Svitavsko - Smetanovu Litomyšl zahájí prezident

Litomyšl – V pátek začíná mezinárodní festival Smetanova Litomyšl a Smetanova výtvarná Litomyšl. Zahájí ho prezident Václav Klaus. Výtvarná část festivalu odstartuje v pátek v 17 hodin vernisáží výstavy Ivy Mrázkové, lucemburské výtvarnice českého původu. Pilotní expozicí je ovšem Theodor Pištěk v zámeckém pivovaru. V 18.30 hodin bude v zámeckém pivovaru oficiálně zahájen 6. ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle. Účast přislíbili ministr kultury Václav Riedlbauch, Meda Mládková a další osobnosti. Arcibiskup Dominik Duka otevře v neděli v 15 hodin zbrusu novou galerii v Osíku u Litomyšle. White Gallery postavil Martin Janda, syn známých umělců Ludmily a Františka Jandových.

Moravská Třebová - Dům dětí a mládeže pořádá v sobotu od 17 hodin 3. ročník festivalu žonglování a ohně Fortitudo. Akce se uskuteční v Sušicích na hřišti. Na programu jsou taneční a žonglérská vystoupení. K tanci a poslechu budou hrát kapely Los Hongos a Propaganja. V případě deštivého počasí se akce koná v kulturním domě v Boršově.

Mladějov na Moravě – Jak rozhýbat minulost? V Průmyslovém muzeu Mladějov na to mají svůj recept. V sobotu opustí staré a ještě starší důlní, zemědělské a další stroje svá místa v depozitářích. Předvedou se návštěvníkům muzea v plném provozu v rámci akce Historie v pohybu. Rozeběhne se tak motor například stařičkého traktoru Svoboda a předvedou se mašiny z lokomotivního arzenálu úzkokolejky, včetně těch z běžně nepřístupných depozitářů. Navíc zde bude prezentovat svůj motocykový a automobilový fond Veteran Vehicle Club Konice. A samozřejmě nebudou chybět ani vyjížďky parního vlaku po Hřebečovském hřbetu. Provoz na průmyslové dráze je pro tento den posílen a osobní výletní vlaky odjedou z Mladějova v 9, 11.05, 12.55, 14.45, 16.46 a 20.15 hodin. Muzejníci vypraví také nákladní vlak složený z původních vozů, a to v deset hodin. Během Historie v pohybu platí pro vstup do areálu i pro jízdy vlakem standardní ceník

Svojanov – V pátek a v sobotu pořádají na gotickém hrade Svojanov noční oživené prohlídky. „Jedná se o zcela netradiční prohlídky hradu, v rámci kterých si návštěvníci můžou prohlédnout hradní prostory v tajuplné pozdně večerní atmosféře. Prohlídky jsou doprovázeny nejen výkladem průvodce, ale také hranými scénami. Ty představují noční život hradu a jeho bývalých obyvatelů,“ zve na hrad kastelán Miloš Dempír. Prohlídky začínají po oba dny ve 20.30 a 22 hodin. Pro velký zájem doporučuje správa hradu předchozí rezervaci na telefonním čísle 461 744 124 nebo na e-mailové adrese info@svojanov.cz.

Orlickoústecko - Návrat do pravěku s ochutnávkou

Dolní Dobrouč – Odbor Klubu českých turistů Dolní Dobrouč zve na 1. ročník dálkového pochodu „Přes kopce a dolíky“, který se koná 12. června. Start je od 8 do 10 hodin v Dolní Dobrouči na fotbalovém hřišti, kde je i cíl. Připraveny jsou pěší trasy 5, 15 a 30 km a cyklotrasy v délce 30 a 50 km. Na startu obdrží každý účastník pochodu popis tras. V sobotu se kromě pochodu konají „Dobroučské hudební slavnosti“. Začínají ve 14 hodin na hřišti na Šejvě. Vystoupí skupiny Pure Benga s Davidem Krausem, Mother´s Angels, Karolína a další. Moderovat bude Petr „Čmeláček“ Dostál.

Česká Třebová – „Třetí setkání se studánkami, prameny a s pravěkem u České Třebové“ to je název akce pořádané ZO ČSOP Podorlicko v České Třebové 12. června. Sraz účastníků je v 10 hodin u firmy LDM v Litomyšlské ulici, odkud se vydáte s průvodcem do pravěké osady Křivolík, kde bude připraven zajímavý program a občerstvení v podobě dobových specialit a ochutnávky piva.

Chrudimsko - Nezapomeňte si doma malířské štětce

Chrudim – Jedinečnou příležitost dozvědět se víc o krajinomalbě pod vedením malíře Jaroslava Valečky a rozvinout své malířské schopnosti mají zájemci na workshopu v sobotu 12. června ve Výstavní síni Divadla Karla Pippicha a na rozhledně Bára.

Chrudim - Pěším výletem oslaví v sobotu v Chrudimi Klub českých turistů své stoleté trvání. Jsou připraveny čtyři trasy – 8, 12, 16 a 19 km. Zúčastnit se mohou rodiny s dětmi, jejich mazlíčci i otrlí turisté. Prezence a start budou ve vestibulu staré radnice na Resselově náměstí od 8.30 do 10 hodin.

Chrudim - Od středy 9. června probíhá na Resselově náměstí výstava kaktusů a sukulentů. Potrvá do neděle 13. června. Exotickou krásu můžete obdivovat vždy od 9 do 18 hodin, v neděli jen do 14 hodin.

Slatiňany - Koncert Chrudimské komorní filharmonie se uskuteční v pátek od 18 hodin na nádvoří Slatiňanského zámku.

Pardubicko - Na Tank Power Show budou bojovat o Labe

Pardubice – Ve Východočeském divadle v Pardubicích se v pátek 11. června od 19 hodin uskuteční recitál známé šansoniérky Hany Hegerové. Doprovázet ji bude skupina Petra Maláska.

Pardubice – Na pardubickém dostihovém závodišti se v sobotu koná Polský den, který bude zároveň druhou kvalifikací na Velkou pardubickou České pojišťovny. Dostihy začínají v 15 hodin.

Přelouč – Tank v akci na polygonu, projížďky v obrněném transportéru nebo ukázky válečných operací nabídne návštěvníkům Army Park v Přelouči. Čtvrtý ročník Tank Power Show zve zájemce o vojenskou techniku v sobotu 12. června od 10 hodin. Letos návštěvníky čeká podívaná na rekonstrukci skutečné bitvy Labe 1945. Na bojišti se sejde 70 vojáků. V areálu si lidé budou moci prohlédnout novější vojenskou techniku, kterou používala Armáda ČR, ale i historické stroje z druhé světové války.

Královéhradecko - Turisté se vydají do Svíbu za myslivcem

Čistěves –Čistěveské putování za myslivcem, tak se jmenuje již tradiční pochod okolím obce, který se uskuteční v sobotu od 9 hodin. Pochod odstartuje z návsi a turisté se vydají směrem k lesu Svíb, kde se odehrály některé z bojů bitvy v roce 1866. Po celé trase je budou doprovázet vojáci v dobových uniformách. Členové Gardy Města Hradce Králové předvedou ukázku bitevní akce.

Všestary – Oslavy, kterými žije celá obec, se uskuteční ve Všestarech už tento pátek a sobotu. Lidé si připomenou 650 let od první písemné zmínky o obci. V pátek slávu zahájí v 16.45 hodin položením věnců na památku padlých vojáku při bitvě v roce 1866. Od 17 hodin se v kostele Nejsvětější Trojice uskuteční bohoslužba spojená s žehnáním obecního a hasičského praporu. Večer zakončí koncert orchestru Juventus Gradecensis. V sobotu se dění přesune před obecní úřad, kde vystoupí dechová hudba z Úpice, děti ze zdejší základní a mateřské školy, hasiči, šermíři i skupina Nadoraz. Návštěvníci se budou moci svézt vláčkem či kočárem.

Rychnovsko - Zámecké panstvo pozve hosty do parku

Potštejn – Na Slavnosti zámku, které začnou ve 14 hodin historickým průvodem obcí Potštejn s „alegorickými vozy“, na nichž se představí vlastníci zámku od roku 1749 až do současnosti, se můžete těšit v sobotu. Následovat bude oficiální otevření zámeckého parku a bohatý program – koncert vážné hudby v barokních kostýmech, dobové tance, vystoupí také historičtí bubeníci, zhlédnete módní přehlídku 60. let a mnoho dalšího. Ve 22 hodin se budou vypouštět lampiony a zámecký park bude slavnostně osvětlen.

Kostelec nad Orlicí – V sobotu od 9 hodin se v Seykorově parku bude konat bubenický a taneční workshop, malování na trička a barely, sportovní aktivity - slackline, poye, frisbee, daibolo, kroket, pétangue, flowerstick nebo lukostřelba. Návštěvníci se mohou těšit na čajovnu pod taktovkou Mr. Black man. V případě nepříznivého počasí se akce přesune do Sdruženého klubu Rabštejn.

Náchodsko - Extrémní metalová muzika rozezvučí Brodský

Červený Kostelec – V autokempu Brodský se v pátek a v sobotu uskuteční 2. ročník Czech Death Fest 2010. Festival je zaměřený na nejtvrdší odnože metalové hudby (grind, death, black metal a metal core). Na velkém pódiu po oba dny postupně vystoupí 30 kapel. Hlavní hvězdou festivalu bude legendární švédská death kapela Grave. Ostatní kapely budou převážně z českých a moravských luhů a hájů. Mezi nejočekávanější české interprety bude patřit brněnská dark epic kapela Root.

Nové Město nad Metují – Tuto sobotu v 17.30 hodin bude zahájen již 32. ročník festivalu české filmové a televizní komedie Novoměstský hrnec smíchu za účasti prezidenta festivalu Pavla Zedníčka, herečky Jiřiny Bohdalové, členů poroty a dalších hostů a přátel festivalu. Součástí přehlídky je i bohatý doprovodný program. V sobotu je to například Zábavné odpoledne, které začíná v 15 hodin na terase kina.

Trutnovsko - Šermíři v Hajnici opět zavelí ke zteči

Hajnice – Skupina historického šermu Truvéři připravuje na víkend již tradiční ukázku bitvy v dobových kostýmech. Akce se zúčastní milovníci historie z celé republiky. Připraven je bohatý doprovodný program, který začíná již ve 14 hodin. Vystoupí loutkové divadlo Spojáček z Liberce, šermířské skupiny, hudební skupina Ergo, nebudou tu chybět ukázky starých řemesel. Stánky nabídnou klasické staročeské občerstvení. Vlastní bitva začne v 16.30 hodin. Večer, přibližně kolem půl desáté, se uskuteční velká ohňová šou. Akce je již tradičně částečně beneficí. Peníze jsou určeny pro ústav sociální péče Barevné domky.

Levínská Olešnice
– Sjezd rodáků a přátel obce začíná již zítra v 17 hodin slavnostním otevřením Obecního muzea v budově mateřské školy a následným posezením u táboráku. Sobotní program otevře v 10 hodin slavnostní veřejná schůze v kulturním domě. Na odpoledne je připraven průvod obcí, vystoupení dechové hudby Táboranka, mažoretek z Nové Paky i ukázka výcviku psů. Zábavný pořad pro děti Vosa jede je připraven na 19. hodinu a den ukončí taneční zábava se skupinou Kontakt. Nedělní mše v kostele Všech Svatých začne v 10.15 hodin.

Úpice
– Za Babičkou Boženy Němcové je název druhé muzejní noci, která se koná zítra. Sraz je v 18 hodin u muzea a cestou přes Dlouhé záhony bude účastníky setkání provázet pan Prošek. Nebudou chybět ani Barunka, Viktorka a komtesa Hortensie.

Jičínsko - Kaskadérská show jen pro odvážné

Jičín – Na parkovišti Tamlovka se uskuteční 12. a 13. června monster show kaskadérů s auty, po oba dny od 17 hodin. Uvidíte smyky, jízdu po dvou kolech, ohnivé bariéry i demolice aut. Více informací najdete na www.autoemil.cz.

Jičín – Pátý ročník tradičně velkolepého studentského festivalu Majáles se koná tuto sobotu ve Valdštejnské lodžii. Na hudebním minifestivalu zahraje deset kapel s jičínskými kořeny. Festival začíná ve 13.30 hodin.

Hořice – Od čtvrtka do soboty dostojí město kamenné krásy své přezdívce. Do Hořic se sjedou kamenosochaři a kameníci z celé republiky i zahraničí na již 7. ročník mezinárodní výstavy kamene, kamenických výrobků, strojů, nářadí i technologií – Kámen Hořice.