Svitavsko - Zámecké brány otevřou kejklíři na chůdách

Moravská Třebová - V sobotu zahájí na renesančním zámku novou sezonu. Zahraje dobová hudba, děti uvidí pohádky i kejklířské vystoupení. Nebudou chybět ukázky historických řemesel, kovotepectví, hrnčířství a kovářství. Zájemci si zkusí střelbu z luku a kuše. Akce začíná ve 14 hodin.

Litomyšl – Již podruhé se sejdou věřící na staveništi nového kostela Církve bratrské v Litomyšli. V neděli od 15 hodin se tu koná slavnostní velikonoční bohoslužba.

Svojanov - O víkendu se koná na gotickém hradě první letošní akce. Vystoupí skupiny historického šermu Klíč a Meč. V sobotu o půl dvanácté dorazí na hrad král Přemysl Otakar II. s družinou a slavnostně zahájí sezonu. Odpoledne se návštěvníkům představí folklorní soubor Lubeňáček a uskuteční se soutěž o největší pomlázku dne. V neděli na hradě vystoupí i folková skupina Věneband. Po oba dny budou na hradě dílny pro děti i dospělé, historická řemesla, střelba z praku, luku a jiná překvapení. Donesené pomlázky budou vysázeny v areálu hradu.

Program

pátek 2. dubna

Polička, Palackého náměstí Vystoupení trubadúrů v kostýmech ze skupiny historického šermu Klíč a meč z DDM Písek

sobota 3. dubna

10, 14, 16 hodin vystoupení skupin historického šermu Klíč a Meč z DDM Písek
11.30 hodin zahájení hlavní sezony, slavnostní příjezd krále Přemysla Otakara II.
13, 15 hodin vystoupení folklórního souboru Lubeńáček
15.30 hodin vyhlášení soutěže o největší pomlázku dne

neděle 4. dubna:

10, 14, 16 hodin vystoupení skupin historického šermu Klíč a Meč z DDM Písek
12, 15 hodin vystoupení folkové skupiny Věněband Litomyšl
11, 13 hodin vystoupení dětí MŠ Rozmarýnek Polička
15.30 hodin vyhlášení soutěže o největší pomlázku dne

Dílny: Po oba dny budou na hradě dílny pro děti i dospělé, historická řemesla, střelba z praku, luku a jiná překvapení. O Velikonocích na hradě Svojanově proběhne soutěž o největší upletenou pomlázku, donesené pomlázky budou vysázeny v areálu hradu.

V pondělí 5. dubna bude hrad otevřen.
Orlickoústecko - Připravujete svatbu? Přijďte si pro inspiraci

Lanškroun – V sobotu 3. dubna si nenechte ujít mimořádnou příležitost vidět při práci mistry české floristiky. Společně pro vás připraví během dopoledne až 40 prací spojených se svatebním dnem. Budete mít možnost vidět módní přehlídku, práci kadeřníků, vizážistů a ukázky společenského tance. Pokud chcete toto vše vidět, přijďte v 9 hodin do Sportovní haly na Střelnici v Lanškrouně. Předpokládaný konec je naplánován na 17. hodinu.

Vysoké Mýto – Chcete prožít příjemný večer ve společnosti snílků, fantastů, dobrodruhů, mistrů tance na hraně reality a světa iluzí? Vypravte se ve čtvrtek 1. dubna v 19 hodin na přednášku do čajovny Čajka ve Vysokém Mýtě. Spolu s Petrem Rotreklem se dotknete velkých ikon světového umění: Cyrana de Bergerac, dona Quijote de la Mancha a barona von Munchhausena (neboli barona Prášila). Tato svatá trojice říše snění nám připomíná především základní pravidlo snílků – „cokoliv si dovedeme představit, je skutečné“. Pojďme se s nimi radovat, že můžeme naplňovat své sny

Chrudimsko - Vodáci v sobotu odemknou řeku Doubravu

Pařížov/Ronov nad Doubravou - V sobotu 3. dubna v 10 hodin zahajuje v Pařížově vodácká sezona na Doubravě. Čeká vás příchod Dědka Doubraváka a jeho družiny a následné odemykání zlatým klíčem.V 10.30 hodin začíná nalodění posádek a volné splutí více než deseti kilometrů řeky do Ronova nad Doubravou. Od 20 hodin je připraven Vodácký country bál se skupinou Brzdaři.

Hlinsko-Betlém - Ve všech zpřístupněných roubených domcích mají návštěvníci možnost dozvědět se něco o tom, jak vypadaly obyčeje provázející cyklus jarních svátků. Například proč se jedna z nedělí předvelikonočního období jmenovala Družebná a proč se právě v tuto neděli pekly zdobené koláče s názvem družbance. Zblízka si mohou prohlédnout ráhno, které se na Českomoravské vrchovině nechávalo o Květné neděli v kostele posvětit, aby bylo poté využito k ochraně domu i úrody. Prohlídku expozic na Betlémě si můžete zpříjemnit nákupem velikonočních dárků v prodejně s upomínkovými předměty, kam své výrobky dodávají lidoví řemeslníci, návštěvou čajovny či kavárny v roubených chaloupkách.

Třemošnice - Městská galerie Třemošnice vás zve v pátek 2. dubna na slavnostní vernisáž výstavy Obrazy a kresby Vladimíra Císaře, začátek v 17.00 hodin. Výstava potrvá do 24. dubna.
Vápenný Podol - Penzion Šenk pořádá v pátek 2. dubna od 20 hodin velikonoční taneční zábavu se vstupem zdarma.

Pardubicko - Perníková chaloupka zve na bílý perník

Kunětická hora – Muzeum perníku a pohádek zve na tradiční Velikonoce v Perníkové chaloupce pod hradem Kunětická hora. O víkendu si návštěvníci budou moci v perníkářské dílně vytlačit perníčky do dřevěných forem. Mohou si zakoupit bílý perník, jenž je světovým unikátem a poprvé se prodával o Bílé sobotě 2009 v Perníkové chaloupce. Návštěvníci o víkendu uvidí, jak se zdobí kraslice a pletou pomlázky z vrbových proutků. Přijedou řemeslníci, kteří budou předvádět a prodávat své umění. Realitní kancelář perníkových nemovitostí nabídne atraktivní chaloupky z pardubického perníku včetně čísla popisného a výpisu z Katastru perníkových nemovitostí. Občerstvit se můžete v útulně U všech čertů a v mlsárně U Otesánka.

Pardubice – Pardubický turistický klub v neděli zahájí cyklistickou sezonu. Sraz všech zájemců je před ČEZ Arenou. Odjíždí se ve 13 hodin. Výlet po Pardubicku nebude delší než padesát kilometrů, nezbývá než si přát hezké počasí.

Pardubice – Populární dvojice Eva a Vašek vystoupí v neděli v pardubickém Společenském a výstavním centru Ideon. Dvojice patří mezi komerčně nejúspěšnější české hudební interprety. Repertoár tvoří písně, které již zlidověly, od lidovek přes pop až k trampské písni.

Rychnovsko - Příchod jara přivítají rockovou muzikou

Potštejn – V kempu Vochtánka je na sobotu připraveno Rockové vítání jara. Program, kde vystoupí například skupiny Kohout plaší smrt, Groteska, Radio Jerevan, Invaze, 4 akordy a další, začíná v 18.30 hodin.

Val – V přírodním divadle čeká všechny návštěvníky v neděli od 14 hodin 3. dolská hasičská velikonoční slavnost. V průběhu odpoledne proběhne soutěž hasičských sborů, vystoupí mažoretky a roztleskávačky taneční skupiny Tyrkys, připraveny jsou ukázka zásahu SDH Domašín, koncert kapely ZUŠ Band nebo Stará parta, pro děti bude k dispozici lanová dráha. Odpoledne se bude opékat prasátko a připraveny budou i další dobroty – třeba bramboráčky, guláš, pivo, víno, káva, čaj, grog a jiné. Akci by mohlo zhatit jenom extrémně špatné počasí.

Rychnov nad Kněžnou – Ve Společenském centru se v neděli od 14 hodin můžete těšit na taneční odpoledne. K tanci a poslechu zahraje skupina Combi.

Královéhradecko - Na Šrámkově statku ožijí tradice

Piletice – Výstavou velikonočních kraslic oslaví letošní svátky jara Šrámkův statek v Pileticích. Expozice bude otevřená od 3. do 5. dubna.

Hradec Králové – Přes 1200 tanečníků zaplní v neděli 4. dubna Kongresové centrum Aldis, které hostí regionální kolo soutěže Emco Dance Life Tour 2010. Formace budou bojovat v disciplínách hip hop, street, modern, disko, jazz a show dance a latino show.

Hradec Králové – Hned dva koncerty potěší milovníky hudby v Hradci Králové. V AC klubu v Heyrovského ulici vystoupí v pátek ve 20 hodin skupina The Slots. Ve stejnou dobu, ale o den později se v LaPutice ve Wonkově ulici představí skupiny Texas Terri Bomb, Tattoeb Bastards a Bad Lovers.

Náchodsko - Víkend v Náchodě přiblíží dávné lidové obyčeje

Náchod – Státní zámek Náchod zve o víkendu malé i velké návštěvníky na prohlídku velikonočně vyzdobených interiérů. Průvodci seznámí s historií Velikonoc a se zvyky, které se k nim vážou. Součástí prohlídky je výstava lidových krojů. Po oba dny bude na nádvoří probíhat prodej řemeslných výrobků, medoviny a svařeného vína. Otevřeno je od 10 do 15 hodin.

Nové Město nad Metují – Pan Josef Marian Bartoň-Dobenín s chotí a Správa zámku v Novém Městě nad Metují si vás dovolují pozvat na Velikonoční prohlídky zámku, které se konají o nynějším prodlouženém víkendu ve dnech 3. až 5. dubna od 10 do 16 hodin. Přijďte se naladit na první svátky jara do velikonočně vyzdobených interiérů novoměstského zámku

Jičínsko - Velikonoční trh s příchutí medu

Jičín – Nadační fond Jičín – město pohádky a město Jičín pořádají na Velký pátek 2. dubna a na Bílou sobotu 3. dubna na Žižkově náměstí tradiční České Velikonoce. Na trhu najdete keramiku, kraslice, uvidíte pletení pomlázek, slaměných ošatek, chybět nebudou medové chuťovky, koření, bylinky a vonné masti, sušené vazby, hračky i cukrovinky všeho druhu.

Nebákov – Velikonoční turnaj ve voleném mariáši se bude pořádat v sobotu 3. dubna. Hraje se na chatě Nebákov (mezi obcemi Mladějov a Libošovice je obec Roveň, kde se odbočí na Nebákov), přihlášky se přijímají od 8 do 8.45 hod. Hraje se na pět kol a nestane se, aby jeden hráč hrál u jednoho stolu dvakrát se stejným hráčem. Startovné je 150 korun a v ceně je oběd.

Zvičina – Hotel Pod Zvičinou zve na slavnostní bohoslužbu doplněnou sborovým zpěvem, která se koná v neděli 4. dubna na Boží hod velikonoční od 14.30 hodin u kapličky poblíž hotelu. Součástí slavnostního odpoledne bude i velikonoční oběd (čočková polévka, skopové, bramborové knedlíky a špenát, mazanec), který bude servírován již od 12 hodin a je třeba ho předem rezervovat. Zároveň se začne využívat pramen, jehož obnova trvala několik let

Trutnovsko - Maškarní karneval přímo na sjezdovce

Mladé Buky – Velký maškarní karneval pořádá v sobotu od 10 hodin zdejší Skiareál. Děti se mohou těšit na dovednostní soutěže na lyžích i bez nich a na slalom. Všechny masky budou jezdit zdarma. Každou masku navíc čeká malý dárek.

Dvůr Králové - V neděli přijedou do zoo dva známí a oblíbení herci, Květa Fialová a Ondřej Vetchý. V 11 hodin se stanou kmotry dvou samiček nosorožců dvourohých, které se narodily loni v prosinci. Křtiny proběhnou u výběhu nosorožců.

Dolní Kalná – Legendární kapela Turbo, heavymetalový Motorband nebo Judas Priest Revival. Takové je obsazení Rockových Velikonoc, které v sobotu od 17 hodin hostí sokolovna. Kromě veteránů hudební scény vystoupí i formace Spocená uklízečka.

Horní Brusnice – Velikonoční koncert v kostele sv. Mikuláše nabídne v neděli od 18 hodin vystoupení známého houslisty Františka Lamače a zpěvačky Jany Heryanové Ryklové. V jejich podání zazní známé skladby mistrů klasické hudby.