Svitavsko - Globus už se valí do Svitav

Svitavy – Třinácté Globe games začínají program pro veřejnost pátečním koncertem skupiny Ready Kirken v parku Jana Palacha. V sobotu se naplno rozběhne Globe festival v parku i na náměstí Míru. Ve 14 hodin vyrazí městem průvod, v jehož čele budou děti kutálet symbolickou zeměkouli. Poučné i hravé aktivity přiblíží odpoledním návštěvníkům projekt Globe, který se věnuje otázkám životního prostředí.

Polička - Výročí konce druhé světové války si připomenou pamětníci spolu se současnou generací v rodišti Bohuslava Martinů. Při vzpomínkové akci uctí Poličští památku padlých vojáků, partyzánů a dalších hrdinů položením kytic k památníku a hrobům osvoboditelů. Vzpomínková pieta začíná 8. května v 13.30 hodin na centrálním hřbitově v Poličce.

Dětřichov – Pietní akt v místě bývalého koncentračního tábora v Dětřichově na Moravskotřebovsku doplní běžecký závod. Sportovci vyběhnou na trať Detřichovského memoriálu o délce 8,1 kilometru v sobotu v 10 hodin. Prezentovat se ale musí v Moravské Třebové na náměstí po osmé hodině. Odtud sportovce odveze autobus k památníku. Než běžci odstartují, uctí v 9.30 hodin památku obětí hrůz druhé světové války.

Orlickoústecko - Turisté vyšlápnou na pochod Přes tři hrady

Sopotnice, Žampach, Potštejn – V sobotu se koná 38. ročník populárního turistického pochodu Přes tři hrady a 26. ročník Přes tři hrady na kole. Start a cíl tras pro pěší, jež je zavedou na zříceniny hradů Potštejn, Litice, Žampach a Lanšperk, a cyklotras bude v Sopotnici na hřišti od 7 hodin. Pěší si mohou zvolit trasy v délce 15, 30 a 50 kilometrů, cyklisté v délce 30, 50, 100 a 150 kilometrů. Dalšími startovními místy budou areál zámku v Žampachu, odkud povede například trasa vhodná pro rodiny s dětmi, a centrum Potštejna, kde je připravena bezbariérová trasa.

Lanškroun – Střední zemědělská škola v Lanškrouně pořádá v sobotu 11. ročník Dne zemědělské školy. Jeho součástí budou v rámci oslav 65. výročí školy nejen tradiční jezdecké závody O Hliněný pohár, ale také první ročník Festivalu řemesel. Akce začíná v 9 hodin.

Dlouhá Třebová – Martin Lamplot, kronikář obce Dlouhá Třebová, zve v pátek od 18 hodin do zasedací místnosti obecního úřadu na zajímavou přednášku Po stopách smrti. Posluchačům poodhalí tajemství 26 obětí transportu smrti s vězni z koncentračního tábora Osvětim, který obcí projel 26. ledna 1945. „Díky výzkumné činnosti se podařilo poodkrýt tajemství obětí, které nalezly věčný klid na zdejším hřbitově,“ říká kronikář.

Chrudimsko - Rybáři letos poprvé nahodí pruty

Luže - Osmého května od 4 hodin ráno se konají letošní první Rybářské závody na Voletickém rybníku. Voletický rybník je kvalitně zarybněn! Pro účastníky je připraveno mnoho hodnotných cen i bohaté občerstvení. Krmení je povoleno 5 minut před zahájením závodu. Soutěžními rybami jsou: kapr, amur, lín, úhoř, candát, štika, sumec. Ostatní ryby se nehodnotí.

Nasavrky - TJ Sokol Nasavrky pořádá 8. května od 10 hodin už 35. ročník přespolního běhu dětí a mládeže. Děti jsou rozdělené do 7 kategorií podle věku, běží tratě od 45 m do 1750 metrů. Prezence závodníků je od 8 do 9.30 hodin.

Třemošnice – Divadelní ochotnický soubor Třemošnice sehraje pohádku pro malé, ale i větší diváky ve dnech 7. a 8. května vždy v 9 hodin v Kulturním domě Třemošnice.

Heřmanův Městec – Dětský pěvecký sbor Písnička ZŠ Heřmanův Městec se svými hosty zve všechny maminky, babičky i ostatní na pásmo básniček a písniček ke Dni matek dne 9. května v 16.30 hodin v synagoze.

Rychnovsko - Dobruška ožije studentským majálesem

Dobruška – V sobotu se můžete těšit na tradiční studentský majáles, který bude zahájen ve 13 hodin pochodem od kovárny v Kostelní ulici, dále povede přes Laichterovu ulici, náměstí F. L. Věka až do Archlebových sadů, kde bude program od 14 hodin pokračovat koncerty, workshopy, výstavou apod. Z kapel zahrají Jo!SKA, Defenestrace, Jarda Čížek a další. Vstupné je dobrovolné, občerstvení zajištěno.

Opočno – Již čtvrtý ročník rybářských závodů Zámecký pohár vás čeká na rybníkách v malebném prostředí Zámeckého parku v Opočně. Závody se konají v sobotu i v neděli od ranních hodin. Na místě je připraveno vynikající občerstvení, soutěžící se postarají o zajímavou podívanou. Revír je bohatě zarybněn, možný je úlovek sumce - albína, zlatého kapra, kaprů i více než pětikilových a mnoha dalších

Dobruška – Všichni jste srdečně zváni na koncert Pavla Fajta - Drum trek Santini. Koncert se koná v pátek od 19 hodin v Husově sboru v Dobrušce. Hudba brněnského bubeníka Pavla Fajta patří do skupiny alternativních žánrů. Během své úspěšné kariéry se stále pohybuje na pomezí world music, art - rocku, folk - rocku a experimentální elektrofonické hudby. Vstupné je 80 korun.

Pardubicko - Bubny rozezvučí pardubickou ČEZ Arenu

Pardubice – V sobotu od 18 hodin se v ČEZ Areně koná 6. ročník festivalu Bum Bum Pardubice Bum. Akce by se mělo zúčastnit rekordních 85 bubeníků, kteří budou zkoušet tři až čtyři skladby, které poté společně zahrají na večerním koncertě. Pořadatelé pozvali bubenický orchestr Jumping Drums, který letos slaví desáté výročí. Při jejich produkci by se na pódiu mělo objevit najednou 100 bubnů, což je rovněž česká rarita.

Pardubice - Italským dnem odstartuje v sobotu v Pardubicích dostihová sezona. Začátek sobotního mítinku je ve 13 hodin a celkem by se koně měli postavit na start devíti závodů. Top dostihem by pak měla být Cena dostihového klubu – Velká cena Itálie na 4500 metrů. V tomto závodě se zároveň poběží o největší částku – sto dvacet tisíc korun.

Královehradecko - Skateboardová špička se utká v Hradci

Smiřice – Tenkrát v pětačtyřicátém se jmenuje vojensko-historická akce v zámeckém parku ve Smiřicích k 65. výročí ukončení druhé světové války. Součástí programu, který začne 8. května ve 14 hodin, bude příjezd historických vozidel, prohlídka vojenské techniky a ukázka bitvy německých a sovětských vojáků. Akci zakončí pietní akt u Památníku osvobození.

Hradec Králové – První závod 14. ročníku DVS Českého skateboardového poháru se pojede o nadcházejícím víkendu ve skateparku v Šimkových sadech v Hradci Králové. Kompletní skateboardová špička bude bojovat o celkové prize money 30 tisíc korun v disciplínách streetstyle, bowl a best trick. Závody začínají kvalifikací v sobotu v pravé poledne.

Nepolisy – Tradici vyvádění děvčat si v sobotu opět připomenou mladí lidé v Nepolisech na Hradecku. Letošní novinkou bude jarmark lidových řemesel za budovou základní školy, na kterém by se měly představit přibližně dvě desítky tvůrců. Součástí bude také výstava dobových fotografií s tematikou Staročeských májů v obci Nepolisy. Veselice začne v 11 hodin průvodem obcí.

Trutnovsko - Bikeři předvedou akční show

Trutnov – Zimní stadion bude o víkendu patřit příznivcům kol, konkrétně BMX a MTB. Na jednom z největší bike parků v republice se koná již 6. ročník akce Bike Hall Contest. Seznam jezdců kategorie BMX Elite obsahuje již čtyři desítky jmen z deseti zemí (Velká Británie, USA, Německo, Rakousko, Rusko…). Na překážkách se představí ještě jezdci kategorií BMX Hobby a MTB. Již dnes probíhají po celý den tréninky, pátek je vyhrazen kvalifikacím a sobota finálovým kláním. Doprovodný hudební program začne dnes večer Open Party v baru U Truta, v pátek a v sobotu se již bude hrát na stadionu. Představí se třeba kapely X–Core, Queens of Everything, Status Praesents či Illectronic Rock.
Dračí slavnosti ovládnou centrum

Trutnov - Vyvrcholením letošní čtyřdenní akce Už ho nesou bude sobotní den. Diváci během dne uvidí na pódiu Krakonošova náměstí pásmo kulturních vystoupení. V takzvané slaměné aréně proběhnou lidové hry a soutěže, otevřena bude také divadelní scéna u muzea. Děti se mohou těšit na turecký kolotoč, střelnice, čeká je výtvarná dílna nebo hra Trutnovská strašidla pod zámkem v režii skautů.

V rámci této hry dojde k ojedinělému otevření staré věznice. „Kolem šestnácté hodiny se za pomoci provazů účastníci propojí v živý řetěz a obkrouží vystavěné město. Provedou tak rozměření obvodu Trutnova podle pokynů Albrechta z Trautenbergu. Dračí slavnosti večerním průvodem občanů se saní. Procesí zastaví před hotelem Krakonoš, kde se odehraje vizuální performance tanečnic. Po příchodu průvodu na Krakonošovo náměstí bude drak vyzdvižen na věž Staré radnice,“ uvedl organizátor Otto Štemberka.

Velké Svatoňovice - Turistické putování Babička, Pochod krajem B. Němcové, startuje v sobotu od 6 do 10.30 hodin na fotbalovém hřišti. Pro pěší jsou připraveny trasy 5, 25 a 50 kilometrů, pro cykloturisty 30, 50 a 70. Nebude chybět ani dětská varianta, koňské taxi, opékání buřtů či možnost zvážit se před pochodem i na jeho konci.

Úpice – Tenkrát v pětačtyřicátém má název vzpomínková akce příznivců vojenské historie, která se uskuteční v pátek od 18.30 hodin na náměstí. Bojové ukázky tu předvede téměř 80 vojáků v uniformách Rudé armády i německého Wehrmachtu. V sobotu se kolona vozidel vydá směr Hradec.

Jíčínsko - Trabi sezona začíná

Jinolice – Od 7. do 9. května proběhne v Jinolicích V. setkání majitelů a příznivců značky Trabant a všech vozů koncernu IFA a Auto Union spojené s otevíráním Trabi sezony a 44. celostátním jarním setkáním trabantistů s valnou hromadou A.I.C.E. Bohatý program je připraven pro účastníky i diváky. V pátek v 16.45 se jede spanilá jízda a od 17.30 do 18.30 je výstava vozů na Valdštejnově náměstí. V sobotu čeká účastníky orientační jízda a jízda zručnosti, od 13 hodin Zlatá spanilá jízda Českým rájem.

Jičín – Regionální muzeum a galerie v Jičíně zve na tradiční vítání ptačího zpěvu. Pod vedením Zdeňka Mrkáčka vás tentokrát seznámíme s ptačími obyvateli lesoparku Čeřovka. Sraz v sobotu 8. května v 6.00 hodin u pomníku J. B. Foerstra na Čeřovce. Pro zájemce budou na místě k zapůjčení dalekohledy.

Hořice – Městské informační centrum ve spolupráci s nadačním fondem Pepina a o.s. Duha pořádají v sobotu již 10. ročník Hořického jarmarku, který se po celý den bude konat na náměstí Jiřího z Poděbrad. Spolu s poutí na blízkém vrchu Gothard má za cíl přilákat co nejvíc návštěvníků a zároveň upozornit na potřebu a podporu hospicové péče, která se zvolna rozvíjí v Hospicovém centru zřízeném při městské nemocnici, na niž bude během akce pořádána dobročinná sbírka. Zároveň se téhož dne koná Den otevřených dveří v Hospicovém centru .

Náchodsko - Oslavy svobody: bitva, historické vozy, hudba…

Velichovky – U příležitosti oslav Dne osvobození se tuto sobotu v areálu lázní Velichovky uskuteční 15. ročník srazu vojenských, amerických a historických vozidel a vzpomínkové jízdy, nazvaný Mise Velichovky 2010. Pro všechny návštěvníky je připraven bohatý program, který zahájí v 10.30 hodin skupina Taxmeni. Během dopoledne vystoupí mažoretky ze souboru Carmen. Přibližně ve 14 hodin se předpokládá příjezd kolony historických vozidel, kterou pořádá Vehicle Club WW II Praha ve spolupráci s akciovou společností Lázně Velichovky. Následovat bude demonstrace vojenské bitvy před Masarykovým domem. Odpoledne zpříjemní pestrý výběr kapel a zpěváků, mimo jiné Děda Mládek Illegal Band, Xindl - X, David Koller, Airfare a další. Na závěr je připravena módní taneční show.

Jaroměř – Tenkrát v pětačtyřicátém - oslavy k výročí konce druhé světové války – se konají v sobotu od 10.45 v areálu před Městským divadlem v Jaroměři. Akci zahájí vzpomínkový pietní akt, v kulturním programu vystoupí žáci ZŠ Boženy Němcové, poté mohou návštěvníci očekávat příjezd kolony historických vozidel. Dále si všichni mohou prohlédnout vojáky německého wehrmachtu či jednotek SS a také vojáky Rudé armády, jejich výstroj a výzbroj společně s technikou, která se v době války používala na obou stranách. Ukázka techniky, výstroje a výzbroje bude doplněna odborným výkladem. Po skončení akce, přibližně ve 13.00 hodin, vyrazí kolona přes Josefov do Smiřic.

Ratibořice - V zámeckých interiérech je o víkendu možné zhlédnout slavnostní květinovou výzdobu z různých historických období, doplněnou ukázkami sladkých dezertů a výrobků z čokolády v dobovém aranžmá nazvanou Květiny a sladké pokušení aneb Čemu dáma neodolá. Ve vstupní hale zámku můžete ochutnat pravý vídeňský štrúdl a kávu. Otevřeno v pátek od 10 do 20 hodin, v sobotu a v neděli od 10 do 16 hodin. Akce je součástí obvyklé prohlídky.

Náchod - Mistrovství České republiky v akrobatickém rock–and–rollu o Pohár města Náchoda se uskuteční v sobotu v Městském divadle Dr. J. Čížka v Náchodě. Nenechte si ujít lákavou podívanou na rokenrolovou špičku