – Malá scéna v Ústí nad Orlicí zahájí v neděli od 17 hodin výstavu Aleny Hořejší „Dvojí svět“. Výstava nabízí pohled na dvě linie výtvarné tvorby Aleny Hořejší, kterými jsou kresba věnovaná pohybu, především tanci a baletu, a malba zaměřená na krajinu a portréty. Kresby perem, štětcem a tuší zachycují dynamické okamžiky v tanci a hudbě. Naopak expresivní krajiny a portréty jsou hlavním tématem v malířské tvorbě. Jsou tu tedy téměř vzájemně oddělené dva světy nejen tematické, ale i svět barvy a svět černobílé zkratky.

Chrudimsko - Za nejhezčí masky dostanou tři dorty

Žumberk – Dětský maškarní karneval se koná v sobotu od 14 hodin v hostinci Pod Hradem. Program: diskotéka, za nejhezčí masky tři dorty, bohatá tombola o model železnice, mobilní telefony a další hračky. Od 20 hodin následuje večerní posezení v maskách i bez.

Chrudim – V sobotu od 9 hodin začíná v jídelně SZEŠ a VOŠ Chrudim přednáška Jana Prášila ze šlechtitelské společnosti Semo Smržice. Dozvíte se, jak pěstovat například dobromysl, mateřídoušku, heřmánek, levanduli, měsíček, šalvěj, pelyněk, rozmarýn, vrbovku a další. Odborník zodpoví případné dotazy o hrachu, jelikož právě od šlechtitelů ze Smržic pochází 21 českých odrůd.

Nasavrky – Včelařské centrum zve na 12. ročník Jarní výstavy ve dnech 27. až 30.března. Od 9 do 17 hodin mohou návštěvníci zhlédnout jarní dekorace, včely na jaře a velikonoční prvky.

Slatiňany – V sobotu pořádá Sokol Slatiňany jarní trhy, na kterých bude možné zakoupit různé upomínkové předměty, velikonoční dekorace, sladkosti, kosmetiku, zdravou výživu, keramiku a další. Trhy budou otevřeny od 8 do 12 hodin.

Zaječice – Osvětová beseda Zaječice pořádá v sobotu od 9 do 16 hodin v kulturním domě Velikonoční jarmark – řemeslné trhy výrobků řemeslníků z regionu.

Pardubicko - Eva Pilarová zazpívá v ČEZ Areně

Pardubice – V sobotu od 19 hodin se v pardubické ČEZ Areně koná koncert turné EVA PILAROVÁ a hosté - 50 let na scéně 1960 – 2010. Jejími hosty budou: Petr Vondráček + Lokomotiva, Aleš Brichta, Petr Muk, Vojtěch Dyk, Matěj Ruppert, Pavel Sedláček, Aleš Cibulka a Michal Jagelka. Do jejího bohatého repertoáru od semaforských začátků přes swing a slavné duety až po velká pěvecká čísla od domácích i světových autorů se zapojí hostující umělci - gratulanti, kteří si bez ohledu na generační či žánrovou příslušnost s paní Evou s chutí zazpívají její věčně zelené písničkové perly. Doprovázet bude skupina Evy Pilarové a Vondráčkova skupina Lokomotiva, které se v druhé části programu spojí do jednoho bandu. Programem bude provázet paní Eva sama za pomoci moderátorsko-hereckého dua Aleš Cibulka-Michal Jagelka.

Pardubice – V pátek večer vystoupí od 20 hodin v pardubickém klubu Žlutý pes Aneta Langerová. Živě představí své nové album Jsem, které se již v okamžiku křtu stalo zlaté. „Těším se na koncerty ve známých městech, které jsem již navštívila a moc se mi tam líbilo. Myslím, že mě čeká nejen hudební turné, ale i další cesta za krásami české země,“ říká zpěvačka o blížících se koncertech. „Chtěla bych být lidem blízko. Chci si s nimi užít každý koncert tak, aby odcházeli nabiti energií,“ uvádí Aneta.

Pardubice – Ve Sborovém domě Archa, který se nachází na polabinském sídlišti, se v neděli od 18 hodin uskuteční pořad Wintonův ostře sledovaný vlak. Na akci, jež má podtitul Příběh o síle lidskosti, bude vyprávět i Thomas Graumann. Ten je jedním z 669 českých židovských dětí zachráněných v roce 1939 sirem Nicholasem Wintonem.

Královéhradecko - Nasedněte na kolo a vydejte se na výlet

Královéhradecko - Koupaliště v Mokrovousech uvidí v sobotu od 15 hodin bitevní ukázku z období husitských válek z cyklu Proti všem v podání zhruba stovky šermířů. Volná rekonstrukce jedné z bitev znázorňuje obléhání a dobytí Hradce v roce 1420. Bitevní scénu, která potrvá půl hodiny, pořádá dětský kroužek historického šermu Tesák.

Hradec Králové – Další přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku připravilo zdejší kino Centrál. Představení bude možno zhlédnout v sobotu od 17.45 hodin. Na programu je Hamlet, opera francouzského skladatele Ambroise Thomase. Dílo je nastudováno ve francouzském jazyce, diváci budou mít k dispozici anglické a české titulky.

Třebechovice – Na maškarní bál se mohou vypravit ti, kteří se neradi loučí s plesovou sezonou. Bude se konat v sobotu 27. března v kulturním domě v Třebechovicích pod Orebem. Pořadatelé slibují bohatou tombolu a taneční vystoupení žákyň tanečního oboru ZUŠ Třebechovice. Hrát bude týnišťská swingová kapela Koplaho band. V neděli se od 15 hodin v témže sále uskuteční dětský karneval.

Rychnovsko - Nabídnou všem ručně malované kraslice

Častolovice – Český zahrádkářský svaz pořádá ve dnech 26. března až 28. března vždy od 9 do 17 hodin 10. ročník velikonoční výstavy. Pro návštěvníky jsou připraveny staročeské velikonoční tradice, ručně malované kraslice, výrobky z proutí, staročeská řemesla a mnoho dalšího.
Dobruška – Na pátek si Městská knihovna v Dobrušce pro dětské čtenáře připravila Noc s Andersenem. Na programu je přenocování v knihovně a komunikace prostřednictvím internetu s jinými knihovnami. Připraven je zajímavý program vždy na zvolené téma. Začátek je v 18 hodin.

Vamberk – V Městském klubu Sokolovna se v pátek od 20 hodin uskuteční Divadelní ples. K poslechu a tanci hraje Fantasy music. Vstupné 100 korun.

Dobruška - Vlastivědné muzeum a Základní škola Františka Kupky v Dobrušce v neděli od 9 do 13 hodin srdečně zvou na Velikonoční jarmark. Hosty čeká jarní přehlídka tradičních a uměleckých řemesel s doprovodným programem. V 10 a v 11 hodin vystoupí pěvecký sbor ZŠ Fr. Kupky a mažoretek. Výstava Velikonoční tradice v tvorbě žáků ZŠ Fr. Kupky.

Náchodsko - Bitva historický vojsk zahájí letošní sezonu

Josefov – Klub vojenské historie Josefov a Městské muzeum zvou na slavnostní otevření turistické sezony pevnosti Josefov, která se koná již v sobotu. Ve 12.45 hodin se v prostorách pevnosti seřadí historická vojska, která odpochodují přes město k chrámu Nanebevstoupení Páně, kde jim bude požehnán nový vojenský prapor. Ten ve 14 hodin zavlaje na valu Bastionu I a správci podzemí budou slavnostně předány klíče. Od 15 hodin se uskuteční v areálu pevnosti bitevní ukázka.

V Josefově se zároveň na sobotu připravuje zahájení turistické sezony v Prvním vojenskohistorickém muzeu M. Frosta. Letos čeká na návštěvníky několik novinek. Jednou z nich je expozice dokumentující hrdinný čin československých parašutistů, kteří vykonali atentát na Reinharda Heydricha. Při slavnostním otevření v 11 hodin zahrají Taxmeni a The Rebel Pipers – Pipes and Drums (skupina skotských dudáků). Nebude chybět ani přehlídka historických vojenských jednotek.

Červený Kostelec – Městské kulturní středisko Červený Kostelec a Divadelní soubor při MKS Červený Kostelec pořádá v sobotu od 20 hodin v sále Grafoklubu maškarní bál pro dospělé na téma Franta za Anču, Anča za Frantu. Večerní rej pro širokou veřejnost bude plný zábavy, tance, zpěvu, scének a samozřejmě soutěží nejen o ceny. Přijďte všichni, kteří se chcete odreagovat od pracovních starostí.

Náchod – Divadlo Evy Hruškové a Jana Přeučila uvede tuto neděli od 15 hodin v sále Městského divadla pohádku O Popelce. Autor a režisér Miroslav Vildman věděl, že děti mají rády pohádky, a že si je také rády hrají. Proto v tomto představení malí diváci nejsou jen pasivní publikum, ale vybírají s Popelkou hrášek z popela, tančí na plese s princem a zkoušejí si princeznin střevíček. Pohádka s mnoha písničkami pro herečku Evu Hruškovou, několik loutek a mnoho dětí z publika získala ocenění na přehlídce Divadla jednoho herce v Chebu a první cenu v soutěži nakladatelství Albatros.

Jičínsko - Vyberte si: souboje rytířů nebo Putování za Rumcajsem

Jičín – Řinčení chladných zbraní, bojový ryk i divoké ržání krásných koní, mnoho zábavy a poučení můžete zažít při vystoupení skupiny Ordo Kromen, které se koná od čtvrtka 25. do neděle 28. března každý den odpoledne na jičínském autobusovém nádraží. Návštěvníci v historických kostýmech a skupiny nad pět osob mají patnáctiprocentní slevu. Termíny vystoupení: čtvrtek a pátek v 17 hodin, sobota a neděle v 15 hodin.

Jičín – Klub českých turistů Jičín s městem Jičín pořádají 44. Pochod Českým rájem, putování za Rumcajsem. Start je v sobotu od 6 do 10 hodin z Valdštejnova náměstí. Trasy: 15, 22, 36, 50 km. Dětské trasy: Rumcajs, Manka, Cipísek (8, 5, 3 km).Cyklotrasy: 13, 23, 42, 68, 85 km.

Libuň – Obec Libuň s Mateřským centrem Maminec o.s., ZŠ v Libuni, Markovou společností, Místní lidovou knihovnou a všemi občany pořádá ve zdejší sokolovně v sobotu a neděli velikonoční výstavu, otevřeno oba dny je od 10 do 17 hodin. K vidění i k prodeji budou výrobky Mateřského centra Maminec, žáků i učitelek ze ZŠ.

Chybět nebudou dílny nejen pro děti – malování na trička (přineste s sebou). Uskuteční se tradiční soutěže: o nejdelší a nejkratší pomlázku pro tatínky a chlapce, o nejkrásnější vajíčko a nejchutnější velikonoční dobrotu pro malé i velké hospodyňky, o nejkrásnější jarní obrázek pro předškolní děti.

Trutnovsko - Horská služba ukáže, jak se vyhnout lavinám

Pec pod Sněžkou – Na Luční boudě v Krkonoších se o víkendu uskuteční Lavinový workshop, který pořádají Horská služba ČR a polský Gopr. Akce začne v sobotu kolem dvanácté hodiny a skončí v neděli v patnáct hodin. Cílem je co nejvíce přiblížit lidem lavinovou problematiku, zásady poskytnutí první pomoci. Záchranáři chtějí upozornit na nutnost používání základního lavinového vybavení a umožnit všem zúčastněným si toto vybavení vyzkoušet v praxi. Na akci byli pozváni dovozci lavinových vyhledavačů, aby zde bylo možné vyzkoušet co nejvíce výrobků. Účast na workshopu je pro lidi zdarma. Součástí akce je v neděli Otevřené mistrovství ČR v lavinové záchraně.

Rtyně v Podkrkonoší - Po úspěšném vystoupení šansonového seskupení 6 Na Chodníku pokračuje v sobotu od 19 hodin dalším koncertem sedmý ročník Rtyňského hudebního jara. V Malém kulturním sále se představí osmičlenný flétnový soubor Magistri, jehož členy jsou učitelé ZUŠ z celé České republiky.

Dvůr Králové – Zábavní centrum Zálabí nabízí v sobotu od 21 hodin koncert známé rockové skupiny Wohnout. Ta v rámci jarního turné představí své poslední CD Kartón veverek. Společně s Wohnoutem zahraje také skupina Lety mimo.