Svitavsko - Víkend ve znamení Tří králů

Polička – Koledníci s kasičkami vyrazí do ulic města již dnes. Už pátým rokem povedou v devět hodin dopoledne tříkrálový průvod městem králové na koních a zastaví se poklonit Jezulátku v živém betlému. Ten na nádvoří domu s pečovatelskou službou připravují tradičně senioři. „V Poličce dům od domu obejde třicet osm koledujících skupinek dětí z poličské farnosti, obou základních škol a gymnázia. V okolních dvaceti šesti vesnicích bude pod záštitou Oblastní charity Polička koledovat až do 14. ledna zhruba sto dva skupinek. Šedesát pět procent výtěžku sbírky připadne poličské charitě,“ sdělila Štěpánka Dvořáková, koordinátorka Tříkrálové sbírky na Poličsku. Peníze v Poličce využijí na spořící částku pro nákup svozového vozidla pro klienty denního stacionáře a AC dílen pro osoby s mentálním postižením. Část výtěžku poputuje na koupi osobního auta pro nově vznikající službu poskytovanou sociálně slabým rodinám v terénu. Sbírka podpoří také humanitární pomoc a uspořádání přednášek občanské poradny o půjčkách, dluzích a insolvenci ve středních školách na Poličsku. Zbytek vybraných peněz se shromažďuje v Charitě Česká republika na humanitární projekty většího rozsahu v zahraničí.

Litomyšl – Pro páteční večer připravili pořadatelé posezení s hudebním souborem Vlastimil nazvané Zpěvy tříkrálové. Sborový zpěv zazní v hotelu Zlatá hvězda od 19.30 hodin.

Polička – Desítky koledníků se sejdou v sobotu v 9 hodin ráno před farou v Poličce. Na jejich cestu po farnosti jim požehná kněz. Poté se v průvodu vydají městem. Povedou jej tři králové na koních. U betléma v domě s pečovatelskou službou se všichni pokloní jezulátku.

Svitavy – Na náměstí dorazí v neděli v 16.30 hodin tři králové. Po slavnostním uvítání se průvod vypraví ke kostelu svatého Josefa za hvězdou betlémskou. Tradiční Tříkrálový průvod připravila římskokatolická farnost Svitavy a Muzejní historický klub Záviš.

Orlickoústecko - Na pódium přijde jediný člověk a začnou se dít věci…

Choceň – Pokud máte doma malé miminko a chcete se dozvědět něco o spánku dětí, režimu dne a stereotypu, přijďte do Mateřského centra Kamínek v Chocni na besedu Andrey Dostálové „Spi, děťátko, spi!“. Beseda začíná dnes v 10 hodin.

Česká Třebová – V sobotu se v Klubu Modrý trpaslík v České Třebové od 20 hodin koná každoroční lednová party, letos s jedinečným jednočlenným „orchestrem“ Circus Ponorka. Představí se Honza Ponocný v naprosto originální „one-man-show“. Když půjdete na koncert, asi budete šokováni. Na pódium přijde jediný člověk s akustickou kytarou a začnou se dít věci. Během chvilky za pomoci elektronických „mašinek“ a dvou mikrofonů poskládá zvuk celé kapely. Tím člověkem je Honza Ponocný, muzikant s bezmála dvacetiletou profesionální zkušeností, který se stal jednou z nejzajímavějších hudebních osobností poslední doby. Honza Ponocný se jako kytarista podílel na více než čtyřiceti CD, má za sebou spolupráci s řadou špičkových hudebníků (Steve Walsh, Norah Jones, Jean Couture - Alanis Morissette, John Riley - Seedy Gonzales, Ivan Kral, Meky Žbirka…). Tak neseďte doma a přijďte, nebudete litovat.

Chrudimsko - Originální bižuterii doplní suchá vazba

Třemošnice – Až do 29. ledna potrvá v Městské galerii prodejní výstava bižuterie od „místních“ šikovných žen a dívek. S nimi vystavuje i Blanka Machotová svoji suchou vazbu.

Skuteč – Tradiční Tříkrálový ples, který odstartuje plesovou sezonu, pořádají římskokatolické farnosti Skuteč, Raná a Předhradí. Všem návštěvníkům kulturního klubu bude v sobotu od 20 hodin k tanci i poslechu hrát skupina MIX. Těšit se mohou i na bohatou tombolu.

Chrudimsko – V sobotu se ve většině obcí a měst okresu uskuteční Tříkrálová sbírka organizovaná Českou katolickou charitou. Vybrané peníze budou ze šedesáti procent použity na provoz a potřeby chrudimské charity a čtyřicet procent prostředků využije ústředí Charity pro rychlou pomoc například při povodních, zemětřeseních a dalších přírodních katastrofách nebo při vojenských konfliktech.

Další pozvánky na akce na Chrudimsku naleznete ZDE.

Pardubicko - Najdou se odvážní tanečníci u tyče?

Pardubice – Tříkrálové dny vyvrcholí o víkendu. V sobotu od 10 hodin je v Domě techniky na programu Karneval pro děti s Tanečním klubem Xanada. O dobrou náladu se bude starat Duo Talisman. Vstup je zdarma stejně jako na ukončení Tříkrálové sbírky. To se odehraje v neděli od 16.30 hodin v kostele sv. Bartoloměje. Tříkrálový koncert obstará chrámový sbor pod vedením Jiřího Kuchválka.

Pardubice – Pokud máte rádi muzikálové hity, nenechte si v sobotu od 18 hodin ujít ve Východočeském divadle derniéru amerického muzikálu Chicago, které s Martinou Sikorovou, Petrou Janečkovou a Ladislavem Špinerem v hlavních rolích nazkoušel režisér Petr Novotný.

Pardubice – Diskoklec chystá na sobotu soutěž o nejlepší amatérské go-go tanečníky u tyče. Klání je určeno pro dámy i pány, kteří budou zápolit souběžně na dvou tyčích. Pro soutěžící jsou připraveny tekuté odměny, ti nejlepší budou mít možnost stát se profesionálními go-go tanečníky. Otevřeno bude od 21 hodin.

Rychnovsko - Tři králové u vašich dveří opět poprosí o pomoc pro potřebné

Rychnov nad Kněžnou – Novoroční koncert žáků hudebních škol ZUŠ Rychnov nad Kněžnou a Panstwowa Skola Muzyczna im. Fryderyka Chopina z Kladska můžete vidět v sobotu od 16 hodin v Pelclově divadle.

Vamberk – V neděli od 15 hodin se mohou nejen děti, ale i široká veřejnost pobavit, zatančit si, zasoutěžit a vyhrát v tombole. Ve velkém sále sokolovny pořádá Městské centrum Dráček Karneval. Přijít můžete v masce i bez ní.

Rychnov nad Kněžnou – Na Novoroční taneční odpoledne se můžete těšit v neděli od 14 hodin ve Společenském centru. Zahraje dechovka O. Štencla a taneční skupina Combi.

Rychnovsko – Po celý víkend bude probíhat koledování tří králů. Kašpar, Melichar a Baltazar s vedoucím skupiny mohou u vašich dveří zazvonit od pátku do neděle. Výtěžek z Tříkrálové sbírky je určen na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším potřebným.

Královéhradecko - Mrzne? Pravý čas na otevření pláže

Mlékosrby – Milovníci recese a fiktivního českého velikána Járy Cimrmana si dají v sobotu dostaveníčko v Mlékosrbech nedaleko Chlumce nad Cidlinou. Uskuteční se zde 11. ročník oblíbené recesistické akce nazvané Otevření pláže Járy Cimrmana. Milovníci legrace oblečeni do plavek s nezbytnými osuškami, lehátky, slunečníky a opalovacími krémy se však nesejdou jako obvykle u místní vodní nádrže, ale před obecním hostincem. Program zde začne ve 13 hodin seminářem o Járovi Cimrmanovi, na který navážou plážové hry a další legrácky.

Hradec Králové – Poprvé v letošním roce se v sobotu návštěvníkům otevře vchod na dominantu krajského města, více než sedmdesátimetrovou Bílou věž. Hradecká kulturní a vzdělávací společnost se díky velkému zájmu veřejnosti o výstup na ochoz rozhodla rozšířit její provoz kromě běžné sezony také o všechny víkendy v lednu, únoru i březnu. Prohlídky se budou konat od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. Každou první sobotu v měsíci, tedy i nyní, se navíc uskuteční noční prohlídky. Ty se konají od 20 hodin do půlnoci.

Náchodsko - Varhanní koncert pomůže opravit kostel

Horní Adršpach - V kostele Povýšení svatého Kříže se tuto sobotu odehraje Tříkrálový koncert. Za varhanního doprovodu Tomáše Weissara vystoupí Filip Vodochodský, Zuzana Valášková a Zuzana Svobodová. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován na opravy kostela.

Police nad Metují - Filmovou, muzikálovou, populární a klasickou hudbu si můžete v neděli od 16 hodin poslechnout v Kolárově divadle na Novoročním koncertu. Vystoupí Police Symphony Orchestra, diriguje Jakub Mikunda a Miroslav Srna. Celým večerem provede moderátorka Lucie Peterková.

Nové Město nad Metují – Pohádkové odpoledne pro děti se uskuteční v neděli v Kině 70. Od 15.30 hodin je připraveno pásmo dětí ze Školní družiny ZŠ Malecí a pro malé diváky krátké filmové pohádky.

Jičínsko - Myslivecký ples slibuje kuchyni vonící zvěřinou, půlnoční dražbu i tombolu

Valdice – V sobotu od 19.30 hodin pořádá ČMMJ – OMS Jičín v Kulturním domě ve Valdicích 13. okresní reprezentační myslivecký ples. Kyvadlová doprava mezi Jičínem a Valdicemi je zajištěna se zastávkou u Bunkru, na autobusovém nádraží a V lipách. K tanci a poslechu zahrají EGO Hořice, Táboranka a Trubači. Půlnoční přestávka bude zpestřena dražbou. Na hosty čeká tradiční myslivecká kuchyně i tombola.

Jičín – Každý rok pořádá Občanské sdružení Baševi vzpomínku na jičínské židovské spoluobčany, kteří byli v lednu 1943 donuceni opustit své město a už se nikdy nevrátili. Během letošního setkání by sdružení chtělo navrátit tomuto němému seznamu obětí nazpět jeho zmizelou tvář. Umožní to unikátní album fotografií Karla Picka, židovského mladíka, který si tyto fotografie uschoval u svých známých… Přijďte s námi zapálit svíce a prohlédnout si několik starých fotografií. Pietní vzpomínka se koná v neděli od 16 hodin v synagoze v Jičíně

Trutnovsko - Diváci se mohou těšit na dílo manželů Švankmajerových

Trutnov – Vernisáží začíná v pátek od 17 hodin výstava obrazů, objektů a scén z filmů Evy a Jana Švankmajerových v Galerii města Trutnov. V sobotu zároveň zahájí sdružení Trutnov – město draka filmovou přehlídku Švankmajerových snímků za symbolické vstupné 30 korun. K vidění budou jeho krátké i klasické filmy. V sobotu od 15 hodin zahájí přehlídku Otesánek v kině Vesmír, v neděli ve stejnou dobu to bude snímek Spiklenci slasti. V pondělí od 19 hodin v divadle Trdýlko promítnou návštěvníkům první blok krátkých filmů. V úterý a ve středu uvede kino Vesmír nejnovější Švankmajerův film Přežít svůj život.

Trutnov
– Už tradičně se začátkem roku v Podkrkonoší představuje Divadlo Járy Cimrmana. V kulturním centru Uffo v sobotu od 19 hodin uvede hru Vražda v salonním kupé. To uvede divadlo pod podtitulkem Synové pomáhají otcům. V představení si totiž spolu podle alternace, mohou na divadelních prknech zahrát Miloň a Josef Čepelkovi anebo další rodinná dvojice – Václav a Vojta Kotkovi.

Dvůr Králové – V neděli se v kostele sv. Jana Křtitele koná benefiční vánoční koncert. Od 17 hodin se na něm představí Šárka Hulíková, Martina Stříbrná a Petra Stříbrná ve výběru populárních písní. Moderuje Josef Mádle. Výtěžek z akce by měl pomoci Stacionáři pro zdravotně oslabené a tělesně postižené v Trutnově.