Svitavsko - Svojanov se vrátí o sto let nazpátek

Svojanov – Na gotickém hradě se konají o víkendu oslavy výročí 100 let od zakoupení památky městem Polička. Na hradě bude císařsko–královská armáda, chystá se módní přehlídka z počátku 20. století. Návštěvníci si budou moci poslechnout hudbu z této doby a zhlédnout stylové loutkové divadlo. Mezi jednotlivými představeními vystoupí významné osobnosti, spojené se současností Svojanova. Hradní restaurace připraví pokrmy, které jedli naši předkové před 100 lety. Program začíná po oba dny v 10 hodin.

Dolní Újezd – Ve vesnici u Litomyšle se uskuteční v sobotu oslavy 100 let od založení místní základní školy a současně si lidé připomenou 330 let od selského povstání na Litomyšlsku. Slavnost začíná ve 14 hodin průvodem, ve kterém nebudou chybět koně, muzika, zemědělská technika a krojovaná mládež.

Hlavní program: Alegorický průvod a přehlídka nejstarší a nejnovější zemědělské techniky, pietní akt k výročí oslav (projev a recitace žáků ZŠ), vystoupení žáků ZŠ – Dětské taneční hry se zpěvem, představení šermířů Dobové selské povstání, vystoupení dechové hudby Řetůvanka, soutěž cesta za poznáním, ukázka střelby z napoleonského děla

Doprovodný program: Základní škola - Den otevřené školy
Prohlídka školy, výstava dobových fotografií a školních pomůcek, filmová projekce divadelní hry Selská rebélie, Selské povstání – obřadní tanec na Žalmana – vystoupení žáků ZŠ, přednáška na téma povstání
Regionální muzeum vesnice: Projížďky v kočáře taženém koňmi, otevřená expozice historie a tradic

Orlickoústecko - Všechno, co létá, uvidíte v Jehnědí

Jehnědí – Letiště leteckého klubu v Jehnědí v sobotu od 13 hodin pořádá „Slet UL a všeho, co létá“. Na prostranství před klubovnou je připraven bohatý program, při kterém souběžně můžete sledovat ukázky ve vzduchu.

Ústí nad Orlicí – V neděli v 17 hodin bude slavnostně otevřena výstava Propleteno – Poezie v prostoru. Výstava se uskuteční v Malé scéně v Ústí nad Orlicí. Košíky, copánky, nohy, slova, svetry, Laurel a Hardy, rukavice, šály…To vše se plete, ale na výstavě to neuvidíte. Zde se propletla slova s prostorem a vznikla instalace nejen o poezii.

Česká Třebová – Odpoledne s dechovkou, tak se jmenuje akce, kterou pořádají hasiči na Lhotce v areálu hasičárny a stacionáře v České Třebové v neděli od 14 hodin. K poslechu a tanci hraje ZIPS. Občerstvení je zajištěno a pro děti je připravena jízda na oslu, projížďka na koni nebo v kočáře.

Lanškroun – Městské muzeum zve na dvě výstavy, jejichž vernisáž proběhne 4. září od 15 hodin. Na výstavu fotografií s názvem Sudety uvnitř vás zve Fotoklub Lanškroun. Druhá expozice s názvem „NE“ postižení mezi námi je výstavou fotografií a prací žáků ZŠ speciální Lanškroun a polských speciálních škol Dzierzoniów a Pilawa Górna. Dále se v muzeu otevírá rozšířená expozice Pamětní síně Jindřicha Pravečka, která je obohacena o dokumenty o jeho otci, významné hudební osobnosti. Vernisáž proběhne v sobotu od 15 hodin. Společně s otevřením bude autogramiáda Heleny Ženíškové a Jaroslava Ženíška, autorů knihy Láska k vlasti.

Pardubicko - Nejkrásnější koně se představí na závodišti

Pardubice – Na dostihovém závodišti se od pátku do neděle bude konat již 12. mezinárodní výstava Koně v akci. Její program bude zaměřen na tradiční české chovy a plemena a na nejvýznamnější tradice spojené s koňmi. V sobotu bude slavnostně vyhlášen vítěz 1. ročníku ankety o Nejkrásnějšího koně ČR 2010. Nedělním vrcholem bude žehnání koním a jejich chovatelům.

Živanice – Hned po prázdninách se mohou rockoví nadšenci těšit na skupinu Keks. Koncert rockerů začíná v sobotu od 21 hodin v kulturním areálu v Živanicích.

Pardubice – V sobotu od 10 do 15 hodin se poblíž Domu kultury Dukla (u restaurace Pod Košem) koná 2. ročník akce Skauti si také umí hrát aneb Pojďte s námi do pohádky. Setkání je jak pro děti, tak pro rodiče, jež se chtějí dozvědět něco o skautské činnosti.

Chrudimsko - Pojďte s námi na noční toulky za netopýry

Chrudim - V pátek se koná tradiční akce k Evropskému dnu netopýrů. Sraz je ve 20.30 hodin u kostela sv. Kateřiny, odkud se účastníci vypraví podél Chrudimky. Netopýří noc povede zoolog Východočeského muzea v Pardubicích Vladimír Lemberk spolu s Hansem Hartweltem z nizozemského Ede. Budou pozorovat netopýry létající nad hladinou Chrudimky a určovat je pomocí detektoru.

Nasavrky – O víkendu se do obce po roce vrátí pouť. Přijďte se zatočit, pohoupat, koupit si srdce z perníku. Nasavrcká pouť patří k těm, které si lidé zpravidla nenechají ujít. Dává hojnost zábavy dospělým a hlavně dětem díky bohaté nabídce stánků a atrakcí.

Královehradecko - Královské město opět přivítá Elišku Rejčku i s její družinou

Hradec Králové – Na několika místech krajského města se v pátek a v sobotu uskuteční Slavnosti královny Elišky. Na páteční podvečer je připraven staročeský jarmark, večer se zájemci mohou těšit na průvod a ohňovou show. Velké náměstí se v sobotu promění ve středověké tržiště s ukázkami řemesel, divadlem i ukázkami práva útrpného. Vrcholem dění na Velkém náměstí bude odpolední příjezd královny Elišky a večerní ohňové divadlo zakončené ohňostrojem.

Hradec Králové
- Největší přehlídka vojenské letecké techniky u nás, Czech International Air Fest (CIAF) se na hradeckém letišti uskuteční 4. a 5. září. Účast potvrdila letectva ze čtrnácti zemí, přičemž na letištní ploše a ve vzduchu by se mělo objevit 90 letadel i vrtulníků. Areál letiště se po oba dny návštěvníkům otevře v 8 hodin, letový program potrvá od 11 do 17 hodin.

Rychnovsko - Kačenka opět předá vládu Rampušákovi

Dobruška – Na již III. ročník Toulek po dobrušských památkách se můžete těšit v neděli od 9 hodin. Mezi objekty, které navštívíte, jsou kovárna v Kostelní ulici, pastorační centrum, pivovar (výstava o historii pivovarnictví, prohlídka provozu, kulturní program s příjemným občerstvením), židovský hřbitov. Čeká vás i soutěž ve znalostech regionální historie s hodnotnými cenami.

Deštné v Orlických horách, Jedlová – Kačenčino loučení s létem je připraveno na sobotu od 13 hodin u penzionu Kristýna. Na programu je Pohádkový les pro děti, předání vlády Rampušákovi, hry, soutěže, malování na ruce a obličej, tvarování balonků, klaun, jízda na koních, pohádka Jak byla čertům v pekle zima, grilování a mnoho dalšího.

Solnice - Unesco club Solnice a Občanské sdružení Brouček pořádají v sobotu od 9 hodin Solnické loučení s létem. U společenského domu se můžete těšit na koloběžkiádu, modely aut, dětské motorky, soutěže, tlučení kohouta, chůzi na chůdách i loutkové divadlo.

Náchodsko - Zámek zve děti z pohádky do pohádky

Nové Město nad Metují – Zámek Nové Město nad Metují zve v sobotu na akci Z pohádky do pohádky. Od 9.30 hodin na děti čeká vystoupení kouzelníků, čarodějnic, trpaslíků či žonglérů. V zámku je připravena pohádková prohlídka s názvem Arabela. Bujaré veselí bude doprovázeno tradičními trhy uměleckých řemesel.

Teplice nad Metují – Šestá regionální zahrádkářská výstava se koná od 3. do 5. září v základní škole a přilehlém parku v Teplicích nad Metují. Návštěvníci se mohou těšit na expozice zahrádkářských organizací z Náchodska, specializovaných organizací citrusářů, kaktusářů, bonsajistů či pěstitelů květin. Neméně zajímavé budou expozice řezbářů či výstava historických vozidel. Zhlédnete ukázky historických řemesel a při práci uvidíte i řezbáře ovoce a zeleniny, jehož výrobky lze koupit.

Trutnovsko - Kdo se nejvíc podobá svému voříškovi?

Dvůr Králové - V sobotu od 9 hodin se koná v Novém světě u psího útulku soutěž Podzvičinský Voříšek. Psy bude hodnotit komise, v níž zasednou i herci Robert Jaškow a Martin Stránský. Hodnotit se bude nejen poslušnost, vzhled, ale i originalita v disciplíně Podobnost pána a psa.

Úpice – Šestičlenné hasičské družstvo z partnerské obce Oberbipp předvede své umění v sobotu při soutěži v požárním útoku ve 14 hodin na stadionu Sparta. Účast hasičů ze švýcarského kantonu Bern je dalším pokračováním mezinárodní spolupráce mezi Úpicí a Oberbippem. Přátelé z Oberbippu budou rovněž svědky ukázek ošetřování zraněných a zásahu hasičů při dopravní nehodě, které proběhnou v sobotu od 9 hodin na úpické třídě Bratří Čapků.

Mostek - Oslava výročí první písemné zmínky o obci nabídne v sobotu bohatý kulturní program. Od 10 hodin se diváci mohou těšit na moderátory Richarda Genzera, Michala Suchánka a Marcelu Robkovou. V hudebním programu vystoupí Podzvičinka, Teplá buchta, Sopen, High Fever, H - kvintet a večer zakončí ohňostroj. Připraveno je i loutkové divadlo, šermíři a mažoretky.

Jičínsko - Těšte se na výcvik psů, historické zbraně i policejní vrtulník

Vokšice u Jičína – Na letišti ve Vokšicích se chystá na sobotu od 14 hodin dětské odpoledne. Děti čekají soutěže se spoustou sladkých odměn, připraveno bude i nafukovací skákadlo. Návštěvníci uvidí ukázku leteckého souboje modelů z první světové války, historické zbraně a uniformy, výcvik policejních psů, ukázky bojového umění, zásah Policie ČR, policejní vrtulník zblízka a další. Pro zájemce budou připraveny lety kluzákem nad Jičínem.

Hořice – Církev československá husitská, město Hořice a hořické muzeum zvou na tradiční oslavu Evropského dne židovské kultury. V sobotu začíná v synagoze od 14 hodin ekumenická bohoslužba a od 15.30 hodin koncert klezmerové skupiny Simcha. V neděli začne v synagoze v Jičíně od 17 hodin komponovaný pořad Hany Frejkové a Michala Hromka „Mame lošn, to je jidiš“, což lze přeložit jako „Mateřština, to je jidiš“. Během večera zazní jidiš v tradičních písních.

Konecchlumí – Sedmý sraz doma vyrobených malotraktorů se uskuteční v sobotu. Sraz je v 10 hodin ve sportovním areálu v Konecchlumí. Soutěžit se bude mimo jiné v zapřažení a tažení břemene po vymezené trase do cíle na čas a v couvání s přívěsem do ohraničeného prostoru. Po soutěžích účastníci setkání odstaví své malotraktory a jsou srdečně zváni k posezení „u místního koupaliště“, kde bude pokračovat soutěž pro děti a další kulturní program při dostatku jídla i pití. K poslechu a tanci bude od 19 hodin hrát hudba